Plażojada, czyli poznańska rewitalizacja plaż nad jezioramiUM Poznań - 25-07-2017 11:20


Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podpisał z wykonawcą umowę na rewitalizację plaż i nabrzeży trzech poznańskich jezior: Kierskiego, Strzeszyńskiego i Rusałki. Projekt "Plażojada", który mieszkańcy wybrali w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, ma być skończony w połowie października 2017 r.

W ramach przebudowy powstanie nowa infrastruktura i elementy małej architektury. Na rewitalizowanych nabrzeżach pojawią się nowe ławki i kosze na śmieci oraz stojaki na rowery i punkty napraw jednośladów - informuje oficjalny portal miejski Poznania.

- Jeziora w granicach miasta to spory atut Poznania. Musimy dbać o te naturalne warunki do rekreacji, bo są jednym z wyznaczników jakości życia mieszkańców - powiedział po podpisaniu umowy z wykonawcą prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Przy każdej z plaż znajdą się nowe urządzenia sprawnościowe i place zabaw, m. in. specjalnie stylizowane statki, "ruchome piaski", huśtawki i linarium. Dodatkowo w Strzeszynku  zostanie wyremontowane molo i pomost wraz z dojściami do nich, natomiast w Kiekrzu powstanie nowa toaleta.

Projekt pn. "Plażojada - Szlakiem Trzech Jezior: Rusałka, Strzeszynek, Kiekrz" zdobył w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego 7309 głosów. Wnioskodawcy nadali każdej z rewitalizowanych plaż okolicznościową nazwę -  Plaża Parkowa (Kiekrz), Plaża Smocza (Krzyżowniki-Smochowice), Plaża Malibu (Strzeszynek), Plaża Łabędzia (Kiekrz), Plaża Dzika (Rusałka).

Dla realizacji  przedsięwzięcia został powołany zespół, w którego skład weszli miejscy urzędnicy oraz przedstawiciele rad osiedli: Sołacz, Strzeszyn, Podolany, Kiekrz i Krzyżowniki-Smochowice. Wykonawca - Zakład Kształtowania Zieleni "Gardens" Grzegorz Sobolewski  - ma czas na realizację projektu 15 października 2017 r.