REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Politechnika Łódzka przebuduje budynki

  • Autor: PAP
  • 14 sty 2022 14:49
Politechnika Łódzka przebuduje budynki
Politechnika Łódzka przebuduje budynki, fot. shutterstock

Nowe pracownie dydaktyczne i laboratoria, a także przedszkole powstaną w dwóch budynkach na kampusie Politechniki Łódzkiej dzięki 11,5 mln zł unijnego dofinansowania na termomodernizację i przebudowę budynków.

REKLAMA

Dofinansowanie przekazał w piątek w Łodzi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

"Kilka tygodni temu spotkaliśmy się w Warszawie z rektorem Politechniki Łódzkiej i rozmawialiśmy o potrzebach uczelni, m.in. termomodernizacji dwóch budynków, które dzięki niej mogłyby być lepiej wykorzystane. Szczególnie ujął mnie cel modernizacji jednego z nich - chodzi o stworzenie w nim przedszkola dla dzieci pracowników i studentów PŁ. To bardzo dobry kierunek. Termomodernizacja przyniesie też oszczędności związane z bieżącym utrzymaniem budynków" - podkreślił wiceminister Waldemar Buda.

Jak wyjaśnił, 11,5 mln zł przekazane na termomodernizację budynków liczących 90 i 60 lat, pochodzą z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. "To środki jeszcze ze starej perspektywy, które należy wykorzystać do 2023 roku, ale mamy deklarację uczelni, że inwestycja zostanie ukończona mniej więcej w połowie roku" - dodał.

Całkowita wartość termomodernizacji i przebudowy obu obiektów to 14,15 mln zł. Jednym z elementów projektu jest zainstalowanie urządzeń fotowoltaicznych, a więc budynki będą nie tylko energooszczędne, ale też przystosowane do produkcji części energii na własne potrzeby.

"Politechnika Łódzka jest instytucją odpowiedzialną społecznie - stąd dążenie do stworzenia przedszkola dla dzieci pracowników, doktorantów i studentów. Naszym celem jest także przygotowanie kadr dla gospodarki, świadomych ograniczeń ludzkich i umiejących konstruować tak, aby zapewnić dostępność społeczną - stąd projekt stworzenia centrum projektowania uniwersalnego" - zaznaczył rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik.

W centrum projektowania, w oparciu o doświadczenia ekspertów reprezentujących różne dyscypliny naukowe, powstaną m.in. specjalistyczne laboratoria - mechaniczne, elektroniczne, analiz i symulacji ergonomicznych oraz virtual reality.

Zdaniem wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, każda złotówka inwestowana w szkolnictwo wyższe - zwłaszcza techniczne - to inwestycja w polską myśl, know-how i rozwój gospodarczy regionu.

"Politechnika Łódzka zawsze była kuźnią kadr, z której wychodzili inżynierowie i naukowcy, budujący łódzki przemysł. Dlatego decyzja o przekazaniu środków europejskich dla uczelni jest tak ważna - pokazuje gotowość rządu do wspierania szkolnictwa wyższego w Łódzkiem oraz dynamizm władz akademickich, które z odwagą i dużą efektywnością sięgają po te pieniądze. Pozyskując środki zewnętrzne, Politechnika zyskuje możliwości przeznaczania własnych środków na takie cele jak kształcenie studentów czy rozbudowywanie bazy technicznej" - wyjaśnił Bocheński. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie