REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Podpisano umowę na budowę nowego przystanku kolejowego w Łódzkiem

  • Autor: PAP
  • 03 cze 2022 14:28
Podpisano umowę na budowę nowego przystanku kolejowego w Łódzkiem
Podpisano umowę na budowę nowego przystanku kolejowego w Łódzkiem, fot. shutterstock

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z wykonawcą na projekt i budowę przystanku Jedlicze k. Zgierza (woj. łódzkie) w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych. Inwestycja za 5,1 mln zł ma zapewnić wygodniejsze podróże na linii Łódź - Kutno.

REKLAMA

Nowy przystanek o roboczej nazwie Jedlicze k. Zgierza ma powstać w pobliżu skrzyżowania linii Łódź - Kutno z drogą w kierunku Zgierza, Ozorkowa i Aleksandrowa Łódzkiego.

"Przewidziano 200-metrowy peron o wysokości 0,76 m, który zapewni podróżnym wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Na obiekcie zamontowane zostaną wiaty i ławki. Oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmierzchu. Będą tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty informacyjne z rozkładami jazdy. Peron zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Sprawne przesiadki i zmiany środków komunikacji ułatwią: parking oraz stojaki rowerowe" - przekazano w piątkowej informacji prasowej PKP PLK.

Wiceminister infrastruktury oraz pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel przy okazji podpisania umowy na projekt i budowę przystanku wskazał, że dzięki tego typu inwestycjom zwiększa się dostępność kolei w województwie łódzkim.

"Nowe przystanki budowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe przyczyniają się do tego, że mieszkańcy chętniej wybiorą kolej w codziennych i okazjonalnych podróżach. Na realizację programu (budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 - PAP) polski rząd przeznaczył miliard zł" - zaznaczył Bittel.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel dodał, że nowe przystanki budowane ze środków "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" na liniach w woj. łódzkim oraz na sieci kolejowej w całym kraju sprzyjają lepszemu wykorzystaniu kolei. "Mieszkańcy zyskują dodatkowy dostęp do pociągów, a perony są przygotowywane odpowiednio do potrzeb wszystkich podróżnych" - podkreślił.

Inwestycja będzie realizowana w formule "projektuj i buduj". Wartość prac to ok. 5,1 mln zł. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w czwartym kwartale tego roku. Prace mają potrwać rok. Wykonawcą jest firma EL-IN.

W ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Zaplanowano budowę 177 i modernizację 178 przystanków. Celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Inwestycje umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzyregionalnej.

W woj. łódzkim w ramach programu zmodernizowanych lub wybudowanych zostanie sześć przystanków. Oprócz przystanku Jedlicze k. Zgierza są to: Zgierz Rudunki, Tomaszówek, Stare Grudze, Izabelów, Łódź Zarzew. Na liście rezerwowej znajdują się natomiast m.in. przystanki: Żakowice Południowe, Głowno Północne i Zaosie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie