Polskie miasta jak co roku przybrały świąteczną szatę i rozbłysły świątecznymi iluminacjami. W trosce o oszczędność energii czasem jest nieco skromniej, niekiedy krócej niż przed rokiem, ale wciąż bardzo świątecznie! Zapraszamy do naszej galerii!
Polskie miasta nie pozostały obojętne obojętne na trwający kryzys energetyczny i rosnące ceny energii. Nie oznacza to jednak, że w tym roku ulice i skwery polskich miast nie rozświetliły się na święta. Wciąż można poczuć atmosferę świąt, podziwiając miejskie choinki czy spacerując po świątecznych jarmarkach wśród kolorowych dekoracji i licznych światełek.
Niektóre miasta ograniczyły ilość iluminacji, inne zdecydowały się na dekoracje identyczne jak w poprzednich latach, świecące za to krócej. I tak, na przykład, w Gdyni świąteczne iluminacje zostały uruchomione dopiero 18 grudnia, a wyłączone zostaną już 2 stycznia.
W Warszawie trzeci rok z rzędu na placu Zamkowym i na Trakcie Królewskim zawisły ozdoby dostarczone i zamontowane przez firmę Multidekor w ramach trzyletniej umowy z miastem. Zakres ozdób został ograniczony już wcześniej, bo w 2020 roku w trakcie pandemii. W tym roku dodatkowo iluminacje są wyłączane przed północą. Jest to gest w sytuacji kryzysu energetycznego - o tyle symboliczny, że cała instalacja jest oparta o energooszczędne źródła światła. Na święta po raz pierwszy rozbłysł również Plac Pięciu Rogów. Jak zapewniano na oficjalnym profilu Urzędu Miejskiego w serwisie społecznościowym facebook, dzięki zastosowaniu innowacyjnych urządzeń elektronicznych, dzienny koszt działania światełek w tym miejscu wynosi zaledwie 22 zł.
Z kolei na krakowskim Rynku Głównym stanął 15-metrowy świerk przystrojony 26 tysiącami energooszczędnych światełek i wzbogacone soplami imitującymi topnienie lodu. Drzewko pobiera mniej energii od... domowego czajnika. Krakowskie iluminacje nawiązują do wawelskich arrasów, a zostały wykonane w ramach dwuletniej umowy podpisanej w poprzednim roku.
Energooszczędna jest także świąteczna choinka w Łodzi, która – tak jak w ubiegłym roku – stanęła przy przystanku Piotrkowska Centrum. Zdobi ją tysiące światełek oraz czerwone, złote i zielone bombki, które kolorystycznie nawiązują do nowej iluminacji na ul. Piotrkowskiej. Świąteczny klimat dopełnia Jarmark Bożonarodzeniowy na ul. Piotrkowskiej, na odcinku między ul. Nawrot a ul. Tuwima.
Ze względu na oszczędności skromniej jest w Poznaniu. Najciekawsze dekoracje i iluminacje zostały ograniczone do miejsc wokół czterech jarmarków świątecznych w mieście. To wciąż pozostawia jednak aż cztery punkty w mieście, na których panuje świąteczna atmosfera przy akompaniamencie świątecznych kolorowych światełek i dekoracji: okolice Międzynarodowych Targów Poznańskich, plac Wolności, plac Kolegiacki oraz Rynek Łazarski.
W Gliwicach iluminacje zostały zamontowane tylko na Rynku oraz trzech głównych ulicach miasta: Zwycięstwa, Wyszyńskiego i Strzody. Ozdób świątecznych jest także mniej na skwerach i w parkach. Nowością jest natomiast świąteczne oświetlenie oddanego niedawno do użytku Centrum Przesiadkowego. W tym przypadku koszty wynajmu ozdób świątecznych pokrył jednak wykonawca inwestycji Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.
We Wrocławiu władze zdecydowały, że w tym roku z iluminacji świątecznych pojawi się jedynie choinka na wrocławskim rynku. Bardzo barwnie i świątecznie jest na wrocławskim jarmarku, tutaj jednak za wszystkie urządzenia, oświetlenie, iluminacje w zakresie jarmarku, koszty pokrywają sami najemcy.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
współzałożyciel, architekt Forbis Group
właściciel, architekt Archas Design
Architekt Tremend
architekt, partner More Design & Architecture (MRDA)
architekt, partner More Design & Architecture (MRDA)
właściciel werk.pl