REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Podbielskie Jaworze kończy gruntowny remont amfiteatru

  • Autor: PAP
  • 22 lis 2021 09:42
Podbielskie Jaworze kończy gruntowny remont amfiteatru
Podbielskie Jaworze kończy gruntowny remont amfiteatru, fot. shutterstock

Gruntownej modernizacji doczekał się amfiteatr w Jaworzu koło Bielska-Białej. Odbywają się w nim najważniejsze wydarzenia kulturalne gminy. Wójt Radosław Ostałkiewicz poinformował PAP, że prace zakończą się w grudniu, a ich koszt wyniósł 550 tys. zł.

REKLAMA

Samorządowiec powiedział, że kompleksowe prace objęły m.in. generalny remont dachu, garderoby i magazynu, a także instalacji elektrycznej i kanalizacji deszczowej. Na scenie położona została nowa, antypoślizgowa posadzka. Wymieniona została scenografia.

Pierwotnie zakładano, że remont zakończy się w listopadzie, ale najprawdopodobniej stanie się to dopiero w grudniu. "Pojawiły się problemy z pozyskaniem materiału budowlanego" - wyjaśnił Ostałkiewicz.

Wójt poinformował, że remont według wstępnych szacunków kosztować miał 300 tys. zł. Po przeprowadzeniu dokładnej inwentaryzacji okazało się, że wyniesie 550 tys. zł. Na ten cel Jaworze otrzymało 200 tys. zł z programu "Śląski Pakiet dla Turystyki". To wsparcie, którego w dobie pandemii SARS-CoV-2 gminom związanym z turystyką przekazał śląski Urząd Marszałkowski.

Amfiteatr w Jaworzu położony jest parku zdrojowym. Miejsce to bardzo chętnie odwiedzają nie tylko jaworzanie, ale też mieszkańcy sąsiedniego Bielska-Białej oraz turyści. W parku znajduje się też plac zabaw, fontanna i tężnia solankowa, a także kompleks sportowy. W amfiteatrze odbywa się m.in. Jaworzański Wrzesień, czyli największa impreza kulturalna w gminie, festyny, a także koncerty i prezentacje filmów.

Jaworze jest jedną z najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. W 1862 r. właściciel tych dóbr, hr. Maurycy Saint Genois założył pierwsze uzdrowisko na tzw. wówczas Śląsku Austriackim. W przeszłości z uroków Jaworza-Zdroju korzystali m.in. Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Jan Karłowicz, Julian Tuwim, Ignacy Daszyński czy Melchior Wańkowicz. Maria Dąbrowska napisała tu część "Nocy i dni".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie