REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Pomnik Kolumba w Meksyku zostanie zastąpiony repliką prekolumbijskiego monumentu

  • Autor: PAP
  • 13 paź 2021 10:49
Pomnik Kolumba w Meksyku zostanie zastąpiony repliką prekolumbijskiego monumentu
Pomnik Kolumba w stolicy zostanie zastąpiony repliką prekolumbijskiego monumentu, fot. shutterstock

Pomnik Krzysztofa Kolumba w mieście Meksyk zostanie zastąpiony repliką rzeźby "Młoda kobieta z Amajac" wykonanej przez rdzennych mieszkańców kraju w czasach prekolumbijskich - ogłosiła we wtorek, w 529. rocznicę przybycia Kolumba do Ameryki, burmistrz miasta Claudia Sheinbaum.

REKLAMA

Znajdujący się w centrum stolicy pomnik Kolumba został zdjęty z cokołu w 2020 r. po tym, gdy aktywiści ruchu walczącego o prawa rdzennej ludności zagrozili, że go obalą.

Sheinbaum powiedziała, że zmiana pomnika będzie częścią procesu "dekolonizacji" jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta - Alei Reformy. Statua Kolumba ma zostać przeniesiona do parku w innej części stolicy.

Nowy monument, który zostanie ustawiony na cokole po pomniku Kolumba, będzie trzy razy większy od rzeźby genueńskiego odkrywcy, co ma przypominać o tym, że "kobiety z ludów tubylczych były najbardziej prześladowane podczas okresu kolonialnego i po nim" - zaznaczyła Sheinbaum.

Oryginał "Młodej kobiety z Amajac" został odnaleziony w styczniu i znajduje się obecnie w stołecznym Muzeum Antropologicznym, gdzie powstaje również jego kopia. Rzeźba została najprawdopodobniej wykonana przez Indian z grupy Huasteków w czasach prekolumbijskich i przedstawia jedną z przywódczyń tej społeczności.

12 października, dzień, w którym Kolumb w 1492 r. dotarł do Ameryki, świętowany jest na świecie jako Dzień Kolumba. W Meksyku i innych państwach Ameryki Łacińskiej obchodzony jest jako Dzień Ludu (hiszp. Dia de la Raza), który przez wielu postrzegany jest jako upamiętnienie oporu rdzennych mieszkańców wobec podboju przez Europejczyków - przypomina stacja BBC.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie