Podatek od nieruchomości trzeba płacić nawet wtedy, gdy zaczniemy użytkować nowo wybudowany obiekt, a nie otrzymaliśmy jeszcze formalnego pozwolenia - czytamy na łamach Dziennika Gazety Prawnej.
Obowiązek podatkowy związany z istnieniem budynku (albo budynku lub ich części) powstaje od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona lub w którym rozpoczęto użytkowanie budynku przed ostatecznym wykończeniem - podaje Dziennik Gazeta Prawna.
Sprawa, która znalazła się na wokandzie NSA, dotyczyła budynku handlowo-usługowego należącego do przedsiębiorstwa. Budynek, jak wynikało z dziennika budowy i wniosku o pozwolenie na częściowe użytkowanie, nadawał się do użytnowania już w 2010 r. Mimo to, decyzja o pozwoleniu na użytkowanie spornej części budynku została wydana i uprawomocniła się w 2011 r.
Burmistrz miasta i samorządowe kolegium odwoławcze uznali, że przedsiębiorca powinien płacić podatek już od 2011 r., czyli od 1 stycznia roku następującego po roku =, w którym budowa została zakończona - czytamy na łamach Dziennika Gazety Prawnej. Jednak firma nie zgodziła się z tym orzeczeniem. Według niej podatek powinien być uiszczany dopiero od 2012 r., ponieważ o zakończeniu robót budowlanych mozna mówić dopiero z chwilą uprawomocnienia się decyzji o udzieleniu pozwolenia na użytkowanie, wydanego zgodnie z przepisami prawa budowalnego.
Jak donosi DGP, zarówno WSA w Krakowie, jak i NSA przyznay rację organom. Z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie wynika, aby powstanie obowiązku podatkowego było związane z uzyskaniem ostatecznego pozwolenia na użytkowanie. W ocenie NSA decyduje o tym moment faktycznego zakońćzenia prac budowlanych i rozpoczęcie użytkowania, (wyrok NSA z 8 maja 2014 r., sygn. akt II FSK 1228/12.)
Więcej na Gazetaprawna.pl/Orzeczenia
właściciel, architekt Archas Design
Architekt Tremend
architekt, partner More Design & Architecture (MRDA)
architekt, partner More Design & Architecture (MRDA)
właściciel werk.pl
współzałożyciel, wiceprezes zarządu MWM Architekci