
W poniedziałek władze Warszawy ogłosiły zwycięzców w konkursie na projekt modernizacji i aranżacji terenu zieleni po południowej stronie Pałacu Kultury i Nauki, tzw. aorty warszawskiej. Pierwsze miejsce zajął projekt firmy Pniewski Architekci.
W lutym br. władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt modernizacji i aranżacji terenu zieleni, znajdującego się po południowej stronie Pałacu Kultury i Nauki, nazwanego roboczo aortą warszawską.
Aortę wyznaczają ul. E. Plater, Al. Jerozolimskie i ul. Marszałkowska. Zadaniem projektantów, było stworzenie koncepcji modernizacji i aranżacji tego obszaru z uwzględnieniem aspektów przestrzennych, funkcjonalnych i architektonicznych, gdzie w szczególności oceniana była spójność i harmonijność wprowadzonych rozwiązań.
Jak mówiła przewodnicząca komisji konkursowej i dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, Marlena Happach, do konkursu zostało zgłoszonych 18 prac; jury postanowiło przyznać nagrodę pierwszą, dwie równoległe nagrody trzecie i wyróżnienie.
Pierwsze miejsce zajęła firma Pniewski Architekci z Gdyni za "całościową i konsekwentnie zaprojektowaną wizję ogrodu w centrum miasta". Trzecie miejsce zajęły: Pracownia S&P Architektura Krajobrazu Mirosław Sztuka i partnerzy za "realność zaproponowanych rozwiązań" oraz firma RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa za "klarowne strefowanie poprzez różnicowanie przestrzenne".
Wyróżnienie w konkursie otrzymała praca firmy Bud-Cud Mateusz Adamczyk z Krakowa za "atrakcyjnie przedstawioną całość i poetycką wizję".
"Wybraliśmy wizję ogrodu w centrum miasta, bardzo konsekwentnie zaprojektowaną, gdzie autorom udało się wykorzystać pomysły z budżetu partycypacyjnego. Udało im się wkomponować projekty mieszkańców w całościową wizję" - tłumaczyła Happach. "W efekcie mamy długą szeroką aleję, wzdłuż której, po obu stronach mamy wkomponowaną +czerwoną zieleń+, która składa się z czerwonego rodzaju traw, krzewów, z różami" - dodała.
Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podkreślił, że "permanentnym problemem PKiN i jego otoczenia jest stan tymczasowości, który jest tam utrzymywany". "Część południowa, mimo że jest przestrzenią spacerową, cały czas ma wiele niedoskonałości, które wynikają z tego, że brakowało nam jednego spójnego projektu, który gospodarował całość" - zaznaczył.
"Ja sam widzę tam trochę niespójnej architektury, co bardzo ważne, brakuje w tej przestrzeni miejsca na odpoczynek" - podkreślił wiceprezydent. Jak dodał, "to takie miejsce, że wydaje się, iż musimy pędzić do metra albo na pociąg, a my chcieliśmy nadać tej przestrzeni ważny element - żeby ją uspokoić, dać tam możliwość oddechu".
Olszewski podkreślił, że w założeniu realizacja tego projektu jest maksymalnie dwuletnia; prace mają ruszyć jeszcze w tym roku. Maksymalny, planowany koszt robót realizowanych na podstawie wybranej pracy nie powinien przekroczyć 5 milionów złotych.
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci
Generalny projektant Perbo-Projekt
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci