REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Płock zorganizuje letnie spacery ze zwiedzaniem zabytków

  • Autor: PAP
  • 04 cze 2018 15:21
Płock zorganizuje letnie spacery ze zwiedzaniem zabytków
fot. shutterstock

Odkrywanie ciekawych zakątków Płocka, w tym zwiedzanie zabytków, np. największej nekropolii Piastów i najstarszej szkoły w Polsce, to program spacerów po jednym z najstarszych miasta Mazowsza, które odbywać się będą od połowy czerwca do końca sierpnia.

REKLAMA

W cotygodniowych, weekendowych spotkaniach z udziałem przewodników turystycznych, w ramach akcji "Odkryj z nami Płock", wzięło dotychczas udział przeszło 13 tys. osób. Każde spotkanie ma indywidualny charakter, temat i trasę zwiedzania.

Tegoroczna edycja akcji zostanie zainaugurowana 16 czerwca, spacerem "Szlakiem gotyku ceglanego", a zakończy się 26 sierpnia, zwiedzaniem Teatru Dramatycznego - poinformowała w poniedziałek Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna (PLOT), organizator przedsięwzięcia.

"Akcja, która w tym roku odbędzie się po raz ósmy, cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców Płocka i turystów, odwiedzających nasze piękne miasto. Zapewnia atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Stąd uczestnictwo w niej całych rodzin" - podkreśliła Ilona Nowak z PLOT. Jak dodała każdego roku wydawany jest, w ramach akcji, "Płocki Paszport Turystyczny", będący jednocześnie mini przewodnikiem oraz pamiątką ze spacerów do najatrakcyjniejszych miejsc w mieście.

W tym roku PLOT podzielił "odkrywanie Płocka" na 15 spacerów tematycznych. Wśród nich zaplanowano m.in. zwiedzanie katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, największej nekropolii Piastów, gdzie pochowani są dawni władcy Polski - Władysław I Herman i jego syn Bolesław III Krzywousty - a także odwiedziny w najstarszej szkole w Polsce i jednej z najstarszych w Europie, istniejącej nieprzerwanie od 1180 r., do której uczęszczali m.in. prezydent II RP Ignacy Mościcki, uczestnik bitwy o Anglię i dowódca polskiego skrzydła słynnego Dywizjonu 303 płk Jan Zumbach i podróżnik i dziennikarz Tony Halik.

W ramach akcji "Odkryj z nami Płock" będzie można odwiedzić także Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie w 1931 r. św. Faustyna Kowalska doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego i usłyszała polecenie namalowania obrazu z napisem "Jezu ufam Tobie"; oraz odbyć spacer szlakiem barykad, na których płocczanie, w tym kobiety i dzieci, walczyli w obronie miasta przed armią bolszewicką w sierpniu 1920 r. - Płock za swą bohaterską postawę został odznaczony Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego.

W trakcie jednego ze spotkań zaplanowano również wizytę w Muzeum Mazowieckim na ekspozycji secesji i art deco oraz na wystawie "X wieków Płocka", gdzie zobaczyć można makietę, największy tego typu obiekt w Polsce, o powierzchni ok. 40 m kw., przedstawiającą układ urbanistyczny i zabudowę miasta z okresu średniowiecza. Kolejne spotkanie będzie okazją do zwiedzania wybudowanej w stylu neogotyku angielskiego Świątyni Miłosierdzia i Miłości Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, którego siedziba władz znajduje się właśnie w Płocku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie