REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii. Tego oczekują Polacy

  • Autor: PAP
  • 09 sie 2022 09:09
Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii. Tego oczekują Polacy
Odnawialne źródła lepsze niż węgiel, fot. Unsplash

Blisko 80 proc. ankietowanych uważa, że w obliczu kryzysu energetycznego Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii (farmy wiatrowe i słoneczne, elektrownie wodne) - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" w ostatnich dniach lipca.

REKLAMA

  • Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii. 
  • Poparcie dla OZE jest niezależne od preferencji politycznych.

Można zauważyć także wysokie poparcie dla pomysłu budowy terminali gazowych i zwiększania importu tego surowca. Opowiada się za tym blisko połowa respondentów, co daje drugie miejsce wśród wskazań ankietowanych.

Zwolenników większego wydobycia węgla było - 44,6 proc. Budowę elektrowni atomowych poparło prawie 40 proc. respondentów.

Za zniesieniem embarga na węgiel z Rosji opowiedziało się 12,6 proc. badanych.

"Kiedy zostaną zaspokojone elementarne potrzeby życiowe, większą uwagę zwraca się na jakość życia. I większe znaczenie ma ekologia" - mówi prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Poparcie dla OZE jest niezależne od preferencji politycznych. Polacy bardziej realistycznie patrzą na problematykę energetyczną niż nasz rząd" - komentuje Marek Józefiak z Greenpeace Polska.

Sondaż pokazuje, że zielone źródła energii popiera 86 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 90 proc. PO i 96 proc. Lewicy. Wśród głosujących na PSL i Kukiz'15 wynosi ono 59 proc.

Ankietowani mieli możliwość wyboru kilku odpowiedzi. Badanie CATI przeprowadzono w dniach 29-30 lipca na próbie 1100 respondentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie