REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Pływalnia olimpijska powstanie w Gdyni. Umowa z architektami podpisana

  • Autor: Propertydesign.pl / Gdyńskie Centrum Sportu
  • 15 lis 2016 12:15
Pływalnia olimpijska powstanie w Gdyni. Umowa z architektami podpisana
Pływalnia olimpijska w Gdyni, fot. UM Gdynia
Pływalnia olimpijska powstanie w Gdyni. Umowa z architektami podpisana
Pływalnia olimpijska powstanie w Gdyni. Umowa z architektami podpisana
Pływalnia olimpijska powstanie w Gdyni. Umowa z architektami podpisana
Pływalnia olimpijska powstanie w Gdyni. Umowa z architektami podpisana
Pływalnia olimpijska powstanie w Gdyni. Umowa z architektami podpisana
Pływalnia olimpijska powstanie w Gdyni. Umowa z architektami podpisana

Umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej pływalni olimpijskiej w Gdyni została podpisana. Oznacza to, że może ona powstać już w 2019 roku. Za projekt odpowiadać będzie pracownia architektoniczna Metropolis ze Szczecina.

REKLAMA

Rozstrzygnięcie postępowania i zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty nastąpiło 21 października. Dziewiętnaście dni później w towarzystwie Marka Łucyka, dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu oraz Remigiusza Smolika, prezesa firmy Metropolis w Urzędzie Miasta nastąpiło uroczyste złożenie podpisów na dokumencie stanowiącym kamień milowy przedsięwzięcia. W ramach podpisanej umowy wykonawca zobowiązany jest do opracowania kompletnej dokumentacji projektowej we wszystkich branżach dla inwestycji. Przewidywany termin jej oddania szacowany jest na lipiec 2017 roku. Po przedstawieniu dokumentacji złożony zostanie wniosek do Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Urzędu Miasta Gdyni o pozwolenie na budowę.

Nie dłużej niż za dwa miesiące dowiemy się wstępnie, jak wyglądać będzie pływalnia. Już w tym terminie wykonawca zaprezentuje wizualizację obiektu zawierającą widok wewnętrzny i zewnętrzny nawiązujący do przedstawionej koncepcji. W tym terminie przedstawiona zostanie również m.in. analiza nowoczesnych technologii uzdatniania wody zapewniających użytkownikom komfort i bezpieczeństwo, a także koncepcja zastosowania odnawialnych źródeł energii.

Wykonawca na szóstkę

Wyłonienie wykonawcy nastąpiło na podstawie postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego. Chętnych na przygotowanie dokumentacji projektowej pływalni olimpijskiej w Gdyni było 6 wykonawców. Wśród oferentów widniały renomowane pracownie z Gdańska, Krakowa, Mysłowic, Ostrowa Wielkopolskiego,  Warszawy i Szczecina. Najkorzystniejsza okazała się ta ostatnia. Cena oferty brutto wyniosła 563 340 zł.

- Gdynia to wyjątkowe i nowoczesne miasto przykładające szczególną uwagę do zapewniania odpowiednich warunków do uprawiania sportu – mówi Remigiusz Smolik, prezes zarządu Biura Architektonicznego Metropolis. Tym bardziej cieszymy się z możliwości współpracy przy tworzeniu kluczowej inwestycji, jaką jest budowa pływalnia olimpijskiej dla całego Pomorza.

Funkcjonalna dla mieszkańców, wymarzona dla sportowców

Gdyńska pływalnia olimpijska będzie pierwszym tego typu obiektem na Pomorzu, dlatego istotny wpływ na projekt obiektu i jego funkcjonalność miały przeprowadzone konsultacje społeczne. Sercem pływalni będzie 50 metrowa niecka, którą w zależności od potrzeb będzie można podzielić na dwie 25 metrowe części. Dzięki wyposażaniu w ruchome dno i pomost możliwa będzie dowolna konfiguracja basenu w zależności od prowadzonych zajęć. Na metamorfozę wystarczyć ma zaledwie 15 minut, podczas których będzie można zmienić głębokość niecki z 2,5 m do poziomu wody i realizować zajęcia dla niemowlaków, aqua aerobic dla seniorów czy też aqua spinning.

Na obiekcie znajdzie się również miejsce na 25 metrowy basen rozgrzewkowy oraz strefę rekreacji dla najmłodszych, zawierającą zjeżdżalnie, sztuczną rzekę, masaże, bicze wodne oraz brodziki. Planowane jest także stworzenie strefy odnowy biologicznej z zespołem saun i gabinetami masaży oraz rehabilitacji. W kompleksie znajdzie się również punkt oraz sklep sportowy. Pozostała część budynku zostanie przeznaczona na zaplecze administracyjne, magazynowe oraz szatniowe, a także punkt informacji, w którym każdy będzie mógł uzyskać wszystkie informacje dotyczące oferty sportowej miasta.

Inwestycja w Gdyni rozwiąże problem całego regionu, w którym brakowało pływalni o wymiarach olimpijskich. Obecnie najbliżej zlokalizowane obiekty 50 metrowe znajdują się dopiero w Olsztynie i Poznaniu.

Budowa tego obiektu będzie strategiczną inwestycją dla pomorskiego sportu – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. Wierzymy, że doświadczenie i zaangażowanie biura architektonicznego Metropolis pomoże nam stworzyć obiekt, który stanowić będzie wzór dla innych, a jednocześnie idealnie wkomponuje się zarówno w wymagania sportowców, jak i mieszańców naszego miasta.

Całkowity koszt inwestycji to około 70 milionów złotych. Istotna część środków pochodzić będzie z zewnętrznych źródeł finansowania. Obiekt wpisany został przez Ministerstwo Sportu i Turystyki do Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Planowany termin oddania obiektu do użytku to 2019 rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie