REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Pomnik Adama Mickiewicza tym razem przed Galerią Krakowską

  • Autor: PAP
  • 16 lis 2022 15:05
Pomnik Adama Mickiewicza tym razem przed Galerią Krakowską
Pomnik Adama Mickiewicza tym razem przed Galerią Krakowską, fot. mat. pras.

Wykonany w pracowni Teatru Groteska pomnik Adama Mickiewicza stanął w środę na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską, gdzie pozostanie przez cztery dni. To kontynuacja akcji promocyjnej festiwalu teatralnego Materia Prima.

REKLAMA

- Adam Mickiewicz uważał, że miejsce pomników jest w galeriach, najbardziej prestiżowych przestrzeniach eksponowania rzeźb. Nie zdawał sobie sprawy, że w naszych czasach galeria może znaczyć coś innego - mówi PAP Agnieszka Malatyńska, rzeczniczka prasowa Festiwalu Teatru Formy Materia Prima.

Monument niemal tej samej wysokości, co 124-letni oryginał z krakowskiego Rynku, został wykonany w teatralnej pracowni plastycznej. Groteska przygotowała pomnik z myślą o organizowanym przez teatr festiwalu, którego wieszcz jest ambasadorem. Przed Galerią Krakowską pozostanie przez cztery kolejne dni.

- To miejsce jest jednym z najmocniej odwiedzanych, uczęszczanych. Ponieważ chcemy, aby idea festiwalu, a co za tym idzie, także obecność widowni na festiwalu, była zmaksymalizowana, postanowiliśmy tym sposobem, w tym miejscu, przybliżyć widowni krakowskiej ideę festiwalu i przypomnieć o tym, że już niedługo, bo w lutym, ten festiwal będzie się odbywał we wszystkich największych salach teatralnych Krakowa - przyznał w rozmowie z PAP dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek.

Wybór Adama Mickiewicza na ambasadora Materii Primy był podyktowany fascynacją twórcy teatrem Cirque-Olympique - pierwszym teatrem formy działającym od 1782 roku w Paryżu. Jego przestrzeń łączyła scenę włoską z areną, co umożliwiało wystawianie oprócz widowisk cyrkowych także dram pantomimicznych, których główną atrakcję stanowiły efekty iluzjonistyczne, takie jak m.in.: trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, powodzie, burze morskie.

Organizatorzy podkreślają, że dla Mickiewicza takie możliwości okazały się idealne do realizacji dramatów, natomiast artyści festiwalu są kontynuatorami takiego myślenia. Tworzywem tego typu teatru są środki pozawerbalne, takie jak: plastyka, ruch sceniczny, muzyka - które pozwalają na tworzenie sugestywnych i wieloznaczeniowych obrazów teatralnych.

Przy okazji odsłonięcia w środę pomnika organizatorzy zapowiedzieli kolejnych festiwalowych twórców - brytyjski zespół Thick & Tight, który w Krakowie zaprezentuje "A Night with Thick & Tight".

- To zespół ciekawy, trochę ekscentryczny, prezentujący połączenie formy kabaretowej z teatrem tańca. Bohaterami tej rewii są ikony popkultury. Artyści brytyjscy będą opowiadać o losach takich postaci, jak np. Marilyn Monroe, Księżna Diana i Sid Vicious - ocenił Weltschek.

Z końcem października ten sam pomnik pojawił się na Rynku Głównym. "To nie sen. Drugi Adam Mickiewicz na Rynku jest możliwy" - mówiła wówczas Agnieszka Malatyńska. W przyszłym miesiącu monument ma znów pojawić się w innej lokalizacji.

Festiwal Materia Prima organizowany przez Teatr Groteska odbywa się co dwa lata od 2010 roku, ale obecnie - ze względu na pandemię - wraca po czteroletniej przerwie. W lutym do Krakowa przyjadą artyści reprezentujący teatr formy z takich krajów, jak Francja, Anglia, Holandia, Dania i Szwajcaria.

Materia Prima nawiązuje do tradycji teatru plastycznego, a w Polsce do twórczości takich artystów, jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna. Pokazuje światowej sławy zespoły doceniane przez publiczność na całym świecie i wielokrotnie nagradzane.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie