REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Poddasze lubińskiego ratusza stało się... Muzeum Historycznym

  • Autor: PAP
  • 08 sty 2018 10:23
Poddasze lubińskiego ratusza stało się... Muzeum Historycznym
fot. unsplash

Historię Lubina i Zagłębia Miedziowego od lat 50. do lat 80. XX w. będzie można obejrzeć na wystawie w nowopowstałym Muzeum Historycznym w Lubinie. Muzeum mieści się na poddaszu lubińskiego ratusza i pokazuje rozwój miasta, które z kilkutysięcznej miejscowości przerodziło się w prężnie działający ośrodek przemysłowy.

REKLAMA

Wkrótce zwiedzający Muzeum Historyczne będą mogli obejrzeć wystawę zatytułowaną "Historia miasta na tle życia codziennego". To multimedialna ekspozycja ukazującą historię miasta i regionu od lat 50. do lat 80. XX w. Materiały archiwalne są tu prezentowane w nowoczesnej aranżacji oraz w interaktywnej formie.

"Zależało nam na tym, aby obiekt opowiadający o historii naszego miasta tworzyli lokalni rzemieślnicy. Z tego względu do wykonania prac zaangażowaliśmy przedsiębiorstwa z Lubina: zakład zajmujący się ogumieniem, firmę przygotowującą scenografię, malarza, lakiernika, stolarza i tapicera" - powiedział Szymon Kowal z firmy Projekt Mutimedia, która stworzyła ekspozycję.

Scenariusz wystawy zakładał przedstawienie historii miasta oraz życia codziennego mieszkańców na przestrzeni czterdziestu lat. "Zamysłem tego projektu było dotarcie do serc i umysłów zwiedzających poprzez elementy wrażeniowe" - powiedział Piotr Sobczyk, projektant muzeum.

Dodał, że każda z sal muzealnych zawiera elementy charakterystyczne dla danego dziesięciolecia. Można w nich znaleźć typowe dla danej dekady meble i sprzęty codziennego użytku. "Wystrój wnętrz i urządzenia z danej epoki dla młodszego pokolenia będą czymś nowym, natomiast u starszych zwiedzających z pewnością wywołają nutkę nostalgii" - powiedział Sobczyk.

Na ekspozycji można zobaczyć archiwalne filmy, zdjęcia i audycje z minionej epoki. Do odtwarzania dźwięków wykorzystano oryginalne głośniki z kolejnych dekad ubiegłego wieku. Usłyszeć można m.in. nagranie, w którym Jan Wyżykowski opowiada o odkryciu miedzi, czy relację z wizyty w Lubinie I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. To również nagrania rozmów z ludźmi, którzy przyjechali do Zagłębia Miedziowego w poszukiwaniu pracy oraz rozmowy z inżynierami budującymi osiedla i obiekty, które do dziś służą mieszkańcom Lubina.

Przed wejściem do muzeum zostanie ustawiony Fiat 126p. Zdaniem twórców ekspozycji to właśnie mieszkańcy Lubina, jako pierwsi z Dolnoślązaków, byli posiadaczami tych aut.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie