REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Plac Defilad w Warszawie przejdzie zieloną metamorfozę. Poszukiwany wykonawca

  • Autor: UM Warszawa
  • 29 wrz 2022 11:01
Plac Defilad w Warszawie przejdzie zieloną metamorfozę. Poszukiwany wykonawca
Centrum Warszawy, okolice Pałacu Kultury i Nauki, fot. UM Warszawa

Plac Defilad w Warszawie przejdzie zieloną metamorfozę. Jest już projekt, teraz ogłoszono przetarg na wykonawcę robót.

REKLAMA

  • W planie miejskich inwestycji jest przebudowa środkowej części placu Defilad. Ubędzie betonu i asfaltu.
  • Pojawią się drzewa, krzewy i trawniki oraz założenie wodne - tak powstanie tzw. plac Centralny.
  • To kolejny element zmian w ramach programu Nowego Centrum Warszawy.
  • Nowe zagospodarowanie tej przestrzeni między Muzeum Sztuki Nowoczesnej a Pałacem Kultury i Nauki przygotowała pracownia A-A Collective
  • Ogłoszony został przetarg na wykonawcę robót.

Koncepcja przebudowy pl. Defilad na osi ul. Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce na codzienne spotkania mieszkańców i organizację wydarzeń kulturalnych. Z ogromnej przestrzeni zostanie wykrojony bardziej kameralny plac, który uatrakcyjni ścisłe centrum miasta. Nosi on roboczą nazwę „plac Centralny”.

Nowe zagospodarowanie tej przestrzeni między Muzeum Sztuki Nowoczesnej a Pałacem Kultury i Nauki przygotowała pracownia A-A Collective. Koncepcja tego zespołu znalazła się wśród pięciu najlepszych propozycji wyłonionych w międzynarodowym konkursie. Komisja przy Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego wybrała zwycięski zespół. Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne oraz negocjacje.  

Zieleń zainspirowana nieistniejącą już zabudową

Autorzy z A-A Collective zaprojektowali przestrzeń, która połączy centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul. Świętokrzyskiej. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. Pozostałości po starych budynkach zostały wyburzone po II wojnie światowej, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki.  

Nawierzchnia placu zostanie wykonana z 6 różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych kamienic zostaną wykonane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 r. przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej.

Na placu znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Projekt zakłada też posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i gatunków bylin. Do tego dojdzie 11 gatunków krzewów, a także 70 drzew takich jak m.in. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie.

Plac Centralny stanowi kolejny etap zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie