REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Politechnika Gdańska też chce decydować o własnej przestrzeni

  • Autor: PAP
  • 30 paź 2017 15:01
Politechnika Gdańska też chce decydować o własnej przestrzeni
Politechnika Gdańska

Sauny, nowe tereny zielone, przestrzeń coworkingowa - oto pomysły na ulepszenie Politechniki Gdańskiej. Do końca października można zgłaszać pomysły do drugiej edycji budżetu obywatelskiego trójmiejskiej uczelni. Trwa realizacja projektów z pierwszej edycji: w uczelnianym centrum sportowym powstała już sauna, a w dwóch dziekanatach pojawią się niebawem systemy kolejkowe.

REKLAMA

Propozycje do uczelnianego budżetu obywatelskiego mogą zgłaszać zarówno pracownicy, doktoranci, jak i studenci Politechniki Gdańskiej.

Podobnie jak w ubiegłym roku pula środków przeznaczonych na realizację wybranych projektów wyniesie 500 tys. zł, z czego 350 tys. zł przeznaczone będzie na projekty pracownicze, a 150 tys. zł - na pomysły studentów.

Zgłoszone propozycje zostaną przeanalizowane przez specjalną komisję pod kątem ich zgodności z prawem i możliwości realizacji. Członkowie komisji przypominają, że projekty muszą zawierać m.in. zgody uczelnianych jednostek, których miałyby dotyczyć planowane inwestycje. Zaznaczają też, że pomysły muszą być możliwe do realizacji w ciągu roku.

Po formalnej weryfikacji komisja ogłosi listę przedsięwzięć, na które pracownicy i studenci Politechniki będą mogli oddawać głosy. Głosowanie odbędzie się pomiędzy 21 a 28 listopada. 6 grudnia komisja ogłosi wstępną listę rankingową, a 20 grudnia - listę projektów zatwierdzonych do realizacji.

Budżet obywatelski został wprowadzony na PG przez nowego - urzędującego od 1 października ub.r. - rektora tej uczelni prof. Jacka Namieśnika. Politechnika jest pierwszą uczelnią w regionie, która umożliwiła pracownikom i studentom współdecydować o drobniejszych inwestycjach na terenie uczelni.

W pierwszej edycji do komisji wpłynęło 60 projektów, pod głosowanie dopuszczono prawie 30 spośród nich, z czego osiem wybrano do realizacji w 2017 r.

Gotowa jest już zgłoszona przez pracowników inwestycja, która przewidywała wykonanie na terenie kampusu parkingu dla aut i rowerów. W Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej we wrześniu oddano też do użytku saunę wyłożoną specjalnym drewnem uwalniającym olejki eteryczne i wyposażoną w oświetlenie LED z możliwością wyboru koloru światła oraz wbudowany w ściany system nagłaśniający. W przygotowaniu jest m.in. projekt zakładający upiększenie uczelnianego kampusu kwiatami i krzewami.

Na końcowym etapie realizacji są też zwycięskie propozycje autorstwa studentów. Do końca roku w uczelnianych szatniach powinny pojawić się szafki, w których studenci mogliby przechowywać swoje rzeczy, a w dwóch dziekanatach - podobne do tych stosowanych na pocztach czy w urzędach, urządzenia, które pozwolą zorganizować system kolejkowy. W przestronnym holu jednego z uczelnianych wydziałów powstanie też specjalna strefa pracy dla studentów. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie