REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej chce przenieść zabytkowy drewniany kościół z Seroczyna

  • Autor: PAP
  • 28 gru 2021 11:54
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej chce przenieść zabytkowy drewniany kościół z Seroczyna
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej chce przenieść zabytkowy drewniany kościół z Seroczyna, fot. shutterstock

XVIII-wieczny drewniany kościół z Seroczyna chce przenieść na swój teren Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku. Instytucja liczy, że prace z tym związane uda się rozpocząć w przyszłym roku. Kościół będzie pierwszym sakralnym budynkiem w skansenie.

REKLAMA

Zabytkowy kościół z Seroczyna (obecnie województwo mazowieckie) wraz z dzwonnicą znajduje się na historycznym Podlasiu, czyli terenach części dzisiejszego województwa podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego - powiedział PAP dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł.

Jak przypomniał, obiekt został wybudowany w XVIII wieku, jako cerkiew unicka, a w latach 70. XIX wieku został przejęty przez cerkiew prawosławną, następnie, po I wojnie światowej, został przejęty przez kościół katolicki.

Kościół służył jako kościół parafialny należący do diecezji drohiczyńskiej do 1993 roku. Gaweł mówił, że na początku lat 90. XX wieku wybudowano kościół murowany, który obecnie jest użytkowany, natomiast drewniany stał opuszczony. Podkreślił, że dla niedużej parafii, jaką jest ta w Seroczynie, utrzymanie dwóch kościołów jest bardzo trudne.

Obiekt pozyskano do zbiorów muzeum już jakiś czas temu, tym roku - jak podkreślił Gaweł - zakończono niemal wszystkie, trwające trzy lata, prace związane z kompletowaniem dokumentacji potrzebnej do przeniesienia tego obiektu. Dyrektor dodał, że ostatnim czasie muzeum otrzymało wyniki badań dendrochronologicznych, czyli ustalających bardzo precyzyjnie datowanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych kościoła oraz jego wyposażenia.

"To datowanie potwierdziło nie tylko to, że sam kościół został wybudowany w XVIII wieku, prawdopodobnie ok. roku 1770, ale też znaczna część wyposażenia tego kościoła m.in. ławki i ambona są również z XVIII wieku" - powiedział Gaweł.

Gaweł zaznaczył, że najbliższe plany uzależnione są od pozyskania funduszy na przeniesienie tego cennego obiektu. Szacuje, że koszt przeniesienia i złożenia go na terenie skansenu to ok. 700 tys. zł. "Nie jest to koszt mały, ale obiekt jest cenny" - podkreślił dyrektor.

Liczy, że jeśli uda się pozyskać choćby część środków, to prace związane z przeniesieniem będzie można rozpocząć. Jak podkreślił, należy to zrobić jak najszybciej, bo stan tego budynku nie jest najlepszy. Mówił, że z ekspertyz mykologicznych wynika, że stan tego obiektu jest zły i wymaga natychmiastowych działań. "Każdego roku ten stan się pogarsza, więc nawet z tego względu dobrze by było, gdyby ten obiekt został rozebrany i przeniesiony, wtedy będą podjęte dalsze prace" - dodał Gaweł.

"Będzie to pierwszy obiekt sakralny w skansenie i myślę, że w sposób istotny wpłynie on na to, co będzie można dzięki niemu prezentować" - powiedział Gaweł. Wymienił, że będzie on miejscem do prezentacji wielu tradycji ludowych, które wiążą się z kościołem jak choćby tradycje bożonarodzeniowe. Ale kościół - jak mówił Gaweł - ma też pełnić funkcje sakralne, aby była możliwość np. wzięcia ślubu czy zorganizowania uroczystości jubileuszowych.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku ma charakter skansenu; znajduje się tam ponad 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki czy dwory.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie