×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Polska Opera Królewska będzie miała własną siedzibę. Gmach ma powstać w Łazienkach Królewskich

  • Autor: PAP
  • 22 wrz 2022 15:01
  • Aktualizacja: 22 wrz 2022 15:02
Polska Opera Królewska będzie miała własną siedzibę. Gmach ma powstać w Łazienkach Królewskich
Wszystko wskazuje na to, że Polska Opera Królewska doczeka się własnej siedziby. fot. Shutterstock

Wszystko wskazuje na to, że Polska Opera Królewska doczeka się własnej siedziby. O tym, że instytucja zyska nowy gmach wspomniał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

REKLAMA

  • W niedalekiej odległości od Teatru Stanisławowskiego w Łazienkach Królewskich stanie nowy gmach Polskiej Opery Królewskiej - poinformował w czwartek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. 
  • Polska Opera Królewska rozpoczęła działalność jako nowa państwowa instytucja kultury 1 sierpnia 2017 roku.
  • Opera wystawia spektakle w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich, nie ma jednak stałej siedziby.

"Chciałoby się, aby historia Polskiej Opery Królewskiej to była skrótowa historia polskiej kultury" - powiedział szef MKiDN podczas konferencji prasowej z okazji 5-lecia Polskiej Opery Królewskiej. Jak ocenił, ta historia "pokazuje niebywałą odwagę i niestandardowość wszelkich decyzji". "Pokazuje, jak ważna jest przyjaźń, budowanie dobrego klimatu, znajdowanie wielu przyjaciół wokół. Pokazuje także, jak ważna jest aktywność i witalność, nieprzejmowanie się tym, że tak dotychczas czegoś nie było lub że czegoś nie można zrobić. Jak się okazuje, wszystko można zrobić" - podkreślił Gliński.

Zwrócił uwagę, że "mimo dwóch lat pandemii, mamy pięć lat działalności" Polskiej Opery Królewskiej, wymienił, m.in. "580 wydarzeń, 25 samych premier operowych, 47 wydarzeń poza Warszawą oraz wyjazdy zagraniczne".

Zapowiedział także realizację nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. "Łazienki pokazały pewne miejsce, które od razu mi się bardzo spodobało" - wyjaśnił. Dodał, że "to jest miejsce, które kiedyś było boiskiem sportowym, tam nie było Parku Łazienkowskiego". Zdaniem Glińskiego, jest to "doskonałe miejsce do tego, aby wybudować Polską Operę Królewską".

"W tej chwili jak czołgi przełamujemy kolejne bariery administracyjne, ta inwestycja się rozpędza" - powiedział wicepremier. Zapewnił, że "nie jest ona zagrożona". "W niedalekiej odległości od Teatru Stanisławowskiego będziemy mieli nowy gmach Polskiej Opery Królewskiej, który w sposób niestandardowy jest w tej chwili przygotowywany" - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Polska Opera Królewska (POK) została powołana w związku z kryzysem w Warszawskiej Operze Kameralnej, doprowadził on do zwolnienia 150 osób z WOK. Zwolnieni artyści znaleźli pracę w nowo powołanej wówczas przez ministra kultury Polskiej Operze Królewskiej. Instytucja rozpoczęła swoją działalność 1 sierpnia 2017 r. Na stanowisko dyrektora powołany został prof. Ryszard Peryt - reżyser, aktor, pedagog, inicjator i główny pomysłodawca Opery. Po jego śmierci 23 stycznia 2019 roku stanowisko dyrektora POK objął jego zastępca, śpiewak Andrzej Klimczak. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie