×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

PKP rozpoczyna ważną inwestycję w Oświęcimiu

  • Autor: PAP
  • 27 sie 2018 14:42
PKP rozpoczyna ważną inwestycję w Oświęcimiu
fot. pixabay

PKP zrealizują do 2021 roku na terenie Oświęcimia i okolic dwie duże inwestycje infrastrukturalne: budowę nowego dworca kolejowego i modernizację linii z Oświęcimia do Czechowic-Dziedzic. W poniedziałek podpisano umowę na drugą z nich.

REKLAMA

Jak podkreśliła wicepremier Beata Szydło podczas podpisania umowy z wykonawcą kompleksowej modernizacji 20-km linii z Oświęcimia do Czechowic-Dziedzic, są to kolejne duże inwestycje, które realizuje rząd PiS na ziemi oświęcimskiej, ważne zarówno dla tego regionu, jak i całej Małopolski.

"To bardzo ważna linia dla mieszkańców tego regionu, korzystających z połączeń kolejowych do Krakowa i Katowic. To ważne także dla przyjezdnych, bo do Oświęcimia przybywają co roku miliony turystów - chcemy, żeby to miasto było taką wizytówką Małopolski" - oceniła.

Wicepremier zaznaczyła, że zaplanowane zadania wpisują się w politykę konsekwentnie realizowaną przez rząd PiS od 2015 r. "Stawiamy na rozwój również mniejszych ośrodków, które dzięki poprawie infrastruktury są w stanie przyciągać inwestorów i rozwijać się" - dodała Szydło.

Wykonawcą inwestycji na odcinku linii kolejowej nr 93 Oświęcim - Czechowice-Dziedzice została firma PORR. Wartość wykonania robót budowlanych i projektu to 495 mln zł netto. Mają one zostać zrealizowane w latach 2020-2021.

Projekt zakłada modernizację stacji i przystanków w Oświęcimiu, Brzeszczach-Jawiszowicach, Dankowicach, Kaniowie i Jaźniku. Powstaną nowe, lepiej wyposażone perony, które ułatwią dostęp do pociągów także niepełnosprawnym. Przebudowanych zostanie 14 przejazdów kolejowo-drogowych, m.in. w Oświęcimiu i Brzeszczach. Prace obejmą też 46 obiektów inżynieryjnych, w tym pięć wiaduktów.

Jak podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, ten ponad 20-kilometrowy odcinek jest przykładem zaniedbań w infrastrukturze kolejowej z poprzednich lat. Według niego obecnie pociągi pokonują ten odcinek w 45 minut. Po modernizacji czas przejazdu spadnie do 16-17 minut, dzięki zwiększeniu prędkości pociągów pasażerskich do 120 km/h, a towarowych 80 km/h.

"Zmieniamy polską kolej na kolej bezpieczną, komfortową, z przewidywalnymi czasami przejazdów" - podkreślił Adamczyk i przypomniał, że wartość wszystkich inwestycji kolejowych realizowanych obecnie w Polsce wynosi 32 mld zł, a do tej pory wykonane zadania osiągnęły wartość 7 mld zł.

Jest to już druga umowa dotycząca modernizacji szlaku kolejowego nr 93 łączącego Małopolskę i Śląsk. Pierwsza, o wartości 303 mln zł netto, została podpisana w październiku ub.r. Dotyczy odcinka z Trzebini do Oświęcimia. Opracowanie dokumentacji i wykonanie robót planowane jest do 2021 r.

Szlak z Trzebini przez Oświęcim do Czechowic-Dziedzic jest częścią linii kolejowej 93 z Trzebini do granicy z Czechami w Zebrzydowicach. Wykorzystywana jest ona do obsługi ruchu pasażerskiego oraz towarowego, w tym transportu węgla kamiennego ze śląskich kopalń do Czech i na południe Europy.

Podczas briefingu zapowiedziano, że w najbliższym czasie będzie podpisana umowa na budowę nowego dworca kolejowego w Oświęcimiu. Na początku tego miesiąca PKP SA wyłoniły w przetargu wykonawcę prac. Będzie on miał na zrealizowanie zadania 52 tygodnie od momentu podpisania umowy.

Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA poinformował, że dworzec w Oświęcimiu będzie nowoczesnym, funkcjonalnym obiektem, dostosowanym do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób o ograniczonej mobilności. Wartość prac wynosi 16,5 mln zł brutto.

Wykonawca będzie miał za zadanie rozebrać istniejący dworzec i wznieść w jego miejscu nowy budynek wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Projekt zakłada, że powstanie parterowy obiekt w formie dwóch niezależnych kubatur połączonych wspólną wiatą. Będzie mniejszy niż obecny. Znajdzie się w nim poczekalnia, kasy biletowe, miejsce dla gastronomii, a także toalety. Wykonawca ma też zagospodarować teren, w tym przebudować peron 1. stacji Oświęcim.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie