REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Po Pomorzu rowerem miejskim

  • Autor: PAP
  • 14 lis 2017 16:46
Po Pomorzu rowerem miejskim
Fot. unsplash

Prawie 4 tys. rowerów publicznych oraz ponad 7,5 tys. stacji rowerowych ma być do dyspozycji podróżnych na terenie 14 pomorskich gmin, m.in. w Trójmieście, Tczewie, Kartuzach i Pucku. Nowoczesny system roweru metropolitalnego ma być dostępny za rok.

REKLAMA

We wtorek w Gdańsku podczas Kongresu Smart Metropolia prezes Stowarzyszenia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot (OMG-G-S) Paweł Adamowicz oraz marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski reprezentujący Zarząd Województwa Pomorskiego podpisali umowę o dofinansowanie projektu "Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego OMG-G-S".

Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 na realizację projektu Systemu Roweru Metropolitalnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych przeznaczono ponad 17 mln zł. Całkowity koszt projektu to ponad 20 mln zł.

Projekt zakłada stworzenie nowoczesnego systemu rowerów miejskich w 14 gminach. Stacje rowerowe powstaną w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Tczewie, Pucku, Redzie, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Władysławowie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim i Rumi. Na tym obszarze ma znaleźć się 3,9 tys. rowerów czwartej generacji wyposażonych w moduły GPS i elektrozamek. Częścią systemu ma być też niezbędne zaplecze techniczne i teleinformatyczne.

W projekcie mają być zastosowane najnowocześniejsze systemy teleinformatyczne jak: moduł geolokalizacji, moduł wypożyczeń i rezerwacji wraz aplikacją mobilną, moduł serwisowy, centralna baza danych SRM, moduł integrujący z miejską bądź regionalną bazą informacji pasażerskich. Planowane jest też zintegrowanie systemu rowerowego z biletem metropolitalnym.

Prezes Stowarzyszenia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot Paweł Adamowicz ocenił, że budowa Systemu Roweru Metropolitalnego należy do najważniejszych przedsięwzięć realizowanych aktualnie przez metropolię. - Dzięki współpracy zainicjowanej kilka lat temu w ramach OMG-G-S jednolity system rowerów miejskich powstanie od Tczewa przez Gdańsk, Gdynię i Sopot do Władysławowa na północy i Sierakowic na zachodzie. To przedsięwzięcie o skali nie mającej w Polsce precedensu - podkreślił. Nie ma wątpliwości, że "projekt jest kolejnym krokiem ku integracji komunikacyjnej metropolii".

W samym Gdańsku znajdzie się 2160 rowerów, z czego 10 proc. będą stanowiły rowery ze wspomaganiem elektrycznym oraz 4320 nowych stojaków rowerowych. Pilotażowe uruchomienie systemu planowane jest na jesień 2018 roku, a cały system ma działać wiosną 2019 r. Władze gmin liczą, że system stanie się "dużym udogodnieniem dla mieszkańców całego obszaru metropolii, a także ogromną atrakcją turystyczną".

Celem budowy Systemu Roweru Metropolitalnego jest zwiększenie dostępności węzłów integracyjnych, umożliwiających szybszą i bardziej komfortową przesiadkę na inny środek transportu zbiorowego (np. pociąg, autobus, trolejbus czy tramwaj). Realizacja projektu ma przyczynić się do zwiększenia mobilności podróżnych i stworzenia atrakcyjnej alternatywy wobec środków komunikacji samochodowej.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie