×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Polski design w światowej kolekcji Ikea

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 maj 2014 13:19
Polski design w światowej kolekcji Ikea
fot. Ikea PS 2014
Polski design w światowej kolekcji Ikea
Polski design w światowej kolekcji Ikea
Polski design w światowej kolekcji Ikea
Polski design w światowej kolekcji Ikea

W sklepach Ikea w Polsce dostępna jest już najnowsza kolekcja Ikea PS pod hasłem „W ruchu”. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, gdyż w jej tworzeniu po raz pierwszy uczestniczyli polscy projektanci: Krystian Kowalski, Maja Ganszyniec, Paweł Jasiewicz oraz Tomek Rygalik.

REKLAMA

Kolekcję Ikea PS 2014 tworzy ponad 50 unikalnych produktów, które powstały w wyniku wspólnej pracy 15 młodych, dynamicznych projektantów z całego świata. To również oni wybrali temat przewodni kolekcji – została ona zaprojektowana z myślą o zmiennych potrzebach młodych duchem entuzjastów wielkomiejskiego życia. Lekkie, mobilne i funkcjonalne meble świetnie sprawdzą się przy częstych przeprowadzkach i na niewielkich powierzchniach, umożliwiając sprytne wykorzystanie każdego kąta. Najlepszym przykładem może być stolik zintegrowany z lampą zaprojektowany przez Tomka Rygalika czy sekretarzyk autorstwa Krystiana Kowalskiego, Mai Ganszyniec i Pawła Jasiewicza.

- Zainspirował mnie pewien rodzaj hybrydowego produktu, który był popularny w Polsce jakieś 50 lat temu. W dość surowy, ale i sprytny sposób łączył różne funkcje i bardzo chciałem stworzyć jego współczesną interpretację – powiedział Tomek Rygalik. O tym projekcie możesz przeczytać więcej  w tym miejscu

Również sekretarzyk autorstwa trójki Polaków to bardzo funkcjonalny mebel. Dostarcza dodatkowe miejsce do przechowywania oraz pracy nawet na bardzo małej powierzchni. Jego twórcy wspólnie podkreślają, że pozwala zaaranżować w domu małe biuro, które można w każdej chwili zamknąć, oddzielając tym samym pracę od przestrzeni przeznaczonej do odpoczynku i spędzania czasu z rodziną.

Kolekcja Ikea PS 2014 idealnie wpisuje się we współczesny, wielkomiejski styl życia, pozostając przy tym w zgodzie z obecnymi światowymi trendami. Zgodnie z filozofią Ikea i jej koncepcją „demokratycznego wzornictwa”, produkty są ciekawie zaprojektowane, wykonane z dbałością o środowisko naturalne (wykorzystano w nich np. energooszczędne oświetlenie LED czy bambus ze zrównoważonych upraw), funkcjonalne i dobre jakościowo. A wszystko to w przystępnych cenach, aby każdy mógł sobie pozwolić na unikalny design w swoim domu i mieszkać niekonwencjonalnie.

Z badań Ikea wynika, że w przypadku designerskich przedmiotów bardzo ważna jest ich jakość. Dla Polaków głównymi wyznacznikami dobrej jakości w odniesieniu do mebli oraz dodatków do domu jest ich styl oraz forma, a także funkcjonalność, praktyczność, trwałość i wytrzymałość.

- Dzisiejszy świat stwarza nam wiele różnych możliwości, co powoduje, że z jeszcze większą częstotliwością niż dotychczas zmieniamy miejsce zamieszkania, coraz więcej ludzi przenosi się też do miast. Meble z kolekcji Ikea PS 2014 można łatwo przenosić i przewozić, a ich unikalne wzornictwo oraz kreatywne rozwiązania inspirują, poruszają i pobudzają do działania – powiedziała Evelyn Higler, dyrektor generalny Ikea w Polsce.

Nazwa marki Ikea to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd). Ikea jest innowatorem oraz doradcą w zakresie wyposażenia wnętrz, którego celem jest tworzenie lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi. Ikea jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. Ikea w Polsce posiada obecnie osiem sklepów, które w roku finansowym 2013 odwiedziło ponad 20 milionów osób. Ponadto, poprzez Inter Ikea Centre Group Poland, firma zbudowała i zarządza siedmioma parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy Ikea w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech.

Nazwa kolekcji Ikea PS pochodzi od łacińskiego wyrażenia Post Scriptum, co oznacza dopisek do listu czy artykułu zamieszczany na końcu tekstu. Ikea postanowiła właśnie w ten sposób nazwać swoje wyjątkowe designerskie kolekcje, ponieważ stanowią one swego rodzaju „dopisek” projektantów do regularnego asortymentu Ikea. Ideą, jaka przyświeca twórcom kolekcji PS, jest oferowanie mebli i artykułów wyposażenia wnętrz łączących styl skandynawski z nowatorskim wzornictwem, nie tracąc z pola widzenia tego, co sprawia, że Ikea jest wyjątkową marką – dobrego designu w przystępnych cenach dla wielu ludzi.

Pierwsza kolekcja Ikea PS powstała w 1995 roku. Kolejne pojawiały się w latach 1998, 2001, 2003, 2006, 2009, 2012 i 2014.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie