REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Polaricum w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym będzie powstawać etapami

  • Autor: PAP
  • 27 lis 2017 14:33
Polaricum w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym będzie powstawać etapami
fot. unsplash

Nowoczesny kompleks poświęcony zwierzętom polarnym – "Polaricum" - powstanie w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie nie na raz, jak wstępnie planowano, ale etapami. Pierwszy obiekt powinien być gotowy w 2020 r.

REKLAMA

Pomysł wybudowania "Polaricum" ogłoszono przed rokiem, gdy zorganizowano konkurs studialny na koncepcję tego przedsięwzięcia. W założeniu ośrodek - na powierzchni 16 ha - miał umożliwić ekspozycję zwierząt z Arktyki i Antarktydy - takich jak białe niedźwiedzie, foki, lwy morskie, pingwiny, renifery, lisy czy wilki polarne, pokazać, jak wygląda życie na tych dwóch kontynentach, w warunkach możliwie maksymalnie zbliżonych do naturalnych, a także służyć edukacji, m.in. na temat ochrony klimatu.

Wstępny koszt szacowano wówczas na ok. 300 mln zł. Jak powiedziała PAP w poniedziałek dyrektor śląskiego zoo Jolanta Kopiec, ogrodowi nie udało się pozyskać źródeł finansowania na wykonanie całego "Polaricum". - Niestety, nie ma możliwości sięgnięcia po zewnętrzne dotacje, więc kwota ta musiałaby być sfinansowana z budżetu woj. śląskiego, co obecnie nie jest możliwe - powiedziała.

Dlatego zdecydowano, by "Polaricum" realizować etapami, stopniowo stawiając kolejne obiekty i pawilony dla poszczególnych zwierząt. - Jako pierwsze powrócą do nas białe niedźwiedzie, które już u nas wcześniej były, a o które zwiedzający wciąż pytają - podkreśliła dyrektor.

Nowy obiekt - podobnie jak kolejne - będzie musiał zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki do życia, maksymalnie zbliżone do naturalnych. Stąd konieczność wyposażenia budynku m.in. w sztucznie chłodzone baseny z wodą czy zaciemnione pomieszczenia.

Obok ekspozycji pawilon ten ma też służyć celom edukacyjnym, m.in. na temat życia zwierząt z Arktyki i Antarktydy. - W tamte rejony mało kto się wybiera. Dziś łatwiej zobaczyć Afrykę niż biegun polarny- mówiła dyrektor.

Kopiec zapowiedziała, że w przyszłym roku ma być ogłoszony konkurs na wykonanie dokumentacji ws. powstania pierwszego obiektu, wraz z wizją całego kompleksu. - Zależy nam, by każdy z tych elementów składał się na jedną całość. Co prawda będziemy to pewnie realizować latami, ale bardzo się cieszę, że rozpoczynamy - zadeklarowała.

Szacunkowe koszty zbudowania tego obiektu mają być znane w przyszłym roku, przy okazji przygotowywania dokumentacji. Wtedy też opracowane zostaną szczegóły, m.in. wyglądu pierwszego obiektu oraz koncepcji całego kompleksu.

Zdaniem Kopiec budowa pierwszego "polarnego" budynku może ruszyć w 2019 r. i zakończyć się w 2020 r.

Przy realizowaniu "Polaricum" śląskie zoo będzie współpracować z Uniwersytetem Śląskim.

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie o powierzchni blisko 50 tys. m kw. działa od 1958 r. Znajduje się na terenie Parku Śląskiego. Obecnie zamieszkuje tam ponad 3 tys. zwierząt z ponad 300 gatunków.

Jak przypomniała Kopiec, ostatnio zoo powiększyło swą grupę nosorożców białych (gatunek zagrożony wyginięciem) o czteroletnią samicę z Danii. Zoo uczestniczy też w programie zapłodnienia in vitro jednej z samic.

- W związku z tym musimy zmienić lokalizację tych zwierząt, by zwiększyć ich przestrzeń życiową. Naprzeciw pawilonu żyraf powstanie nowy obiekt całoroczny dla tych nosorożców, gdzie latem zwiedzający będą mogli oglądać nosorożce na wybiegach, a w pozostałym okresie, kiedy te zwierzęta nie wychodzą na zewnątrz, podglądać przez szybę widokową. W tym roku wykonujemy dokumentację, a w przyszłym będziemy realizować inwestycję - wyjaśniła Kopiec. Wstępny koszt realizacji tego przedsięwzięcia to 1,3 mln zł; inwestycja ta będzie sfinansowana z budżetu woj. śląskiego.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie