×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Polska w budowie: TOP 35 najbardziej wyczekiwanych inwestycji, o których pisaliśmy w 2021 r.

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 21 sty 2022 15:07
  • Aktualizacja: 24 sty 2022 09:48
Polska w budowie: TOP 35 najbardziej wyczekiwanych inwestycji, o których pisaliśmy w 2021 r.

W 2021 roku pisaliśmy o wielu spektakularnych inwestycjach. Niektóre z nich są już na półmetku, inne zostaną oddane do użytku w najbliższych miesiącach, na rozpoczęcie innych wciąż czekamy. Wytypowaliśmy subiektywne zestawienie najbardziej wyczekiwanych.

REKLAMA

Wieżowiec Varso Tower w Warszawie

Wieżowiec jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej w centrum Warszawy przez firmę HB Reavis i oferującej biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy. Lokalizacja przy dworcu Warszawa Centralna zapewnia szeroką ofertę transportu publicznego dostępną w odległości zaledwie krótkiego spaceru.

53-piętrowy wieżowiec zwieńczony iglicą powstał na deskach wielokrotnie nagradzanej pracowni Foster + Partners, która słynie z przełomowych projektów wpisujących się w nurt zrównoważonego rozwoju.

Po ukończeniu budowy w 2022 roku, do odwiedzin w Varso Tower zachęci pełne zieleni lobby, na którego ścianach znajdzie się ręcznie wykonana mozaika. Stamtąd, dwie przeszklone windy zabiorą pasażerów z prędkością 8 m/s na szczyt wieżowca, gdzie będzie można podziwiać panoramę miasta.
Dwa tarasy widokowe – jedne z najwyższych w Europie – znajdą się na wysokości 205 metrów oraz 230 metrów, czyli nawet dwukrotnie wyżej niż taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki. Na piętrach od 46. do 48. otwarta zostanie również restauracja z widokiem na Warszawę.

Żurawie na Młodym Mieście w Gdańsku

Na terenie Młodego Miasta w Gdańsku, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności powstanie wielofunkcyjna inwestycja o nazwie nawiązujacej do żurawi dźwigowych Stoczni Gdańskiej. Za projekt odpowiedzialny jest profesor Rainer Mahlamäki, światowej sławy architekt z Finlandii oraz autor wielokrotnie nagradzanego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wielofunkcyjny kompleks firmy YIT powstanie na 1,5-hektarowej działce, otoczonej ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej ponad 40 500 m2 stworzą: 243 mieszkania, 156 mikroapartamentów, a także biurowiec oferujący 23 000 m2 powierzchni najmu. Na parterze każdego budynku będą działały lokale handlowo-usługowe. Całość dopełnią atrakcyjne przestrzenie prywatne i publiczne.

– Tereny postoczniowe mają dla mieszkańców Gdańska bardzo duże znaczenie. Patrząc na ten budynek, muszą mieć poczucie, że on jest integralną częścią tych terenów, że pasuje do otoczenia. Tworząc projekt dla YIT, inspirowałem się takimi elementami lokalnej architektury, jak czerwona cegła czy okna z drewnianymi i metalowymi framugami. Słuchałem odgłosów życia portowego i czytałem książki o historii Gdańska. Wszedłem też na dach Europejskiego Centrum Solidarności, aby obejrzeć panoramę tej części miasta. Zobaczyłem wtedy ten teren w całej okazałości i zrozumiałem, jakie piękno i siła kryją się w postoczniowej zabudowie. To wszystko stanowiło dla mnie ogromną inspirację – wyjaśnia profesor Rainer Mahlamäki.

Projekt powstał we współpracy z architektem Dariuszem Brzezińskim i zespołem z Latergrupa Architekci oraz architektem Piotrem Chwazikiem i zespołem GCK.

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na 2023 rok.

Kompleks biurowo-handlowy Skysawa

Zaprojektowana przez Polsko - Belgijską Pracownię Architektury Projekt i realizowana przez Polski Holding Nieruchomości inwestycja Skysawa składa się z dwóch nowoczesnych, smukłych budynków o różnej liczbie kondygnacji. Na rynek dostarczy około 28.300 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W części parterowej oraz na poziomie -1 zlokalizowane będą lokale gastronomiczne i handlowe.

Nawiązanie do tradycji Warszawy, które znalazło swoje odzwierciedlenie w nazwie obiektu, widoczne jest również w rozwiązaniach materiałowych zastosowanych do budowy kompleksu. Zewnętrzna, elegancka tektonika budynków będzie składać się głównie z transparentnych płaszczyzn wzbogaconych o matowe betonowe elementy i aluminiowe żyletki. Widoczne z perspektywy ulicy elementy konstrukcyjne wykonane będą z betonu, dzięki czemu współgrać będą z delikatnymi podziałami elewacji. Skysawa będzie jednym z pierwszych budynków biurowych w Warszawie połączonych bezpośrednim przejściem podziemnym ze stacją drugiej linii metra.
Planowany termin ukończenia wyższego budynku Skysawa to trzeci kwartał 2022 r. W trzecim kwartale 2021 r. zakończyła się budowa niższego budynku kompleksu.

Palio Office Park w Gdańsku

Palio Office Park to pierwsza inwestycja Cavatina Holding w Trójmieście. Na terenie Stoczni Gdańskiej powstanie aż 8 budynków, w których łącznie znajdzie się niemal 90 000 mkw. powierzchni biurowej i rekreacyjnej. Pierwszy etap – budynek A o powierzchni 16,6 tys. GLA uzyskał pozwolenie na użytkowanie w lutym 2021 roku. W budowie jest kolejny biurowiec, który dostarczy 7,7 tys. mkw. GLA.

Dzięki zastosowanym energooszczędnym i ekologicznym rozwiązaniom, oba budynki kompleksu spełniają wymogi certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent. Ponadto w obliczu pandemii, Cavatina postanowiła zapewnić najemcom i użytkownikom swoich obiektów poczucie pełnego bezpieczeństwa wdrażając w swoich projektach biurowych rozwiązania spełniające wymogi najnowszego standardu International Building Institute – WELL Health-Safety Rating. Certyfikat ten przyznawany jest powierzchniom biurowym, które zapewniają minimalizację ryzyka przenoszenia chorób, a także tworzenie bezpiecznych, sprzyjających dobremu zdrowiu miejsc pracy.

Na uwagę zasługuje projekt zagospodarowania przestrzeni wokół budynków kompleksu. W ramach projektu odtworzony zostanie niemal kilometrowy odcinek ul. Malarzy. Tu powstaną wydzielone strefy różnego rodzaju usług i aktywności otwartych dla mieszkańców. Miniony rok i doświadczenia pandemiczne dodatkowo pokazały jak istotne jest zadbanie o przestrzenie wspólne umożliwiające interakcje z ludźmi także w sytuacji utrzymania dystansu społecznego.

Pierwsza Dzielnica w Katowicach

Nazwa realizowanej przez TDJ Estate inwestycji nawiązuje do historii Katowic, których to zalążkiem był obszar pomiędzy Kuźnicą Bogucką i Hutą Fanny. Rodzinny zespół mieszkaniowy jest realizowany w rejonie ulic Góreckiego i Dobrowolskiego w Katowicach, w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Kultury, Spodka, Międzynarodowego Centrum Kongresowego, siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) i Muzeum Śląskiego. Realizowana według projektu Medusa Group inwestycja obejmuje budowę nowego kwartału w mieście i ma być stworzona zgodnie z zasadami 15-minutowego miasta i scalać tkankę miejską w tym rejonie Katowic. W ramach inwestycji powstanie między innymi trakt pieszy, który połączy Bogucice ze śródmieściem.

W pierwszym etapie inwestycji, w okresie od czerwca 2019 r. do połowy 2021 roku, powstały trzy 12-kondygnacyjne budynki, 265 mieszkań, 14 lokali usługowych oraz ogólnodostępna przestrzeń wokół inwestycji na powierzchni ok. 7100 m kw.

W listopadzie 2021 ruszył II etap inwestycji. W ramach drugiego etapu inwestycji Pierwsza Dzielnica w Katowicach powstaną dwa szesnastopiętrowe budynki z mieszkaniami, lokalami usługowymi i pomieszczeniami wspólnymi, a także ogólnodostępna przestrzeń rekreacyjna, w której znajdą się wielogatunkowe rośliny, elementy małej architektury, strefa dla najmłodszych i pętla do biegania. Zakończenie prac planowane jest na przełom II i III kw. 2024 roku.

Widzewska Manufaktura w Łodzi

Widzewska Manufaktura to blisko 4 ha powierzchni i cztery 140-letnie pofabryczne obiekty wpisane do ewidencji zabytków jako zespół urbanistyczny pofabrycznej Łodzi (przędzalnia, skręcalnia, przewijalnia oraz kantor), w które Cavatina zamierza tchnąć nowe życie. Ma to być jedna z najbardziej spektakularnych łódzkich rewitalizacji. Koncepcja odnowienia WIMY obejmuje przede wszystkim renowację i modernizację istniejących zabudowań pofabrycznych.

Centralnym punktem kompleksu, miejscem spotkań i zielonym sercem tej inwestycji, będzie 100-letni park o powierzchni ok. 9 tys. mkw. z fontanną. Nowoczesne biura klasy A wzbogacone o punkty usługowe znajdą swoje miejsce w dawnej przędzalni, nazywanej „amerykańską”, gdyż przerabiano w niej bawełnę z USA, natomiast na cele mieszkaniowe zostaną zaadaptowane obiekty dawnej skręcalni oraz przewijalni, gdzie również wprowadzone zostaną funkcje usługowe. Cały kompleks dostarczy na rynek ponad 31 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, 414 mieszkań na wynajem oraz 1171 miejsc parkingowych.

 

Doki w Gdańsku

DOKI to wielofunkcyjna inwestycja powstająca przy współpracy dwóch deweloperów. Euro Styl z Grupy Dom Development, największego dewelopera mieszkaniowego w Polsce, odpowiada za część mieszkaniową (DOKI Living) i usługową (MONTOWNIA – zabytkowy, rewitalizowany budynek o unikatowej architekturze). Z kolei firma Torus, specjalizująca się w budownictwie komercyjnym, wykonuje część biurowo-usługową (DOKI Office). DOKI wraz z MONTOWNIĄ wpisują się w trend nowoczesnego zagospodarowywania terenów poprzemysłowych i wprowadzania na nich nowych, miejskich funkcji, które obserwujemy w wielu europejskich miastach, m.in. w Hamburgu (Hafen City), Oslo (Aker Brygge) czy Kopenhadze (Nordhavn).

DOKI powstają w wyjątkowym miejscu Gdańska, tuż obok Europejskiego Centrum Solidarności i historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Dzięki tej inwestycji duży, postoczniowy obszar w centrum miasta zacznie niebawem tętnić życiem. Wkomponowanie wielofunkcyjnego kompleksu w zdegradowane, poprzemysłowe, ale bardzo atrakcyjnie zlokalizowane i świetnie skomunikowane tereny, przyniesie nie tylko ożywienie społeczne, ale także ekonomiczne. DOKI to inwestycja o wielkiej skali (zagospodarowywany jest 7-hektarowy teren). Ma własną siatkę ulic, charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem przestrzennym, architektonicznym oraz wieloma funkcjami.

Za projekt odpowiadają: APA Wojciechowski Architekci (część biurowa), Rayss Group (Montownia), FORT Targowski (DOKI Living)

Termin uruchomienia obiektu to II kwartał 2023 roku.

Kompleks Nowy Rynek w Poznaniu

Nowy Rynek to wielofunkcyjny kompleks realizowany przez Skanska w stolicy Wielkopolski. Budowa pierwszego etapu rozpoczęła się latem 2017 roku, a obecnie szwedzki deweloper wznosi kolejny budynek, oznaczony literą E, który domknie powstający, nowy kwartał miasta. Dostarczy on ok. 28 500 mkw. nowoczesnej i zdrowej powierzchni biurowej, a zaprojektowany z największą starannością rynek, znajdujący się wewnątrz kompleksu, stworzy dla mieszkańców Poznania przestrzeń do relaksu i odpoczynku.

Projekt Nowy Rynek stworzy teren otwarty, z którego poznaniacy będą mogli korzystać na wiele sposobów – pracując w nowo powstałych biurowcach czy odpoczywając w ogródkach miejskich kawiarni. W ramach kompleksu powstał też pierwszy w Poznaniu chodnik wykonany z zielonego betonu, którego zadaniem jest redukowanie poziomu smogu.

Do tworzenia Nowego Rynku zaangażowane zostały najlepsze pracownie projektowe, a kompleks oprócz powierzchni biurowych dostarczy nową przestrzeń do relaksu i odpoczynku dla mieszkańców Poznania. Za projekt pierwszych dwóch odpowiada wrocławskie studio Maćków Pracownia Projektowa. Autorami projektu trzeciego i czwartego budynku jest medusa group. Projekt urbanistyczny, czyli całościową koncepcję zagospodarowania oraz projekt budynku E wykonała pracownia JEMS Architekci.

Oddanie do użytkowania zaplanowane jest na drugi kwartał 2023 roku.

Airport City Gdańsk

Nowoczesne miasteczko lotniskowe Airport City Gdańsk będzie zespołem siedmiu budynków o charakterze biurowym, łączącym funkcje usługowe, gastronomiczne i hotelowe.

– Żadne lotnisko w Polsce dotychczas nie zrealizowało takiego projektu. Za granicą takie parki biurowe budują największe i najważniejsze lotniska, obsługujące rocznie po 20-30 mln pasażerów. Dołączamy więc do najlepszych – mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Za koncepcję Airport City Gdańsk wraz z dokumentacją projektową odpowiada warszawskie biuro PIG Architekci.

Pod koniec roku 2021 do użytku został oddany pierwszy etap inwestycji, biurowiec Alpha.

Kompleks Towarowa 22 w Warszawie

Planowana przez Echo Investment, Towarowa 22 to inwestycja na warszawskiej Woli – miejsce, które połączy funkcje mieszkalne, społeczne, kulturalne, usługowe i biurowe. Autorem projektu jest słynna grupa BIG Architects Bjarke Ingelsa, odpowiedzialnej m.in. za Lego House w Danii, VIA West 57 i 2 World Trade Center w Nowym Jorku oraz siedzibę Google w Kalifornii.

Przestrzeń kompleksu Towarowa 22 mają wypełniać tereny zielone, w tym właśnie ogrody na dachach, które oprócz roli rekreacyjnej, będą pełnić również filtrować powietrze z pyłów zawieszonych, w zamian oddając tlen. Zieleń niweluje również efekt tzw. miejskiej wyspy powietrza schładzając latem otaczającą go okolicę. Towarowa 22 ma ożywić Śródmieście i okolice ronda Daszyńskiego oraz przywrócić historyczny fragment miasta w nowoczesnym wydaniu.

Kompleks ma zawierać również mieszkania, biura, restauracje i kawiarnie, przestrzenie handlowe oraz kino festiwalowe. W ramach inwestycji odtworzony zostanie również przedwojenny plac Kazimierza Wielkiego, przy którym będzie znajdował się zrewitalizowany Dom Słowa Polskiego, który będzie pełnił funkcję lokalnego centrum kulturalnego.

Nowy Wełnowiec w Katowicach

Nowy Wełnowiec - wielofunkcyjna, ekologiczna i zielona dzielnica powstanie w północnej części Katowic, między aleją Wojciecha Korfantego a ulicą Konduktorską. Pohutniczy obszar o powierzchni 25 ha zostanie zrekultywowany, zrewitalizowany i przywrócony miastu oraz jego mieszkańcom. Budowa ma ruszyć w 2023 roku.

- Zaprojektowaliśmy Nowy Wełnowiec, aby stworzyć jak najbardziej atrakcyjną przestrzeń dla życia ludzi, równocześnie tworząc budynki o dużej intensywności - mówi Marcin Sadowski, partner w pracowni JEMS Architekci.

Za zarządzanie inwestycją odpowiada Eko-Bryza, którą kieruje Piotr Uszok, były prezydent Miasta Katowice w latach 1998-2014. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia odpowiedzialnym za nadzór deweloperski została doświadczona firma inwestycyjna Grupa Capital Park.

Nowy Wełnowiec będzie miejscem spotkań i integracji, które stanie się wielopokoleniową, zrównoważoną i multifunkcyjną dzielnicą Katowic. Na zrekultywowanym terenie poprzemysłowym planowane jest powstanie ok. 270 tys. m kw. naziemnej powierzchni użytkowej. W ramach przestrzeni znajdą się następujące funkcje: 57 proc. – mieszkania, 11 proc. - biura, 15 proc. - lokale usługowe i gastronomiczne, 17 proc. - lokale z funkcją rozrywkową i kulturalno-naukową i społeczną, m.in. hotel, szkoła, przedszkole, żłobek, dom seniora, kino czy muzeum, a także miejsca rekreacyjno-rozrywkowe. W Nowym Wełnowcu powstanie ponad 3 tys. mieszkań, pokoi hotelowych i studenckich.

Wielkomiejski projekt na poznańskim Łazarzu

Na powierzchni 5,5 ha poznańskiego Łazarza firmy BPI Real Estate Poland i Revive zamierzają wybudować nowoczesny kompleks o prawdziwie wielkomiejskim charakterze. Projekt inwestycji zakłada połączenie funkcji mieszkaniowych i komercyjnych, a także rewitalizację zabytkowych budynków dawnych koszar wojskowych. Za projekt odpowiada pracownia SUD Architekt Polska.

- Bardzo mnie cieszy miastotwórczy charakter planowanej inwestycji. Dzięki niej dawne koszary ułańskie odzyskają blask i zostaną przywrócone tkance miejskiej, a Poznań oraz jego mieszkańcy zyskają nową, ciekawą przestrzeń do życia, z architekturą wpisującą się w tradycyjną zabudowę Łazarza i Grunwaldu, zielenią oraz miejscami do wypoczynku i rekreacji – powiedział Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Projekt inwestycji został wybrany w ramach zamkniętego konkursu dla pracowni architektonicznych. Zwycięska koncepcja została opracowana przez pracownię SUD Architekt Polska, która ma bardzo duże doświadczenie w rewitalizacji zabytkowych obiektów. Zdaniem belgijskich inwestorów, projekt SUD najlepiej eksponował historyczne budynki koszar, które mają stanowić serce całego kompleksu i będą widoczne z każdej strony inwestycji. Koncepcja inwestycji zakłada budowę otwartego mini „miasta w mieście”, harmonijnie łączącego starą zabudowę z nową jak i architekturą najbliższej okolicy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych najbliższych lat w stolicy. Budynek wpisze się w pustkę przed budynkiem Pałacu Kultury i Nauki i ma być wizytówką miasta. Za projekt muzeum odpowiada pracownia Thomas Phifer and Partners.

W obiekcie, poza funkcją muzealną znajdą się również sala kinowa na 150 osób, księgarnia oraz bistro. Na ogólnodostępnym poziomie 0, poza przestrzeniami wystawienniczymi zaplanowana jest również przestrzeń edukacyjna i audytorium. Minimalistyczna architektura budynku nawiązuje do podstawowych form geometrycznych i charakteryzuje się czystą formą bryły.
Budynek tworzą dwa prostopadłościany, które kontrastują ze sobą wielkością i ustawieniem. Szczególną rolę w architekturze Muzeum odgrywa biały beton architektoniczny, będący głównym materiałem elewacyjnym, a nad którego kolorem pracowano przez wiele miesięcy.

Budowa ma zakończyć się w 2023 roku.

Rewitalizacja Pałacu Hatzfeldów we Wrocławiu

Obecnie pozostałość siedziby książęcej rodziny Hatzfeldtów, zaadaptowana po zniszczeniach z czasu II wojny światowej przez Edmunda Małachowicza na siedzibę galerii Awangarda, wymaga rekonstrukcji i przywrócenia jej blasku z czasów historycznej świetności. Spółka Rafin odtworzy historyczny Pałac i zaimplementuje w nim zupełnie nową funkcję hotelową. Obiecuje zrobić to ze szczególnym pietyzmem i troską o historię tego zabytku.

Nowy obiekt posiadać będzie ok. 150 pokoi, a jego wnętrza architekturą nawiązywać będą do historycznych oryginałów. Wszelkie prace nad rekonstrukcją Pałacu prowadzane będą pod nadzorem i przy pełnej współpracy z konserwatorem zabytków. Projekt odbudowy opracował architekt Grzegorz Górka z renomowanej wrocławskiej pracowni GREG Architekci.

Rozpoczęcie odbudowy Pałacu Hatzfeldów zaplanowane zostało za ok. dwa lata na przełomie 2023/24 roku (zaraz po zakończeniu aktualnej odbudowy historycznego Hotelu Grand), a jej ukończenie planowane jest na 2026 rok.

Fuzja w Łodzi

Fuzja to projekt spod kreski Medusa Group, realizowany przez Echo Investment, który przywróci życie dawnej fabryce Karola Scheiblera w Łodzi.
Docelowo cały projekt będzie składał się z czterech apartamentowców z ponad 600 lokalami, a także z biur o łącznej powierzchni około 40 tys. mkw. W historycznych budynkach znajdzie się przestrzeń na usługi, sklepy i restauracje – łącznie około 15 tys. mkw. Powstaną nowe place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone, które zajmą prawie 4 ha. Będą one otwarte nie tylko dla pracowników czy mieszkańców Fuzji, ale będą mogli z nich korzystać wszyscy odwiedzający.

W lipcu 2021 roku oddano Ogrody Anny. Architekci ze studia Medusa Group zaprojektowali miejsce o charakterze ogólnodostępnej przestrzeni pomyślanej jako współczesna interpretacja nowego, miejskiego dziedzińca w otoczeniu historycznych budynków. Plac przed secesyjną elektrownią w nowej odsłonie ma swą różnorodnością łączyć ludzi.

Zielone EXPO w Łodzi

W 2018 r. miasto Łódź wygrało międzynarodowy przetarg na organizację Horticultural EXPO (znanego również jako Green EXPO) - międzynarodowej wystawy poświęconej wykorzystaniu zieleni i kształtowaniu krajobrazu w środowisku miejskim. Masterplan dla terenu World Horticultural EXPO został przygotowany przez Chapman Taylor. Wystawa była pierwotnie zaplanowana na 2024 r., pandemia COVID-19 doprowadziła do przełożenia tego wydarzenia na 2029 r.

80-hektarowy projekt jest swego rodzaju pionierskim, gdyż o ile dotychczasowe realizacje World Horticultural EXPO powstawały na odległych, niezagospodarowanych terenach, to w Łodzi jest on zlokalizowany w ścisłym centrum miasta, niedaleko głównego dworca kolejowego Łódź Fabryczna i otoczony tkanką miejską. Teren obejmuje dwa istniejące parki – Park 3 Maja i Baden-Powella, tereny przylegające do łódzkiego Uniwersytetu Medycznego oraz części poprzemysłowych terenów tzw. Zatorza.

Koncepcja masterplanu autorstwa Chapman Taylor w szerokim zakresie podkreśla proekologiczne znaczenie regeneracji, odnawialności, recyklingu, powtórnego wykorzystania czy ewolucji w sposobie użytkowania. Funkcje masterplanu zostały zaaranżowane wokół czterech motywów tematycznych, wypracowanych w konsultacjach z miastem i ponad 50 innymi organizacjami.
Po zakończeniu Wystawy wszystkie elementy EXPO będą służyć mieszkańcom Łodzi. Część obiektów pozostanie, podczas gdy inne będą przystosowane do nowych funkcji, takich jak stałe przestrzenie wystawiennicze oraz obiekty biznesowe, administracyjne, kulturalne, edukacyjne, zdrowotne, sportowo-rekreacyjne, wypoczynkowe i gastronomiczne - wszystkie w większości zachowanym i starannie utrzymanym zielonym otoczeniu krajobrazowym. Niektóre pawilony, struktury i instalacje zostaną przeniesione w inne lokalizacje w mieście, głównie na publiczne tereny zielone, parki, skwery i place miejskie.

.KTW II w Katowicach

Stojący obok 66-metrowego biurowca .KTW I, .KTW II jest najwyższym budynkiem biurowym na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Już w trakcie budowy otrzymał certyfikat BREEAM Interim Design Stage na poziomie Excellent. Na etapie projektowania zadbano także o wdrożenie nowoczesnych systemów i instalacji zgodnie z certyfikacją WELL Health-Safety Rating.
KTW II dostarczy na rynek blisko 40 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w sąsiedztwie katowickiej Strefy Kultury.

– Mamy nadzieję, że – dzięki budynkom takim jak .KTW, wyrosłym z etosu pracy – Katowice pozostaną miastem dumnym. Chcielibyśmy, aby ta nowa architektura wzmacniała utrwalone wartości, te, które budowały śląską tożsamość i ukształtowały charakter żyjących tu ludzi. Mamy nadzieje, że takie podejście sprawi, iż architektura budynków .KTW wpisze się w kontekst miasta i – obok Spodka – na długie lata stanie się jego wizytówką – mówili w wywiadzie dla dla Property Desin, Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z pracowni Medusa Group odpowiedzialnej za projekt .KTW.

Budynek ma zostać oddany do użytku na początku 2022 roku.

Wilanów Park w Warszawie

Realizowana przez Ceetrus Polska, Wilanów Park jest z założenia inwestycją mixed-use – czyli przestrzenią nowej generacji, łączącą różne funkcje, w tym między innymi tereny zieleni z funkcjami rozrywki, gastronomii i handlu. Ideą projektu Wilanów Park jest stworzenie miejsca wpisującego się w lokalne potrzeby, aby zapewnić mieszkańcom Wilanowa i okolic wielofunkcyjną przestrzeń. Oprócz oranżerii z restauracjami, kina, powierzchni biurowych oraz usługowych, w Wilanów Park będą również obecne inicjatywy sąsiedzkie czy też dedykowane seniorom. W ramach ekologicznego wymiaru projektu, inwestycja zakłada zrównoważone rozwiązania, mające wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla, lokalną retencję wód opadowych, czy troskę o bioróżnorodność.

Inwestycja Wilanów Park zakłada utworzenie parku o charakterze miejskim. Park i tereny zieleni będą stanowiły ponad 40 proc. obszaru całej inwestycji. W wymiarze ekologicznym inwestycja zawiera wiele najnowocześniejszych rozwiązań, takich jak pozyskiwanie energii słonecznej, retencję wody deszczowej, która będzie wpływała do zbiornika który wzbogaci krajobrazowo park, czy przewidzenie miejsca dla uli na dachach budynków. Nasadzenia drzew w parku zaplanowane zostały bezpośrednio w gruncie, bez garażu pod spodem. Obecność łąk kwietnych i różnego rodzaju gatunków roślin, w tym drzew, owocowych, pozytywnie wpłynie na bioróżnorodność.

Wiosną 2021 roku pracownia RS Architektura Krajobrazu wygrała konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji parku miejskiego. Dwuhektarowa zielona przestrzeń będzie pierwszym publicznym parkiem w Warszawie stworzonym przez prywatnego inwestora. Za projekt całej inwestycji odpowiada MTDI Group.

Kompleks biurowy Lixa w Warszawie

Flagowy projekt Yareal Polska, kompleks biurowy LIXA spod kreski HRA Architekci, wznoszony jest obecnie przy Rondzie Daszyńskiego. Docelowo będzie złożony z pięciu wielofunkcyjnych budynków rozdzielonych mierzącym 150 m, eleganckim, pieszym pasażem miejskim, przecinającym LIXA na dwie części.

Pomiędzy budynkami powstaną dwa przestronne ogrodowe dziedzińce, zapewniające atmosferę kampusu uniwersyteckiego. Oprócz bujnej zieleni, w centralnej części ukończonego już pierwszego ogrodu powstał połączony z lobby pawilon, z przestrzenią konferencyjną i restauracyjną, umożliwiającą organizację rozmaitych spotkań i eventów. Po ukończeniu inwestycji, kompleks LIXA zapewni najemcom i mieszkańcom okolicy ogólnodostępne tarasy i ogrody o łącznej powierzchni mierzącej ponad pół hektara.

Pierwsze dwa biurowce oddane do użytku jesienią 2020 r. pokrywają ogromne szklane fasady wykonane z aluminium pochodzącego z recyklingu (złomu poużytkowego). Oznacza to, że produkty, które osiągnęły kres żywotności, zostały przywrócone do obiegu przez recykling i ponownie użyte w budynku. To nie tylko oszczędza energię - generuje również znacznie mniejszy wpływ na środowisko.

Docelowo Lixa będzie mierzyć w całości 77 000 mkw. elastycznej przestrzeni biurowej umożliwiającej adaptację do indywidualnych potrzeb najemców i wdrożenie nowoczesnego modelu pracy. Zapewnią one komfortowe warunki pracy dla największych, międzynarodowych korporacji. Ich pracownicy będą mieli zapewniony dogodny dojazd dzięki pobliskiej stacji metra oraz licznym liniom tramwajowym i autobusowym.

Projekt realizowany jest w trzech etapach, a zakończenie inwestycji zaplanowano na rok 2024.

The Park Kraków

Realizowany przez Cain International i White Star Real Estate oraz zaprojektowany przez APA Wojciechowski The Park Kraków to samowystarczalny kampus biurowy składający się z 8 budynków klasy A o łącznej powierzchni 100 tys. mkw. Projekt zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ulic Kuklińskiego i Saskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków tramwajowych i autobusowych, a także stacji kolejowej Kraków Płaszów.
Jak wskazuje sama nazwa projektu, The Park Kraków będzie wyróżniać bardzo duża ilość zieleni. Cała przestrzeń pomiędzy budynkami, o łącznej powierzchni 3 ha, będzie otwarta dla pieszych i wyłączona z ruchu samochodowego. Zostanie ona zagospodarowana starannie dobraną zielenią, elementami wodnymi i naturalnymi materiałami, zgodnie z zasadami biophilic design. Wszystkie zastosowane w projekcie rozwiązania połączone z szeroką ofertą udogodnień m.in. restauracjami, kawiarniami, lokalami usługowymi, a także strefami relaksu, stworzą w tym miejscu wyjątkowo przyjazne środowisko pracy.

Fern Office w Łodzi

Firma zarządzająca projektem przestrzeni OFF Piotrkowska Center w Łodzi, OPG Property Professionals realizuje zaprojektowany przez NOW Biuro Architektoniczne budynek Fern. Będzie on pięciopiętrowym, nowoczesnym budynkiem biurowym klasy A+ z silnie zaakcentowaną funkcją handlowo-usługową na dolnych kondygnacjach. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej 8 045 metrów kwadratowych zaoferuje 7 624 mkw. powierzchni najmu, podzielonej na biura oraz lokale użytkowe.

Budynek, który wypełni pierzeję ulicy Piotrkowskiej, wyróżni na mapie Łodzi publicznie dostępny dach, na który wyniesiona zostanie działająca tu obecnie strefa relaksu, a także niestandardowa, bo wysoka aż na 3 kondygnacje brama prowadzącą w głąb terenu dawnej fabryki Franciszka Ramischa. Wzdłuż utworzonego w ten sposób pasażu handlowego znajdzie się miejsce na kolejne sklepy, butiki i restauracje. Projekt przygotowała pracownia NOW Biuro Architektoniczne z siedzibą na „OFFie”.

W tym samym czasie zespół OPG Property Professionals planuje poprowadzić jeszcze jedną inwestycję – wielopoziomowy parking z unikatową, żywą elewacją oraz instalacjami sportowo-rekreacyjnymi na dachu. Oprócz 222 stanowisk, parkowanie ułatwi m.in. elektroniczna sygnalizacja dostępnych miejsc oraz inteligentne windy samochodowe.

Oddanie budynku do użytku to IV kwartał 2022 roku.

Biurowiec The Bridge w Warszawie

The Bridge to projekt Ghelamco liczący 174 metry wieżowiec stanie tuż obok dawnej siedziby wydawnictwa Bellona. Oba budynki zostaną połączone wspólnym lobby, tworząc niespotykaną dotychczas kompozycję na polskim rynku. Koncepcję architektoniczną wieżowca opracowała holenderska pracownia UNStudio przy współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektury Projekt.

The Bridge zaoferuje 47 tys. mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej. Liczący 40 pięter budynek będzie wyposażony w około 280 miejsc parkingowych oraz udogodnienia dla rowerzystów (przewidziano dla nich 147 miejsc oraz szafki i prysznice). Posiadać będzie także najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i proekologiczne. W budynku znajdą się m.in.: ładowarki do samochodów elektrycznych oraz specjalny parking dla elektrycznych jednośladów (rowerów i hulajnóg) z 20 miejscami do ładowania.

W przyszłości od strony ul. Grzybowskiej, w miejscu, gdzie dotychczas znajdował się parking, powstanie mini park. W ten sposób wejście do The Bridge prowadzić będzie przez zielony skwer, a sam plac Europejski zbliży się do ulicy Towarowej i Grzybowskiej skąd przez lobby wieżowca będzie można przedostać się na jego główną część. Dodatkowe wejście na plac prowadzić będzie również przez bramę kamienicy przy ulicy Grzybowskiej 73, która wkrótce doczeka się gruntownego remontu.

W parterze wieżowca, od strony placu Europejskiego, przewidziano miejsce na kawiarnię. Dodatkowo na ostatniej kondygnacji dawnego budynku wydawnictwa Bellony znajdzie się miejsce na restaurację z tarasem.
Na samym placu, po zakończeniu budowy, pojawią się nowe nasadzenia zieleni, jednak forma użytkowa placu – zaprojektowana przez renomowaną belgijską pracownię Wirtz International – nie ulegnie zmianie.

Przewidywany termin zakończenia budowy The Bridge to koniec 2024 r.

Rewitalizacja Kępy Parnickiej w Szczecinie

Kępa Parnicka w ścisłym centrum Szczecina może zamienić się w wizytówkę miasta, stając się tętniącą życiem dzielnicą z nowoczesną architekturą, bulwarem i mariną.

Sedina Apartamenty to pierwszy etap dużego założenia urbanistycznego, który na przeszło 5 ha działce położonej na Kępie Parnickiej planuje gorzowski Budnex. Za koncepcję i projekt inwestycji odpowiada biuro architektoniczne FBA Szczecin.

Jak podkreśla deweloper, Sedina Apartamenty to nowe otwarcie tej części miasta. Projektowane budynki od czwartej kondygnacji będą kaskadowo wycofane względem rzeki, dzięki czemu mieszkania na wyższych kondygnacjach zyskają duże, przestronne tarasy i balkony. Taki projekt sprawia również, że same budynki nabierają lekkości, a architektoniczne detale nawiązujące do motywu żagli podkreślają oryginalny charakter samego projektu.
W pierwszej fazie inwestycji powstanie dziewięciokondygnacyjny budynek z lokalami usługowymi w parterze od strony bulwaru. Na wyższych kondygnacjach przewidziane jest miejsce pod aparthotel oraz lokale mieszkalne.

Mixed-use Quorum we Wrocławiu

Realizowany przez Cavatina Holding i zaprojektowany przez Cavatina Architects, Quorum to projekt mixed-use o imponującej skali. Dostarczy dynamicznie rozwijającym się, kreatywnym firmom nie tylko środowisko sprzyjające pracy, ale także wygodnemu miejskiemu życiu i relaksowi. W ramach inwestycji powstaną dostępne dla pracowników i mieszkańców tarasy i zielone przestrzenie, a także ogólnodostępne tereny zielone i deptak.

Pierwszy zrealizowany zostanie biurowiec Quorum D, który ma być gotowy w II kwartale przyszłego roku. Budynek łączy w sobie nowoczesną architekturę z odnową istniejącego już obiektu wykonanego w zabytkowej cegle. Budynek osiągnął już docelową wysokość.

Równolegle z budową pierwszego biurowca Quorum trwają prace przy 24-kondygnacyjnej wieży, w której zaprojektowano ponad 330 apartamentów na wynajem. W październiku br. wystartowała także budowa 140-metrowej wieży biurowej, która będzie drugim najwyższym budynkiem we Wrocławiu. W parterze obiektów Quorum od strony wschodniej, północnej i zachodniej znajdą się lokale usługowe.

Projekt Służewiec w Warszawie

Planowana inwestycja Echo Investment zakłada, że biurowce starszej generacji przy ul. Wołoskiej zostaną zastąpione przez nowoczesne budynki, w których znajdzie się 1250-1600 mieszkań. Mieszkańcy dzielnicy zyskają też szereg dodatkowych inwestycji.

Echo Investment wybuduje na swój koszt modelową szkołę, która daleko wykracza ponad wymagania, jakie są stawiane w specustawie mieszkaniowej. Szkoła podstawowa 0-8 na dwie klasy w każdym roczniku to najważniejsza inwestycja towarzysząca, która powstanie w ramach projektu na Służewcu Przemysłowym, obok trzech hektarów zieleni czy poprawienia lokalnej infrastruktury zielonej i komunikacyjnej. To będzie także pierwsza publiczna szkoła w Polsce zbudowana dla miasta przez prywatnego inwestora. Projekty inwestycji mieszkaniowej, terenów zielonych oraz szkoły powstały w renomowanych pracowniach BBGK oraz WWAA.

Oprócz budynków z mieszkaniami, na terenie planowanego projektu znajdą się łącznie 3 ha zieleni. Wzdłuż ul. Wołoskiej Echo Investment stworzy park, który będzie naturalnym odgrodzeniem od ruchu samochodów. Spółka zagospodaruje także dwa skwery odchodzące od parku liniowego przy ul. Suwak. Osiedle jest zaprojektowane tak, bo było otwarte, zapraszające przechodniów i łączące sąsiedzkie kwartały siecią ścieżek rowerowych i pieszych. Przełamanie monokultury biurowej Służewca jest postulowane przez urbanistów i architektów, a także zgodne ze wszystkimi politykami miejskimi.

Ocean Office Park w Krakowie

Ocean Office Park to krakowska inwestycja Cavatina Holding realizowana na Zabłociu, u zbiegu ulic Klimeckiego i Nowohuckiej. W czterech etapach docelowo powstanie ponad 52 tys. mkw. powierzchni biurowej. Drugi budynek będzie największym biurowcem z całego kompleksu, który zaoferuje łącznie ponad 26,5 tys. mkw. powierzchni najmu. Zakończenie budowy i oddanie inwestycji do użytkowania przewidywane jest pod koniec 2022 roku.

W ramach inwestycji powstanie także ponad 850 miejsc parkingowych, z czego ponad 90 proc. w garażach podziemnych. Tereny zielone mają stanowić 6,7 tys. mkw. powierzchni całej inwestycji.

City Port we Wrocławiu

Port Miejski przy ulicy od lat niszczał nie wzbudzając niczyjego zainteresowania. Teren ten, ze względu na nieżeglowność Odry dawno, stracił swoją pierwotną funkcję. Mimo to dwa zabytkowe od dawna nieużytkowane, częściowo spalone i niszczejące portowe magazyny doczekały się koncepcji rewitalizacji, wypracowywanej przez ostatnie trzy lata wspólnie przez wrocławskie biuro architektoniczne ARCHE, inwestora i zarządcę projektu – ATC Development oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Rewitalizacja Portu Miejskiego ma na celu przywrócenie mu funkcji użytkowych tak, aby cieszył mieszkańców miasta. W otoczeniu City Portu zaplanowano elementy małej architektury, uzupełnienie i wyeksponowanie istniejącego szpaleru drzew, instalację nowego oświetlenia terenu. W planie znajduje się przekształcenie nabrzeża przeładunkowego w ogólnodostępny bulwar.

Projekt zakłada odbudowę spalonych części elewatora zwanego Zamczyskiem oraz rewitalizację i adaptację pozostałych dwóch budynków – zabytkowego magazynu drobnicy oraz betonowego elewatora z silosami. Budynki wpisane do Rejestru Zabytków czyli elewator i magazyn drobnicy zachowają nienaruszoną elewację, gabaryty oraz kształty. Odnowione zostaną elementy, które uległy całkowitemu zniszczeniu lub zagrażają życiu i zdrowiu. Nienaruszona pozostanie kompozycja elewacji - wielkość, wykrój i rozmieszczenie otworów. Wymianie na nowe ulegną okna, a drzwi magazynowe zastąpią przeszklenia.

Ze względu na możliwości adaptacyjne część zachodnia zawierająca silosy zbożowe przeznaczona jest do przebudowy, natomiast część wschodnia z istniejącą siatką słupów i masywnymi stropami zostanie zachowana w celu adaptacji na funkcje biurowe. To jedyny gmach spośród trzech objętych projektem rewitalizacji, który zyska współczesny wyraz architektoniczny.

Nowe Kabaty w Warszawie

Inwestycja Echo Investment zaplanowana jest w sąsiedztwie Lasu Kabackiego. Projekt zakłada stworzenie nowego, ogólnodostępnego parku – ogrodu na skarpie. Od strony wschodniej ku zachodowi działka będzie łagodnie się wznosić, by dać więcej miejsca dla zieleni i schować część zabudowy pod powierzchnią. Dzięki podniesieniu budynków mieszkalnych na filarach, ogród połączy się z istniejącym skwerem przy ul. Sępa Sarzyńskiego. W narożniku al. KEN i ulicy Wąwozowej, przy samym wyjściu z metra, projektanci proponują miejski i otwarty dla wszystkich Plac Kabacki, który stanie się atrakcyjnym miejscem spotkań, z kawiarniami, ogródkami restauracyjnymi, zielenią, fontannami i małą architekturą.

Sercem projektu będzie Oranżeria – przeszklona, jasna i nowoczesna hala restauracyjna. Wypełni ją zieleń, co pozwoli gościom przyjemnie spędzić tu czas, niezależnie od pory roku i pogody. Komponentem wielofunkcyjnej mieszanki, jaka wypełni to miejsce, będą również usługi i handel – skupiające się przede wszystkim w obrębie podziemnego pasażu, połączonego wprost ze stacją metra. Za tę część inwestycji odpowiada studio Mofo Architekci.

Część kompleksu od strony ulic Sępa-Sarzyńskiego i Zaruby zajmie zabudowa mieszkaniowa. Budynki mieszkaniowe zostaną osadzone na filarach ponad poziomem gruntu. Taki zabieg pozwoli płynnie połączyć nowopowstały ogród na skarpie z istniejącym już zielonym skwerem. To rozwiązanie wyjątkowe w skali miasta. Za mieszkaniową część kompleksu odpowiadają architekci z biura WWAA.

Global Office Park w Katowicach

Global Office Park to nowoczesny obiekt składający się z części biurowej, usługowej, a także z mieszkalnej. W dwóch najwyższych wieżach będą znajdować się biura o łącznej powierzchni 55,2 tys. mkw. W trzeciej najniższej wieży znajdować się będą mieszkania na wynajem od Resi Capital. Podstawą wszystkich trzech wieżowców będzie pięciokondygnacyjne podium z miejscem dla gastronomii, punktami usługowymi, sklepami.

Część mieszkalna jak i część biurowa będą mieć dostęp do stref zieleni i relaksu stworzonej na tarasach zajmujących aż 2,3 tys. mkw. powierzchni. Prace przy budowie rozpoczęły się w 2019 r., a ich zakończenie planowane jest na II kwartał 2022 r. Wszystkie budynki biurowe GOP będą certyfikowane w systemie BREEAM na poziomie Excellent. Oddany do użytku budynek C już otrzymał ten certyfikat, wieże są w trakcie procedury weryfikacyjnej. Mając na uwadze zdrowie i komfort użytkowników, deweloper postanowił wszystkie swoje biurowce certyfikować także w systemie WELL Health-Safety Rating.

Katowicka inwestycja Cavatina Holding wyróżnia się lokalizacją, designem oraz dobranym mixem funkcji, co przyciąga nowych najemców. Na rok przed oddaniem wież biurowych do użytku poziom wynajmu sięgał średnio 59%. Najemcami biurowców będą między innymi takie marki, jak ING Tech, Hyland czy UPC. Natomiast budynek C został już wynajęty w całości.

Kraków Fabryczna City

Inwestycja Kraków Fabryczna City składa się z nowoczesnych biurowców klasy A wchodzących w skład Fabryczna Office Park, stylowej części mieszkalnej oraz dwóch zrewitalizowanych zabytkowych budynków. Za projekt architektoniczny obydwu zabytkowych budynków odpowiada biuro IMB Asymetria.

W jednym z nich znajduje się otwarty niedawno hotel Mercure. Obok bogatej oferty hotelowej, kompleks ma do zaoferowania wiele atrakcji, zarówno dla podróżników, jak i mieszkańców Krakowa. Na powierzchni ok. 1500 mkw. stworzona została przestrzeń dla wymagających użytkowników sektora sportowo-rekreacyjnego. W kompleksie działa luksusowa strefa basenowa i powstaje butikowy klub fitness w standardzie premium.

Kolejny etap uruchomienia kompleksu, to część eventowa wraz z Muzeum Fabryka Wódki, planowany jest na wiosnę 2022 roku. Zostanie wówczas otwarte Centrum Konferencyjne, liczące łącznie prawie 3500 mkw. powierzchni, w którym znajdzie się 10 nowocześnie wyposażonych sal.

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Fabrycznej City stanie się multimedialne Muzeum Fabryka Wódki, które opowiadać będzie między innymi o 100-letniej historii tego miejsca od powstania Zakładów Państwowego Monopolu Spirytusowego, aż do czasów świetności Destylerni POLMOS.
Autorem konceptu „miasta w mieście” i wykonawcą tego omnifunkcyjnego projektu pod nazwą Fabryczna City, a w nim części biurowej, mieszkaniowej oraz usługowej, jest Grupa INTER-BUD.

II Etap Centrum Południe we Wrocławiu

Trwa budowa drugiego etapu kompleksu biurowego Centrum Południe realizowanego przez Skanska. Drugi etap dostarczy 21 500 mkw. powierzchni biurowej.

Zaprojektowane przez pracownię APA Wojciechowski, Centrum Południe to wieloetapowy projekt, który docelowo zaoferuje 85 000 mkw. powierzchni biurowej, handlowej i usługowej. Pierwsza faza o powierzchni 27 600 mkw. została oddana do użytku w sierpniu 2020 roku.

Biurowiec będzie miał 15 kondygnacji nadziemnych – w tym dwie techniczne – oraz dwie kondygnacje podziemne, na których znajdzie się 200 miejsc parkingowych. Budynek będzie ubiegać się o liczne certyfikaty: LEED Core&Shell na poziomie Platinum, WELL Core&Shell, Obiekt bez barier, a także najnowszy z nich – WELL Health-Safety Rating. Ten ostatni jest przyznawany powierzchniom biurowym o najwyższych parametrach bezpieczeństwa, zmniejszających ryzyko przenoszenia chorób, a także umożliwiających tworzenie zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy.

Kompleks jest w 100% zasilany z energii wyprodukowanej na farmach wiatrowych. Do budowy kompleksu wykorzystywane są materiały pochodzące z recyklingu oraz te o niskiej emisji lotnych związków organicznych. Z kolei tereny zielone wokół Centrum Południe pielęgnowane są bez użycia szkodliwych pestycydów i herbicydów. Przy drugim etapie kontynuowana będzie również realizacja chodników z zielonego, antysmogowego betonu.

Realizacja II etapu rozpoczęła się pod koniec lipca 2021 r., koniec przewidziany jest na czwarty kwartał 2022 roku.

Kompleks Brain Park w Krakowie

Echo Investment realizuje w Krakowie budowę kompleksu biurowego Brain Park. To ponad 43 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni do pracy oraz prawie 10 tys. mkw. terenów zielonych. Za projekt architektoniczny odpowiada krakowska pracownia BE DDJM Architekci.

Na kompleks składają się trzy dziesięciokondygnacyjne budynki z dwupoziomowym garażem podziemnym. Na terenie inwestycji znajdzie się 485 miejsc parkingowych, stacje do ładowania rowerów i hulajnóg elektrycznych, stacje do ładowania samochodów elektrycznych, stojaki rowerowe oraz szatnie i prysznice dla cyklistów.

Deweloper poświęcił dużo uwagi otoczeniu inwestycji. Na terenie projektu zaplanowano prawie 10 tys. mkw. terenów zieleni, które poza miejscami do odpoczynku i spożywania posiłków na świeżym powietrzu zaoferują ciekawe funkcje dodatkowe, takie jak miejsce do gry w tenisa stołowego, stoły do gry w szachy, huśtawki czy strefę aktywności „street workout”.

Oddanie pierwszej fazy inwestycji zaplanowano na III kwartał 2022 r.

Inwestycja biurowa L’UNI we Wrocławiu

W dawnym budynku należącym do Akademii Medycznej we Wrocławiu trwają prace rewitalizacyjne. W tym miejscu powstaje biurowiec L'UNI, który dostarczy na rynek prestiżową powierzchnię do pracy. Za koncepcję architektoniczną odpowiada Maćków Pracownia Projektowa.

Przestrzenie biurowe L’UNI swój wyjątkowy charakter zawdzięczać będą połączeniu autentycznych zabytkowych elementów z nowoczesną myślą projektową. Obiekt zostanie całkowicie zmodernizowany i wykończony w najwyższym standardzie. Ma atuty zabytkowego budynku, takie jak wysokie pomieszczenia, duże okna, szlachetne materiały, ale również wszystkie niezbędne udogodnienia dedykowane obiektom biurowym – klimatyzację, kontrolę dostępu, system BMS, światłowód, otwierane okna czy infrastrukturę dla rowerzystów.

Realizowany obecnie projekt zakłada budowę dachu szklanego – dzięki temu ostatnia kondygnacja będzie w pełni funkcjonalna, a znajdujące się na niej pomieszczenia będą miały doskonały widok na rzekę i Wyspę Słodową. Jednocześnie utrzymana zostanie pierwotna proporcja bryły budynku. Termin oddania L’UNI do użytku zaplanowany jest na II kwartał 2022 roku.

Kompleks biurowców Studio w Warszawie

Pomiędzy stacjami metra Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ w Warszawie Skanska wybuduje kompleks biurowy Studio. Autorami projektu są duńska pracownia Arrow Architects oraz polska Grupa 5 Architekci.

Studio dostarczy łącznie ok. 43 000 mkw. GLA powierzchni najmu. Kompleks zmieni wizerunek kolejnego kwartału warszawskiej Woli. W ramach inwestycji powstanie ogólnodostępna przestrzeń miejska z całoroczną roślinnością i mała architekturą. Plac zapewni długo oczekiwanie połączenie pomiędzy ulicami Prostą i Łucką oraz Fabryką Norblina. Ten nowy fragment miasta dzięki szerokiemu wachlarzowi usług będzie nie tylko miejscem pracy, ale również relaksu.

Ukończenie budowy zaplanowano na trzeci kwartał 2023 roku.

Famuły Poznańskiego w Łodzi

Projekt zakłada rewitalizację przestrzeni miejskiej przy ul. Ogrodowej w Łodzi wraz z historycznymi budynkami Famuł fabrykanckich Izraela Poznańskiego, powstałych w latach 1879-1896. O ich wartości historycznej świadczy fakt, że są jednym z nielicznych w tej części Europy zespołem domów dla pracowników fabryki, a jednym z nielicznych już zachowanych tego typu założeń architektonicznych w samej Łodzi.

Przebudowa trzech domów robotniczych będzie jednym z największych projektów rewitalizacji w mieście. Domy robotnicze Poznańskiego mają, bagatela, 30 mkw. powierzchni. Znajdą się w nich mieszkania, sklepy, restauracje, a nawet hostel. Jak zapowiada łódzki magistrat, przebudowa ma się rozpocząć w okolicach wakacji.

Łódzka Spółka Infrastrukturalna ogłosiła w marcu br. przetarg na wybór partnera do projektu, który planowo ma być realizowany w formule PPP, czyli w porozumieniu z prywatnym partnerem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie