REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Polska fundacja wybuduje szpital na Madagaskarze

  • Autor: PAP
  • 27 paź 2021 12:47
Polska fundacja wybuduje szpital na Madagaskarze
Polska Fundacja dla Afryki zbiera na budowę oddziału pediatrycznego na Madagaskarze. fot. Shutterstock

Polska Fundacja dla Afryki zbiera na budowę oddziału pediatrycznego na Madagaskarze. Kiedy szpital powstanie będzie można udzielić pomocy dzieciom, które teraz z braku fachowej pomocy lekarskiej, często umierają.

REKLAMA

  • Polska Fundacja dla Afryki  chce uzbierać 585 tys. zł na budowę oddziału pediatrycznego w Mampikony na Madagaskarze.
  • Złożony z dwóch budynków szpital będzie mieć ponad 4 tys. m kw. powierzchni i 120 łóżek.
  • Oddział pediatrii ma powstać w ciągu najbliższego roku, a szpital w ciągu czterech lat.

"Szpital, który budujemy jest przeznaczony dla ludzi ubogich" - mówił w środę na konferencji prasowej Wojciech Zięba, prezes Polskiej Fundacji dla Afryki. "Nikt, kto zgłosi się do nas nie zostanie odesłany bez pomocy. Nie powstaje luksusowa poliklinika, ale placówka dla każdego" - dodał.

Prezes Polskiej Fundacji dla Afryki zaznaczył, że będzie to także poważny pracodawca w regionie począwszy od zatrudnienia lokalnych wykonawców przy budowie szpitala, aż po lokalny personel lekarski i pielęgniarski w przyszłości.

Służba zdrowia na Madagaskarze jest odpłatna i przez to niedostępna dla większości Malgaszów, a placówki są często przepełnione i trzeba do nich jechać nawet kilkaset kilometrów.

Polska Fundacja dla Afryki chce w miejscowości Mampikony wybudować złożony z dwóch budynków szpital mający ponad 4 tys. m kw. powierzchni i 120 łóżek. Będą tam: szpitalny oddział ratunkowy, pediatria, radiologia, oddział ogólny, wewnętrzny, ginekologia i położnictwo oraz trzy bloki operacyjne. Koszt całej inwestycji jest szacowany na 6 mln zł.

Teren pod budowę został już przygotowany, zbudowano kanały odprowadzające wodę w porze deszczowej i platformy, na których staną mury pierwszego budynku, wybudowano SOR. Ze względu na ogromną śmiertelność wśród dzieci najpilniejsza jest budowa liczącego 30 miejsc oddziału pediatrii.

"Na Madagaskarze panuje skrajna bieda. Parki narodowe i miejsca turystyczne to chyba jedna setna jego terenu. Większość ludzi nie pracuje albo w bardzo trudnym klimacie uprawia rolę. Praktycznie nie mają oni dostępu do lekarza. Z Mampikony do najbliższego szpitala jest ponad 200 km, co w warunkach afrykańskich oznacza siedem godzin jazdy, pod warunkiem, że drogi są przejezdne" - mówiła dr Lidia Stopyra, ordynator oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie, która uczestniczyła w misjach medycznych na Madagaskarze i w Kamerunie.

Jak wyjaśniła tamtejsze dzieci chorują często na cholerę, dur brzuszny i inne choroby przenoszone drogą pokarmową i często umierają z powodu odwodnienia w sytuacji, gdy podając im płyny dożylne można je uratować. "Dlatego budowa oddziału pediatrycznego jest tak ważna" - podkreśliła dr Stopyra.

Zarówno dorośli jak i dzieci chorują też na malarię i bilharcjozę - chorobę pasożytniczą, którą można zarazić się brodząc w stojącej wodzie, co w porze deszczowej jest w zasadzie nieuniknione. Wiele problemów zdrowotnych jest związanych z niedożywieniem. Błyskawicznie rozprzestrzenia się gruźlica i anemia.

Oddział pediatrii ma powstać w ciągu najbliższego roku, a szpital w ciągu czterech lat. W jego budowie można pomóc przekazując darowiznę lub wpłatę na konto Polskiej Fundacji dla Afryki. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.pomocafryce.pl. Fundacja do tej pory wsparła w Afryce 230 projektów charytatywnych.(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion

wos/ mhr/

Podobał się artykuł? Podziel się!