REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Plac św. Piotra w Watykanie z bożonarodzeniowym drzewkiem... z Polski

  • Autor: PAP
  • 08 lis 2017 16:00
Plac św. Piotra w Watykanie z bożonarodzeniowym drzewkiem... z Polski
Fot. unsplash

Okazały świerk z Puszczy Rominckiej, który jako bożonarodzeniowe drzewko ozdobi w grudniu plac św. Piotra w Watykanie został ścięty i jest przygotowywany do transportu przez specjalistyczne firmy. Wkrótce 28-metrowe drzewko wyruszy w drogę z Mazur do Rzymu.

REKLAMA

Operacja przygotowania choinki do ścięcia trwała w środę od samego rana.

Jak opowiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk przygotowania zaczęły się o godz. 8, gdy sprowadzono specjalistyczny sprzęt. Najpierw trzeba było ustabilizować dwa dźwigi na płytach betonowych. Dźwigi były potrzebne do podtrzymywania drzewa. Chodziło o to, by po ścięciu nie przewróciło się ono z impetem na ziemię ale zostało łagodnie i powoli położone.

Z pomocą wysięgnika do świerka została zamocowana lina z hakiem, by go przytrzymać.

Następnie specjaliści przystąpili do zasadniczej części operacji. Pilarz najpierw usunął tak zwane napływy korzeniowe czyli zgrubienia pnia stykające się z ziemią i w ten sposób ukształtował pień u podstawy drzewa. Pilarz musiał widzieć, jaki jest kształt pnia przy jego ścince i jednocześnie wiedzieć, w którą stronę pień będzie kładziony. Zgodnie ze sztuką pilarską i zasadami bezpieczeństwa najpierw wykonano rzaz podcinający a z drugiej strony pnia - rzaz obalający.

W tym przypadku drzewo jednak nie przewróciło się ale zostało powoli położone na przygotowane wcześniej podpory. Samo wycinanie drzewa trwało kilkanaście minut.

Świerk dla papieża rósł niedaleko drogi, zatem na czas wycinania i umieszczania na naczepie kilka razy wstrzymywano ruch. Pracownicy zawiozą teraz świerk w inne miejsce tak, by nie blokować dalej drogi i tam taśmami obwiążą gałęzie wzdłuż pnia, by drzewo było bezpiecznie przewiezione do Watykanu.

Drzewko dla papieża wkrótce wyruszy w podróż licząca 2,1 tys. kilometrów. Zanim opuści Mazury, to w Ełku 11 listopada zostanie pobłogosławione przez bp diecezji ełckiej Jerzego Mazura.

Ciekawostką jest to, że świerk dla papieża nie został zasiany przez człowieka. Jest samosiejką.

Jak przekazywał wcześniej PAP w komunikacie biskup ełcki Jerzy Mazur, tegoroczna choinka bożonarodzeniowa jest darem dziękczynnym Kościoła w Polsce - za 25-lecie reformy struktur administracyjnych i duszpasterskich Kościoła w Polsce; podkreśla także inne ważne jubileusze: jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 100-lecie objawień fatimskich.

Uroczyste zapalenie lampek na choince i spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem odbędzie się na Placu św. Piotra w Rzymie 7 grudnia, przy udziale przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski oraz przybyłych delegacji z metropolii warmińskiej i metropolii białostockiej. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie