W ciągu ostatnich czternastu lat zrealizowano w Polsce ponad 4 tys. projektów rewitalizacyjnych za łączną sumę przekraczającą 18 mld zł. To dużo, ale skala potrzeb jest znacznie większa, szczególnie jeżeli porówna się rozmiar podobnych projektów w innych krajach europejskich.
Skala inwestycji rewitalizacyjnych nie jest zadowalająca. W Niemczech w latach 1995-2006 przeznaczono na rewitalizację ze środków publicznych kwotę 23,5 mld euro, czyli średniorocznie około 2 mld euro, a po przeliczeniu na złotówki jest to blisko trzykrotnie więcej niż w Polsce.
- Nasz kraj nie dysponuje tak dużymi środkami na ten cel, a dodatkowo nie jesteśmy także tak zaawansowani, jeśli chodzi o inicjowanie dobrych procesów odnowy zdegradowanych obszarów. Ponadto do tej pory (w poprzedniej perspektywie Unijnej) wciąż bardziej pożądane były innego rodzaju inwestycje: drogowe i infrastrukturalne - mówi Małgorzata Zielińska, dyrektor Biura Sektora Publicznego w DNB Bank Polska.
Jak dodaje, sam termin rewitalizacja nie do końca jest jednoznacznie i prawidłowo rozumiany. Bardziej niż rewitalizacja, pojawia się kontekst regeneracji, odnowy, co zasadniczo nie jest tożsame.
- Często samorządy, lokalni decydenci właśnie w ten sposób postrzegają rewitalizację. Natomiast rewitalizacja, co do zasady, ma na celu ożywienie przestrzeni, ale nie tylko w aspekcie architektonicznym. W rewitalizacji chodzi przede wszystkim o to, aby społeczność zamieszkująca dany obszar była na tym terenie aktywna i utożsamiała się z miejscem, które zamieszkuje. Aspekt społeczny jest w tym procesie niezwykle istotny – mówi Małgorzata Zielińska.
Przeczytaj więcej: Rewitalizacja w Polsce wciąż jeszcze raczkuje, choć samorządy na nią stać
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Generalny Architekt, Właściciel Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.
Właściciel Autorska Pracownia Architektury HUBKA
Założyciel, Główny Projektant Massive Design
Projektant, właściciel Autorska Pracownia Architektoniczna – Jacek Bułat
Założyciel BXBstudio
Właściciel, Główny projektant MAU - Mycielski Architecture & Urbanism