×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Podatek obowiązkowy nawet przed oficjalnym odbiorem budynku

  • Autor: Dziennik Gazeta Prawna
  • 09 maj 2014 13:56
Podatek obowiązkowy nawet przed oficjalnym odbiorem budynku

Podatek od nieruchomości trzeba płacić nawet wtedy, gdy zaczniemy użytkować nowo wybudowany obiekt, a nie otrzymaliśmy jeszcze formalnego pozwolenia - czytamy na łamach Dziennika Gazety Prawnej.

REKLAMA

Obowiązek podatkowy związany z istnieniem budynku (albo budynku lub ich części) powstaje od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona lub w którym rozpoczęto użytkowanie budynku przed ostatecznym wykończeniem - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Sprawa, która znalazła się na wokandzie NSA, dotyczyła budynku handlowo-usługowego należącego do przedsiębiorstwa. Budynek, jak wynikało z dziennika budowy i wniosku o pozwolenie na częściowe użytkowanie, nadawał się do użytnowania już w 2010 r. Mimo to, decyzja o pozwoleniu na użytkowanie spornej części budynku została wydana i uprawomocniła się w 2011 r.

Burmistrz miasta i samorządowe kolegium odwoławcze uznali, że przedsiębiorca powinien płacić podatek już od 2011 r., czyli od 1 stycznia roku następującego po roku =, w którym budowa została zakończona - czytamy na łamach Dziennika Gazety Prawnej. Jednak firma nie zgodziła się z tym orzeczeniem. Według niej podatek powinien być uiszczany dopiero od 2012 r., ponieważ o zakończeniu robót budowlanych mozna mówić dopiero z chwilą uprawomocnienia się decyzji o udzieleniu pozwolenia na użytkowanie, wydanego zgodnie z przepisami prawa budowalnego. 

Jak donosi DGP, zarówno WSA w Krakowie, jak i NSA przyznay rację organom. Z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie wynika, aby powstanie obowiązku podatkowego było związane z uzyskaniem ostatecznego pozwolenia na użytkowanie. W ocenie NSA decyduje o tym moment faktycznego zakońćzenia prac budowlanych i rozpoczęcie użytkowania, (wyrok NSA z 8 maja 2014 r., sygn. akt II FSK 1228/12.)

Więcej na Gazetaprawna.pl/Orzeczenia

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie