REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Pomnik na Wzgórzu Kaim w rejestrze zabytków. Wpis ma ochronić teren przed intensywną zabudową

  • Autor: PAP
  • 04 kwi 2018 16:02
fot. shutterstock

Pomnik na Wzgórzu Kaim - i jego najbliższe otoczenie - został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego. O wpisie przesądziła wartość historyczna miejsca i walory artystyczne samego pomnika – powiedział wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski.

REKLAMA

Wpis ma ochronić ten teren przed intensywną zabudową.

Podczas I wojny światowej na Wzgórzu Kaim rozegrała się 6 grudnia 1914 r. krwawa bitwa o Kraków pomiędzy armią austro-węgierską a rosyjską. Blisko 3 tys. ofiar upamiętnia obelisk, postawiony na wzgórzu rok później.

"Wpis dotyczy pomnika wraz z najbliższym otoczeniem. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna, ale mam nadzieję, że będzie utrzymana. Przesądziła po tym wartość historyczna miejsca i walory artystyczne samego pomnika. Przede wszystkim to świadek historii - pomnik stanął tam w rocznicę bitwy, czyli w grudniu 1915 r. To była w przypadku Krakowa największa bitwa I wojny światowej" - mówił Jan Janczykowski.

Dodał, że trwają prace nad dokonaniem kolejnego wpisu dotyczącego Wzgórza Kaim. Chodzi o zachodnią część pola bitwy, gdzie zachowały się pozostałości dawnych fortyfikacji.

W styczniu tego roku prokuratura prowadziła śledztwo w sprawie możliwości znieważenia zwłok podczas prowadzenia prac budowlanych na Wzgórzu Kaim. Na stokach wzgórza wybudowano osiedle mieszkaniowe. W wyniku prowadzonych oględzin na wzgórzu nie ujawniono żadnych szczątków.

Wzgórze Kaim znajduje się na granicy Krakowa i Wieliczki. Wcześniej stojący tam obelisk figurował jedynie w ewidencji zabytków, co ograniczało możliwości jego ochrony. Chęć wykupienia części terenu zadeklarowało miasto Kraków, które planuje wpisanie go do planu zagospodarowania przestrzennego jako terenów zielonych. Podobne działania, dotyczące wykupu części terenów wokół pomnika, deklarowały także władze Wieliczki.

Podobał się artykuł? Podziel się!