REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Półmetek odnowy pałacu Steinertów

  • Autor: UM Łódź
  • 19 paź 2018 09:39
Półmetek odnowy pałacu Steinertów
fot. UM Łódź

Pałac Steinertów w Łodzi odzyskuje blask. Do końca 2018 roku zakończy się tam m.in. wymiana dachu i konserwatorski remont zabytkowych witraży.

REKLAMA

Modernizacja pałacu Steinertów znajduje się na półmetku. Niemal rok temu podpisaliśmy umowę z generalnym wykonawcą, a zgodnie z umową prace zakończą się za rok. 

Na tle innych pałaców łódzkich fabrykantów, ten jest wyjątkowy. Obok siebie stoją trzy budynki, każdy inny i pokazuje, jak rozwijało się przedsiębiorstwo i bogacił fabrykancki ród. Najskromniejszy budynek to pierwszy dom Steinertów, drugim jest kamienica, której mieści się dzisiaj przedszkole - już większa ze zdobioną elewacją. Wreszcie między tamtymi dwoma - okazały pałac, czyli rezydencja braci Steinertów. 

- Nasza inwestycja obejmuje nie tylko remont pałacu, ale także odnowę pierwszego domu Steinertów. Modernizacja jest gruntowna – od piwnic po dach. W tej chwili trwają prace konserwatorskie przy elewacjach, stolarce okiennej i drzwiowej oraz wymiana pokrycia dachu. Ekipa budowlana montuje też nowe instalacje. Do końca roku rezydencja będzie miała wzmocnioną więźbę dachową oraz wzmocnione i częściowo wymienione stropy. Niebawem rozpocznie się renowacja witraży i boazerii oraz odtwarzanie tapet i parkietów, a także prace przy polichromiach i stiukach - wylicza Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. 

Po remoncie w pałacu i domu Steinertów powstaną przestrzenie dla kreatywnych biznesów: biura, sale spotkań. W pałacu zaplanowaliśmy także hostel i przestrzeń na restaurację. - Ważnym elementem projektu jest też przypałacowy ogród, któremu postaramy się przywrócić oryginalne piękno. Będzie to ogólnodostępna przestrzeń, również dla mieszkańców tej okolicy - dodaje Katarzyna Mikołajec, z-ca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich. 

Wartość projektu to 38,5 mln złotych z czego wkład własny miasta wynosi niecałe 19 milionów złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie