×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Place budów opustoszeją - przestrzegają budowlańcy

  • Autor: PAP
  • 23 mar 2022 11:15
fot. shutterstock

Szybujące ceny materiałów i paliw niszczą marże budowlańców. Podwykonawcy już zaczynają wypowiadać umowy, a wykonawcy boją się zawierać kontrakty z inwestorami. Branża woła o pomoc – wskazuje w środę "Puls Biznesu".

REKLAMA

"Place budów opustoszeją - przestrzegają budowlańcy. Obawiają się, że z powodu wzrostu cen, coraz gorszej dostępności materiałów i odpływu pracowników nie będą w stanie kontynuować robót" - zwraca uwagę "PB".

W artykule podano, że "na budowach w Polsce w ubiegłym roku pracowało ponad 370 tys. fachowców z Ukrainy". "Teraz wielu z nich zostało w kraju ogarniętym wojną, więc w Polsce brakuje rąk do pracy" - wskazano.

Według gazety "budowlańcy liczą na wsparcie państwa, które złagodzi skutki".

"Na początku pandemii COVID-19 rząd wprowadził rozwiązania prawne pozwalające ustabilizować sytuację gospodarczą w kraju. Mieliśmy cykliczne spotkania w Ministerstwie Infrastruktury i z zamawiającymi, podczas których na bieżąco staraliśmy się rozwiązywać problemy. Wtedy przyniosły efekty i branża budowlana wyszła z pandemii obronną ręką. Obecnie wyzwania przed nami są dużo większe i wymagają zmiany prawa. Z powodu wzrostu cen materiałów i odpływu pracowników podwykonawcy już zaczynają wypowiadać nam umowy, a instytucje finansowe ograniczają udzielanie gwarancji. Bez zmiany warunków umów nie uda się w terminie zrealizować bieżących kontraktów i odpowiedzialnie zawrzeć nowych" - mówi "PB" prezes grupy PORR Piotr Kledzik.

Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, twierdzi, że część inwestorów, zwłaszcza publicznych, bagatelizuje problem. Eksperci i wykonawcy zadają zamawiającym wiele pytań. Pozostają one jednak bez odpowiedzi.

"Przygotowujemy założenia specustawy, które planujemy przedstawić premierowi Mateuszowi Morawieckiemu" - poinformowała "PB" Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie