REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Pocynkowa hałda zmieni się w centrum rekreacji. Rewitalizacja tuż-tuż

  • Autor: PAP
  • 14 gru 2017 14:13
Pocynkowa hałda zmieni się w centrum rekreacji. Rewitalizacja tuż-tuż
fot. unsplash

Położona niemal w centrum miasta pocynkowa hałda w Rudzie Śląskiej ma stać się jesienią przyszłego roku miejscem rekreacji i wypoczynku. W czwartek samorząd podpisał umowę z wykonawcą pierwszego etapu rewitalizacji; prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Ogłoszono przetarg na resztę robót, a całość ma być gotowa jesienią 2018 r. - podał rudzki magistrat.

Pocynkowa hałda przy ul. 1 Maja - jedno z czterech zwałowisk pocynkowych w Rudzie Śląskiej - zajmuje 6,5 ha i jest pozostałością po działającej w tym rejonie od pierwszej połowy XIX wieku do 1925 r. hucie cynku Liebe-Hoffnung.

Niebawem powstać tam mają m.in. ścieżki rowerowe, industrialny plac zabaw, tor saneczkowy, tor do jazdy na bmx-ach, punkt widokowy. Przemianę tego zwałowiska dopełni nasadzenie roślin, które mają zapobiegać przedostawaniu się metali ciężkich do otoczenia.

- Będzie to wyjątkowe miejsce, najbardziej zadowoleni będą najmłodsi. Specjalnie dla nich przygotowany zostanie duży plac zabaw oraz oświetlona górka saneczkowa. Pozostali mieszkańcy też coś znajdą dla siebie. Będą alejki spacerowe, miejsca do odpoczynku oraz górka widokowa, z której przy dobrej pogodzie będzie można podziwiać Beskidy - powiedziała prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Jak przypomniał rudzki magistrat, inwestycja realizowana będzie ze środków unijnych w ramach dwóch projektów - Lumat i Traktu Rudzkiego.

Prace realizowane będą dwutorowo. W północnej części zwałowiska prowadzone będą roboty ziemne związane z ustabilizowaniem hałdy, której ostre skarpy zostaną złagodzone i zabezpieczone przed dalszym osuwaniem. Podczas prac nad stabilizacją hałdy zachowany zostanie fragment urwiska jako "świadek historii". Dzięki temu będzie można zobaczyć przekrój hałdy i poznać jak jest ona zbudowana. Teren w tym miejscu będzie ogrodzony, znajdą się tam również tablice informacyjne.

Właśnie na realizację tych prac ziemnych w czwartek samorząd podpisał umowę z wykonawcą. - Jeszcze w tym roku przekażemy plac budowy, żeby przy sprzyjającej pogodzie prace mogły jak najszybciej ruszyć. Ten etap rewitalizacji ma być gotowy w ciągu sześciu miesięcy - zaznaczył wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer.

Prace te realizowane będą w ramach unijnego projektu Lumat. Jego całkowita wartość to ok. 10 mln zł, z czego dofinansowanie do rudzkiej części, jak podano, wyniesie ponad 1 mln zł. Jego partnerami obok Rudy Śląskiej są inne europejskie miasta oraz instytuty badawcze.

W drugiej części inwestycji powstanie głównie cała infrastruktura - chodzi przede wszystkim o industrialny plac zabaw, punkt widokowy, oświetloną górkę saneczkową, oświetlone ścieżki spacerowe oraz tor do jazdy na bmx-ach. Pojawią się też miejsca odpoczynku w postaci ławek, hamaków. Wydzielone zostaną także miejsca do grillowania, a także duży trawnik, na którym będzie można pograć m.in. w piłkę.

W procesie zagospodarowania hałdy kluczowa - zdaniem samorządu - będzie również jej dalsza rekultywacja, która zostanie przeprowadzona na bazie badań naukowych oraz w konsultacji z Instytutem Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. Ma ona polegać na umieszczaniu w glebie specjalnych dodatków, które będą wiązać zanieczyszczenia w części korzeniowej roślin, tak aby nie przechodziły one do ich części naziemnej.

Wiceprezydent dodał, że ta druga część inwestycji realizowana będzie w ramach budowy Traktu Rudzkiego. - Ogłosiliśmy właśnie przetarg, a na początku roku chcemy wyłonić wykonawcę, żeby inwestycja ruszyła pełną parą już wiosną. Całość ma być gotowa jesienią 2018 r. - podkreślił Mejer.

Trakt Rudzki to inny, duży projekt miasta. Zakłada powstanie trasy - ścieżki rowerowo-pieszej, a miejscami także rolkarskiej, która połączy dwie rudzkie dzielnice: Wirek i Nowy Bytom. W ramach tego projektu zrewitalizowanych zostanie również łącznie siedem dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha. Według zapowiedzi samorządu całość traktu ma być gotowa w 2019 r.

W Rudzie Śląskiej hałdy zajmują 3,5 km kw., czyli blisko 5 proc. powierzchni miasta. W 2015 r. dokonano ich inwentaryzacji. Większość tych zwałowisk w mieście to hałdy pokopalniane, na których znajdują się odpady pogórnicze.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie