×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pomnik Polaków, ofiar rzezi wołyńskiej, stanie w Bielsku-Białej

  • Autor: PAP
  • 19 gru 2017 15:11
Pomnik Polaków, ofiar rzezi wołyńskiej, stanie w Bielsku-Białej
fot. shutterstock

Monument upamiętniający Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu stanie w Bielsku-Białej – zadecydowali we wtorek podczas sesji bielscy radni. Uhonoruje on także Ukraińców, którzy narażając własne życie ratowali Polaków. Autorem projektu jest Jacek Grabowski.

REKLAMA

Uchwała o budowie monumentu została przyjęta przez bielskich radnych jednogłośnie. Jak powiedział PAP rzecznik magistratu Tomasz Ficoń, pomnik stanie na cmentarzu Wojska Polskiego jeszcze w tym roku.

Pomnik z łupanego granitu będzie miał kształt prostopadłościanu o wysokości ponad 2 m. W zagłębieniu w formie krzyża umieszczona zostanie figura Chrystusa, która wygląda jakby została zniszczona w pożarze.

Inskrypcja na monumencie będzie głosiła: "W hołdzie Polakom - ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, zamordowanym przez OUN, UPA i inne formacje zbrojne ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945 oraz Ukraińcom ratującym Polaków przed straszliwą śmiercią za cenę własnego życia".

Znajdą się też słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w 2001 r. we Lwowie: "Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to co jednoczy niż to co dzieli, ażeby razem budować przyszłość".

Autorem projektu jest Jacek Grabowski, bielszczanin, który urodził się w 1943 r. w Stryju na Kresach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie