REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Polska w rewitalizacyjnym ogonie?

  • Autor: portalsamorzadowy.pl
  • 15 paź 2018 15:02
Polska w rewitalizacyjnym ogonie?
fot. shutterstock

W ciągu ostatnich czternastu lat zrealizowano w Polsce ponad 4 tys. projektów rewitalizacyjnych za łączną sumę przekraczającą 18 mld zł. To dużo, ale skala potrzeb jest znacznie większa, szczególnie jeżeli porówna się rozmiar podobnych projektów w innych krajach europejskich.

REKLAMA

Skala inwestycji rewitalizacyjnych nie jest zadowalająca. W Niemczech w latach 1995-2006 przeznaczono na rewitalizację ze środków publicznych kwotę 23,5 mld euro, czyli średniorocznie około 2 mld euro, a po przeliczeniu na złotówki jest to blisko trzykrotnie więcej niż w Polsce.

- Nasz kraj nie dysponuje tak dużymi środkami na ten cel, a dodatkowo nie jesteśmy także tak zaawansowani, jeśli chodzi o inicjowanie dobrych procesów odnowy zdegradowanych obszarów. Ponadto do tej pory (w poprzedniej perspektywie Unijnej) wciąż bardziej pożądane były innego rodzaju inwestycje: drogowe i infrastrukturalne - mówi Małgorzata Zielińska, dyrektor Biura Sektora Publicznego w DNB Bank Polska.

Jak dodaje, sam termin rewitalizacja nie do końca jest jednoznacznie i prawidłowo rozumiany. Bardziej niż rewitalizacja, pojawia się kontekst regeneracji, odnowy, co zasadniczo nie jest tożsame.

- Często samorządy, lokalni decydenci właśnie w ten sposób postrzegają rewitalizację. Natomiast rewitalizacja, co do zasady, ma na celu ożywienie przestrzeni, ale nie tylko w aspekcie architektonicznym. W rewitalizacji chodzi przede wszystkim o to, aby społeczność zamieszkująca dany obszar była na tym terenie aktywna i utożsamiała się z miejscem, które zamieszkuje. Aspekt społeczny jest w tym procesie niezwykle istotny – mówi Małgorzata Zielińska.

Przeczytaj więcej: Rewitalizacja w Polsce wciąż jeszcze raczkuje, choć samorządy na nią stać

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie