×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Polska to najaktywniejszy rynek nieruchomości komercyjnych

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 maj 2014 15:14
Polska to najaktywniejszy rynek nieruchomości komercyjnych

Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo - Wschodniej sięgnęła prawie 1,37 mld euro. Po pierwszym kwartale Polska pozostaje najbardziej aktywnym rynkiem regionu z 69. proc. udziałem w łącznym wolumenie inwestycyjnym - JLL podsumowuje I kwartał 2014 r. na rynku nieruchomości komercyjnych.

REKLAMA

Z danych JLL wynika, że w I kw. 2014 r. w Europie Środkowo - Wschodniej zrealizowano transakcje inwestycyjne o wartości ok. 1,37 mld euro, co oznacza 19 proc. wzrost w porównaniu do I kw. roku ubiegłego (ok. 1,15 mld euro). Polska zarejestrowała aż 69 proc. (ok. 940 mln euro) udział w wolumenie wszystkich umów kupna/sprzedaży, wyprzedzając m.in. Czechy (16 proc.), Słowację (5 proc.), Węgry (4 proc.) czy Rumunię (1 proc.). Na Bułgarię, Chorwację, Serbię i Słowenię przypadło pozostałe ponad 5 proc. ogólnego wolumenu inwestycyjnego. Podobnie jak w latach ubiegłych, większość transakcji sfinalizowanych w I kw. zostało zainicjowanych jeszcze pod koniec zeszłego roku.

- Po I kw. Polska pozostaje wiodącym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo - Wschodniej, przed Czechami. Widzimy jednak istotne ożywienie na rynku słowackim, węgierskim i rumuńskim. Naszym zdaniem wzrośnie również aktywność w obszarze transakcji portfelowych. Spodziewamy się, że łączna wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo - Wschodniej na koniec 2014 r. będzie porównywalna lub nawet wyższa od bardzo dobrego rezultatu zarejestrowanego w roku ubiegłym -komentuje Troy Javaher, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo - Wschodniej JLL.

Z danych JLL wynika, że największy - pod względem wartości - udział w łącznym wolumenie umów kupna/sprzedaży w Europie Środkowo - Wschodniej przypadł na segment biurowy (56 proc.) oraz handlowy (29 proc.). Na segmenty magazynowy i hotelowy przypadło odpowiednio 9 proc. i 6proc.

Największą transakcją w I kw. br. we wszystkich segmentach rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo - Wschodniej była sprzedaż przez BlackRock prestiżowego biurowca Rondo I w Warszawie - do Deutsche Asset & Wealth Management za ok. 300 mln euro. Sektor handlowy zdominowała transakcja sprzedaży przez Trigranit, Europa Capital oraz PKP centrum handlowego Poznań City Center na rzecz konsorcjum tworzonego przez fundusz Resolution i ECE Fund, za nieujawnioną kwotę. Na rynku nieruchomości magazynowych największą umową kupna/sprzedaży było przejęcie przez Hillwood od Standard Life Investments Panattoni Park Wrocław i Panattoni Park Błonie I.

Największe transakcje inwestycyjne zrealizowane w I kw. 2014 r. w Europie Środkowo - Wschodniej miały miejsce w Polsce.

- Wzrost wartości transakcji w Europie Środkowo - Wschodniej o 19 proc. w I kw. 2014 r. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku był możliwy dzięki bardzo dobremu otwarciu roku na rynku inwestycyjnym w Polsce. Biorąc pod uwagę utrzymujące się zainteresowanie inwestorów zagranicznych oraz transakcje w toku, spodziewamy się, że łączny wolumen transakcji inwestycyjnych we wszystkich segmentach rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce może osiągnąć wynik porównywalny lub nawet lepszy od ubiegłorocznego. Jeśli chodzi o rynek biurowy, oczekujemy, że w 2014 powinno dość jeszcze do kilku przejęć obiektów typu prime w Warszawie i na rynkach regionalnych. W przypadku rynku handlowego przedmiotem transakcji będą różnorodne produkty inwestycyjne zlokalizowane również poza głównymi polskimi miastami. Na rynku nieruchomości magazynowo - przemysłowych, na którym również spodziewamy się dużej aktywności inwestorów w nadchodzących miesiącach, przedmiotem transakcji pozostają obiekty klasy A, w wiodących lokalizacjach logistycznych, z długoterminowymi umowami najmu- podsumowuje Agata Sekuła, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo - Wschodniej, JLL.

Według JLL, stopy kapitalizacji w Polsce w sektorze biurowym na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy uległy nieznacznej kompresji i oscylują na poziomie ok. 6.00-6,25 proc., z kolei stopy kapitalizacji w sektorze handlowym pozostają stabilne na poziomie ok. 5,75 proc. W przypadku najlepszych obiektów magazynowych stopy kapitalizacji także uległy kompresji do poziomu 7,25-7,50 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie