×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Polsko-niemiecki zespół wyróżniony w Nowym Jorku. Zaprojektowali solarną kolejkę miejską

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 26 maj 2022 16:51
  • Zaktualizowano: 26 maj 2022 16:53
Polsko-niemiecki zespół wyróżniony w Nowym Jorku. Zaprojektowali solarną kolejkę miejską
Kolejka solarna Sunglider, fot. mat. projektanta

Polsko-niemiecki zespół, którego głównym projektantem był Piotr Kuczia zaprojektował solarną kolejkę, która zdobyła uznanie w Nowym Jorku. Czy doczekamy się jej realizacji w którymś z polskich miast?

REKLAMA

  • Polsko-niemiecki interdyscyplinarny zespół z Piotrem Kuczią jako głównym projektantem stworzył projekt solarnej kolejki, który zdobył jedną z dwóch głównym nagród w konkursie New York Product Design Awards.
  • Zadaszona ogniwami solarnymi kolejka z drukowanymi w 3D wagonikami w całości zaopatrywana jest energią pozyskiwaną na swoich dachach.
  • Zespół pracuje nad projektem nieodpłatnie.

 Organizator konkursu New York Product Design Awards ogłosił w tym miesiącu wyniki tegorocznej edycji nagród. Na konkurs napłynęło ponad 500 prac z całego świata. Prestiżowe międzynarodowego Grand Jury przyznało jedną z dwóch głównych nagród - „Product Designer of the Year” – polsko-niemieckiemu zespołowi projektantów za koncepcję solarnej kolejki

 

Organizatorzy w piśmie gratulacyjnym podkreślili, że ten proekologiczny projekt swoją odnoszącą się do przyszłości wizjonerską ideą doskonale ustosunkowuje się do problemów teraźniejszości.

Odpowiedzialny za design główny projektant – Piotr Kuczia - podkreśla, że to nagroda dla całego międzynarodowego teamu entuzjastów, którzy od kilkunastu miesięcy nieodpłatnie(!) pracują nad tym futurystycznym projektem.

Choć to nie pierwszy sukces wielokrotnie nagradzanego, działającego w Niemczech polskiego architekta, w jego dorobku ma ona szczególną pozycję:

- Niecodziennie ma się okazję pokonać ponad pół tysiąca konkurentów z całego świata. I to w Nowym Jorku! - mówi Piotr Kuczia.

Interdyscyplinarna współpraca

Polska część zespołu, pod przewodnictwem Eweliny Gawell z Politechniki Warszawskiej, zajmowała się głównie komputerową parametryzacją modelu, pozwalającą na poszukiwanie optymalnych pod względem technicznym i estetycznym form poszczególnych elementów trasy. Bartek Witkowski z Zabłocia opracował koncepcją graficzną projektu, Alek Pluta z Gdańska przygotował efektowną wizualizację. Niemiecki zespół z Osnabruck skupił się natomiast nad rozwiązaniami produkcyjnymi i organizacyjnymi.

Wszystkich łączy przekonanie, że jest to przełomowa koncepcja podejścia do rozwiązań publicznego transportu zbiorowego.

Zadaszona ogniwami solarnymi kolejka z drukowanymi w 3D wagonikami w całości zaopatrywana jest energią pozyskiwaną na swoich dachach. Sterowana sztuczną inteligencją jest on bezobsługowa. Docelowo więc, podróżowanie nią mogłoby odbywać się całkiem za darmo.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie