×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Politechnika Gdańska kupiła dawny budynek Wydziału Chemii UG

  • Autor: PAP
  • 08 gru 2021 12:19
Politechnika Gdańska kupiła dawny budynek Wydziału Chemii UG
Politechnika Gdańska kupiła dawny budynek Wydziału Chemii UG, fot. shutterstock

Za 24 miliony złotych Politechnika Gdańska kupiła od Uniwersytetu Gdańskiego dawny budynek Wydziału Chemii UG. O transakcji przesądziło m.in. bezpośrednie sąsiedztwo z kampusem PG oraz potrzeba dalszego rozwoju uczelni.

REKLAMA

Jak poinformował w środę rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej Maciej Dzwonnik, zakup obejmuje pięciokondygnacyjny budynek naukowo-dydaktyczny (wraz z pełnowymiarową salą sportową) o powierzchni użytkowej ponad 8 tys. metrów kwadratowych, a także pawilon biblioteczny o powierzchni 900 m kw. oraz mniejsze budynki warsztatowe i magazynowe.

PG zamierza wyremontować budynek wraz z przyległym terenem, a następnie zagospodarować go na swoje potrzeby i rozwijać swój potencjał naukowo-badawczy.

Już teraz wiadomo, że z mieszczących się tam laboratoriów będą po remoncie korzystać naukowcy z Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG, z sal dydaktycznych - studenci (na początek pierwszoroczni, którym PG co roku organizuje zajęcia wyrównawcze z przedmiotów ścisłych), a sala sportowa będzie wynajmowana: głównie pracownikom uczelni, ale później również komercyjnie.

Budynek po byłej bibliotece przejmie Centrum Morskich Technologii Militarnych PG, a uczelnia zamierza też zrewitalizować tereny zielone na zakupionym terenie i nadać im funkcję parkową.

"Nieruchomość, wraz z najważniejszą jej częścią, czyli Gmachem Wydziału Chemii UG, posiada unikatowe walory architektoniczne i urbanistyczne. Wraz z kampusem PG determinuje charakter całej dzielnicy. Siostrzany historycznie w swej stylistyce i architekturze budynek w naturalny sposób uzupełni zasoby naszej uczelni, świetnie wpisując się przy tym w przestrzeń edukacyjną tej części miasta" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, kanclerz Politechniki Gdańskiej Mariusz Miler.

Źródła archiwalne podają, że pierwsze starania o przejęcie obiektu Politechnika Gdańska podjęła już w 1947 r. Budynek został jednak wówczas przyznany Wydziałowi Farmacji Akademii Lekarskiej.

Gmach przy ul. Sobieskiego 18 zbudowano w latach 1905-1908 dla Katolickiego Królewskiego Seminarium w stylu renesansu niemieckiego. Budynek główny seminarium i budynek z mieszkaniami dla nauczycieli i obiektami gospodarczymi powstał na rozległej działce, której znaczna część przeznaczona została na park i ogrody użytkowe.

Przed wojną, w okresie Wolnego Miasta Gdańska, mieściła się tu Szkoła Rzemiosł i Gospodarstwa Domowego, średnia szkoła dla dziewcząt i stowarzyszenie sportowe. W roku 1945 r. nieznacznie uszkodzony obiekt był siedzibą wojsk Korpusu Bezpieczeństwa Wojskowego, następnie w części zajęło go Liceum Spółdzielcze.

W 1947 r. budynek został przyznany Wydziałowi Farmacji Akademii Lekarskiej. Od 1948 r. był siedzibą Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a następnie Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie