Po pożarze bożonarodzeniowa szopka w Raciążu zostanie odbudowanaPAP - 02-01-2020 13:37


Urząd Miasta Raciąża (Mazowieckie) zdecydował, że bożonarodzeniowa szopka, która spłonęła na początku tego tygodnia, zostanie odbudowana. Prace mają potrwać do niedzieli. Policja nadal wyjaśnia okoliczności, w jakich doszło do pożaru. Straż pożarna nie wykluczała podpalenia.

Jak poinformował PAP Robert Pniewski z Urzędu Miasta w Raciążu, odbudowa żłóbka, który stanie ponownie przed siedzibą tego Urzędu, ma rozpocząć się jeszcze w czwartek. Trwają ostatnie przygotowania.

"Myślę, że prace rozpoczną się jeszcze dzisiaj. Mamy już uzgodnione materiały. Wykonawca nowej szopki zrobi to gratis. Sądzę, że najdalej do niedzieli będzie ona gotowa" - powiedział w czwartek PAP Pniewski. Wyjaśnił przy tym, że konstrukcja nowego bożonarodzeniowego żłóbka, będzie kopią tego, który spłonął, natomiast będące aranżacją szopki figury Świętej Rodziny zostaną wypożyczone z jednej z miejscowych parafii, ewentualnie z sąsiedniej gminy.

Rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Płońsku podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska przyznała, że okoliczności, w jakich w miniony poniedziałek doszło do pożaru bożonarodzeniowego żłóbka w Raciążu, nadal są badane. "W ramach postępowania prowadzimy niezbędne czynności, żeby ustalić, w jaki sposób doszło do pożaru" - powiedziała PAP w czwartek Drężek-Zmysłowska.

Wcześniej policja podawała, że w ramach wszczętego w sprawie postępowania zabezpieczono m.in. nagrania z monitoringu miejskiego. Informowała także, iż bierze pod uwagę wszystkie potencjalne przyczyny pożaru bożonarodzeniowej szopki, do którego doszło w poniedziałek wieczorem na terenie parku miejskiego w Raciążu przed siedzibą tamtejszego Urzędu Miasta przy pl. Adama Mickiewicza - zgłoszenie o pożarze policja otrzymała po godz. 21; gdy patrol funkcjonariuszy dotarł na miejsce, przy gaszeniu ognia pracowała już straż pożarna.

Po pożarze oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku bryg. Dariusz Brzeziński wyjaśniał, iż mimo szybkiej reakcji strażaków, którzy dotarli na miejsce wkrótce po zgłoszeniu pożaru, żłóbek spłonął całkowicie. "Niewielka szopka o konstrukcji palnej, kryta była słomą. Pomimo tego, że strażacy podjęli błyskawicznie działania, to żłóbek uległ całkowitemu zniszczeniu. Najprawdopodobniej było to podpalenie" - mówił we wtorek PAP Brzeziński. Zastrzegł wówczas, iż podejrzenie podpalenia to wstępne ustalenia, a ostateczne przyczyny pożaru ustali policja.

W najbliższy poniedziałek, 6 stycznia, podobnie jak w wielu innych miastach Polski, także w Raciążu przejdzie Orszak Trzech Króli - jego przemarsz zakończyć ma się przy odbudowanej już bożonarodzeniowej szopce. (PAP)

mb/ mhr/