×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Po 12 latach zakończyła się modernizacja szpitala w Katowicach

  • Autor: PAP
  • 10 maj 2022 15:56
Po 12 latach zakończyła się modernizacja szpitala w Katowicach
Zakończył się remont Oddziału Otolaryngologii Szpitala im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Był to ostatni etap trwającej 12 lat kompleksowej modernizacji całej placówki. fot. Shutterstock

Zakończono ostatni etap modernizacji katowickiego Szpitala im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Gruntowny remont przeszedł Oddział Otolaryngologii.

REKLAMA

  • Zakończył się remont Oddziału Otolaryngologii Szpitala im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
  • Był to ostatni etap trwającej 12 lat kompleksowej modernizacji całej placówki.
  • Remont oddziału objął jego pomieszczania, blok operacyjny, przychodnię laryngologiczną i izbę przyjęć. Zmodernizowano również sale dydaktyczne, kaplicę, szatnie, pomieszczania personelu medycznego i pomieszczenia pomocnicze. 

Dyrektor szpitala dr Włodzimierz Dziubdziela podkreślił, że zakończenie prac na oddziale kończy też prowadzoną od 12 lat kompleksową modernizację zabytkowego szpitala przy ul. Francuskiej.

"Przez ten czas gruntownie odremontowaliśmy wszystkie oddziały. Remonty przeszły też inne komórki szpitala, jak np. szpitalna apteka. Całkowity koszt tych prac przekroczył 71 mln zł i w znaczącej większości został sfinansowany ze środków szpitala. Te prace były niezbędne, aby nasza placówka zachowała czołową pozycję na konkurencyjnym rynku usług medycznych i - przede wszystkim - by utrzymała wysoki poziom leczenia i komfortu pobytu" - powiedział dyrektor Dziubdziela.

Po modernizacji oddział otolaryngologii liczy 23 łóżka (w tym dwa łóżka wzmożonego nadzoru) i 2 łóżka na sali wybudzeniowej. Pacjenci mają do dyspozycji 7 sal chorych, 1-, 2-, 3- lub 5-osobowych, każda z własnym węzłem sanitarnym. Odremontowano również pomieszczania dla personelu medycznego, oddziałową kuchnię, gabinet zabiegowy i salę wideoskopii.

Blok operacyjny jak nowy

Gruntowną modernizację przeszedł oddziałowy blok operacyjny, który przeniesiono do przeciwległego skrzydła budynku. Przebudowę zaprojektowano zgodnie ze szczegółowymi przepisami resortu zdrowia, uwzględniając zarazem ergonomię pracy i potrzeby personelu medycznego.

"Dwie niezależne sale operacyjne wraz z pełnym zapleczem, dwie sale wybudzeń, niezależne trakty komunikacyjne, dzięki którym nie krzyżują się drogi wejścia i wyjścia z bloku operacyjnego, dwie niezależne śluzy i szatnie dla personelu - wszystko to ma podstawowe znaczenie dla zapobiegania zakażeniom wewnątrzszpitalnym. Odremontowany blok operacyjny jest wyposażony w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. Modernizacja znacznie poprawiła komfort pracy personelu oddziału zarówno w zakresie zabiegów mikrochirurgii ucha, zatok przynosowych, jak i zabiegów onkologicznych. To ważne, bo nasz oddział jest na wysokim, czwartym miejscu w Polsce pod względem liczby wszczepionym implantów ślimakowych i implantów zakotwiczonych w kości skroniowej" - wskazał prof. Jarosław Markowski.

Nowa winda i instalacje

Jednym z ważniejszych efektów remontu jest uruchomienie drugiej windy w budynku. Nowy dźwig ułatwia komunikację i znacząco poprawia dostępność budynku dla osób z niepełnosprawnościami. Przy głównym wejściu zamontowano z myślą o nich specjalną platformę. W ramach remontu w budynku wymieniono również okna i drzwi i ocieplono dach.

Ważną częścią inwestycji były również prace instalacyjne. W budynku zmodernizowano instalacje: wentylacyjną, klimatyzacyjną, wodno-kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, deszczową, gazów medycznych, przeciwpożarową i elektryczną. Stworzono system nadzoru wizyjnego, system kontroli dostępu, instalacje domofonowe, system kolejkowy, system przyzywowy, instalację do radiowęzła i instalację do obsługi systemu dydaktycznego z sal operacyjnych.

Całkowity koszt modernizacji oddziału otolaryngologii wraz z zakupem nowej aparatury medycznej i wyposażenia oddziału wyniósł blisko 12,5 mln zł.

Oddział Otolaryngologii Szpitala im. A. Mielęckiego w Katowicach rocznie przyjmuje na hospitalizację ok. 1200 pacjentów (w roku 2019, ostatnim przed rozpoczęciem remontu, przyjęto 1211 pacjentów). Lekarze oddziału każdego roku przeprowadzają na bloku operacyjnym i w pracowni endoskopii ok. tysiąca zabiegów z zakresu laryngologii. Przyszpitalna poradnia w 2019 r. przyjęła ponad 11 tys. pacjentów. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie