REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Pół miliona zł kary administracyjnej dla „Domu pod Orłami” w Warszawie

  • Autor: PAP/Propertydesign.pl
  • 30 lip 2021 10:12
Pół miliona zł kary administracyjnej dla „Domu pod Orłami” w Warszawie
Budynek potocznie zwany „Domem pod Orłami” przy ul. Jasnej 1 w Warszawie, został wpisany do rejestru zabytków decyzją z dnia 20.11.1968 r. pod numerem A-675.

Pół miliona złotych kary administracyjnej dla „Domu pod Orłami” przy ul. Jasnej 1 w Warszawie - przekazało biuro Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

REKLAMA

Profesor Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków wymierzył administracyjną karę pieniężną w wysokości 500 000 zł za prowadzenie bez pozwolenia konserwatorskiego robót budowlanych w tzw. sali operacji znajdującej się w budynku przy ul. Jasnej 1 w Warszawie.

Jak poinformowała nas Krajowa Rada Spółdzielcza, która jest właścicielem budynku, przedmiotowa kara została nałożona na najemcę (posiadacza) wyżej wymienionego lokalu, czyli Grupę CK Sp. z o.o. z Piaseczna.

Budynek potocznie zwany „Domem pod Orłami” przy ul. Jasnej 1 w Warszawie, został wpisany do rejestru zabytków decyzją z dnia 20.11.1968 r. pod numerem A-675.

"Posiadacz obiektu bez pozwolenia organu ochrony zabytków dokonał demontażu lad wraz z cokołami kamiennymi, wykładziny, parkietu oraz wylał wylewkę samopoziomująca. Prowadzone prace budowlane doprowadziły do bezpowrotnej utraty oryginalnej substancji zabytkowej obiektu posiadającego dużą wartość historyczną. Na przeprowadzone prace było wymagane pozwolenie konserwatorskie. Od decyzji zostało złożone odwołanie" - zaznaczył konserwator.

"Dom pod Orłami" przy ulicy Jasnej został wybudowany w latach 1912-1917 dla Banku Towarzystw Spółdzielczych. Autorem orłów wieńczących narożniki był Józef Zygmunt Otto. Budynek został doszczętnie zniszczony podczas walk Powstania Warszawskiego. Odbudowany został w latach 1948-50. Wejście przeniesiono z narożnika pod prawym orłem na środek fasady, a także w tym samym narożniku zbudowano klatkę schodową - wcześniej znajdowały się tam pokoje.

O tym budynku zrobiło się już głośno w okresie PRL-u z powodu najsłynniejszego napadu przed mieszczącym się w nim banku.

22 grudnia 1964 r. około godz. 18.30 pod budynek przy ul. Jasnej podjechał samochód marki Warszawa. W samochodzie znajdowali się kasjerka z pobliskiego Centralnego Domu Towarowego (obecny Smyk) oraz dwaj wartownicy. Gdy cała trójka wysiadła z samochodu na miejscu nagle pojawił się tajemniczy mężczyzna. Wyciągnął pistolet i strzelił w kierunku jednego z wartowników. Zabrał worek z pieniędzmi i zaczął uciekać. W tym samym czasie inny mężczyzna strzelił do drugiego wartownika. Zrabowane pieniądze (ponad 1,3 mln zł) złodzieje przekazali trzeciemu wspólnikowi, który odjechał samochodem.

Nigdy nie udało się ustalić, kto był sprawcą brutalnego napadu. Sprawa uległa przedawnieniu w 1994 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie