We wtorek, 29 sierpnia 2023 r. w Bielsku-Białej odbyło się długo oczekiwane przez mieszkańców miasta oficjalne otwarcie placu Wojska Polskiego po modernizacji.
Po rewitalizacji oficjalnie otwarto we wtorek jeden z głównych placów w Bielsku-Białej – pl. Wojska Polskiego. Całkowicie zmienił on swoje przeznaczenie. Przed przebudową pełnił funkcję parkingu, obecnie będzie to miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych.
Magistrat podał, że rewitalizacja kosztowała 22 mln zł.
Projekt placu po modernizacji stworzyło biuro AMAYA ARCHITEKCI z Katowic, prowadzone przez Agnieszkę i Bartosza Majewskich.
Plac w centrum miasta całkowicie zmienił oblicze. Zamiast parkingu powstała przestrzeń, gdzie można organizować duże wydarzenia kulturalne. Jest to też trakt spacerowy. Posadzonych zostało blisko 70 drzew i krzewy. Zamontowano nowe oświetlenie, ławki i fortepian zewnętrzny. Na brzegu fontanny zasiadły dwie żaby, które nawiązują podobnych, jakie zdobią portal jednej z kamienic przy rynku. Na placu pojawią się ogródki gastronomiczne.
Do placu prowadzi przebudowywana ul. Cyniarska. Przywrócony został jej historyczny przebieg. Wzdłuż niej powstał parking. Posadzono drzewa.
Prace trwały od jesieni 2021 r. Pierwotnie miały się zakończyć jeszcze przed upływem 2022 r. Wykonawcy plany początkowo krzyżowały prace archeologiczne, a potem pogoda.
Plac Wojska Polskiego jest jednym z głównych miejsc w Bielsku-Białej. Został wytyczony w 1723 r. jako główny rynek lokowanej wówczas Białej Krakowskiej. Później stał się jednym z dwóch głównych rynków tego miasta. Najstarsze kamienice pochodzą z początku XIX w. Przy nim stoi m.in. dawny ratusz bialski oraz secesyjna kamienica Pod Żabami. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ aszw/
architekt, założyciel Mode:lina Architekci
architekt, założyciel Mode:lina Architekci
Architekt, założyciel BJK Architekci
architekt, założyciel CDF Architekci
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM