REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Pomnik kopciucha na Rynku w Skawinie

  • Autor: PAP
  • 07 wrz 2021 11:19
Pomnik kopciucha na Rynku w Skawinie
Fot. Shutterstock

Na Rynku w Skawinie (Małopolskie) ustawiono pomnik "kopciucha" - starego, nieekologicznego pieca węglowego. Urządzenie ma przypominać mieszkańcom o obowiązku wymiany takich pieców do końca 2022 r.

REKLAMA

To inicjatywa pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie. "Pomysł wziął się z potrzeby. Mimo wielu akcji informacyjnych w internecie, na zebraniach wiejskich, w szkołach i w trakcie kontroli domowych kotłowni, wciąż są mieszkańcy, którzy mogą nie wiedzieć o obowiązku wymiany +kopciucha+ do końca 2022 roku. Stary, zużyty piec na rynku przyciąga uwagę i może zachęcić do jego zlikwidowania" - powiedział burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Miejsce ekspozycji "kopciucha" zostało wybrane celowo. Przez Rynek przechodzi wiele osób, a w pobliżu jest Wydział Ochrony Powietrza, który zajmuje się przyznawaniem dotacji. W uzyskaniu dofinansowania mieszkańcom pomaga zespół ekodoradców. Mieszkańcy mogą otrzymać nawet 90 procent zwrotu kosztów przy wymianie starego pieca.

"Kopciuch"" na skawińskim Rynku będzie stał do zakończenia sezonu grzewczego. Zostanie wykorzystany do edukowania młodzieży. Dzieci ze szkół i przedszkoli wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez ekodoradcę, który pokaże im stary piec, wyjaśni, jak szkodliwe jest korzystanie z niego i opowie, co należy zrobić, by w przyszłości zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza.

Zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały antysmogowej wszystkie bezklasowe kotły na węgiel lub drewno muszą zostać wymienione do końca 2022 r., a niespełniające wymogów 5. klasy emisyjności - do końca 2026.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ mark/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie