×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pod Cieszynem trwa remont domu Zofii Kossak. Powstaje tu Centrum Edukacyjno-Kulturalne

  • Autor: PAP
  • 20 lut 2023 09:57
Pod Cieszynem trwa remont domu Zofii Kossak. Powstaje tu Centrum Edukacyjno-Kulturalne
W lipcu ubiegłego roku powiat cieszyński został właścicielem domu, w którym pisarka Zofia Kossak mieszkała po powrocie z emigracji (obecnie mieści się w nim poświęcone jej muzeum), centrum kultury w przedwojennym dworze tej familii, a także ponad 300-letniego spichlerza w Górkach Wielkich, fot. Unsplash

Przed końcem 2025 r. nastąpić ma otwarcie Centrum Edukacyjno-Kulturalnego u Kossaków w Górkach Wielkich. Starostwo w Cieszynie potwierdza, że przygotowuje się też do rewitalizacji m.in. spichlerza z dawnego gospodarstwa.

REKLAMA

  • Otwarcie Centrum Edukacyjno-Kulturalnego może nastąpić w drugiej połowie 2025 r.
  • Starostwo w Cieszynie potwierdza, że przygotowuje się też do rewitalizacji m.in. spichlerza z dawnego gospodarstwa.

W lipcu ubiegłego roku powiat cieszyński został właścicielem domu, w którym pisarka Zofia Kossak mieszkała po powrocie z emigracji (obecnie mieści się w nim poświęcone jej muzeum), centrum kultury w przedwojennym dworze tej familii, a także ponad 300-letniego spichlerza w Górkach Wielkich. W formie darowizny przekazała je Fundacja im. Zofii Kossak.

- Aktualnie kończą się prace związane z ogłoszeniem przetargu, który dotyczy głębokiej rewitalizacji zabytkowego spichlerza z dawnego gospodarstwa Kossaków. (…) Zamierzamy prowadzić remont w taki sposób, aby nie nastąpił uszczerbek dla jego walorów historycznych. Realny termin zakończenia wszystkich prac to najprawdopodobniej połowa 2025 r." - oznajmił PAP starosta Mieczysław Szczurek.

Samorządowiec wyraził nadzieję, że prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku. Prowadzone będą pod ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Starosta przypomniał, że powiat otrzymał na remont ponad 13 mln zł z programu rządowego Polski Ład. "Mamy nadzieję, że otrzymana kwota (…) wystarczy, by przywrócić życia temu cennemu zabytkowi" - dodał. Przypomniała zarazem, że udział finansowy powiatu w tej inwestycji będzie oscylował wokół 10 proc. kosztów.

Mieczysław Szczurek poinformował, że otwarcie Centrum Edukacyjno-Kulturalnego może nastąpić w drugiej połowie 2025 r. "Będzie ono obejmowało zrewitalizowany spichlerz, w którym powstaną m.in. dwie sale konferencyjne i kawiarnia. Zostanie odtworzona historyczna gorzelnia dworska. Do Centrum planuje się także włączyć stary dwór Kossaków oraz domek ogrodnika - siedzibę Muzeum Zofii Kossak" - powiedział.

Starosta zaznaczył, że powiat planuje remonty starego dworu i budynku muzeum, ale musi wpierw pozyskać na to pieniądze z zewnątrz. "Chcemy ocieplić domek ogrodnika, a także przeprowadzić renowację murów dawnego dworu. Chcielibyśmy także przywrócić świetność tamtejszego parku" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie