REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Pomnik Polaków poległych na Wołyniu stanie w Bielsku-Białej

  • Autor: PAP
  • 17 lis 2017 14:29
Pomnik Polaków poległych na Wołyniu stanie w Bielsku-Białej
Bielsko Biała

Pomnik w hołdzie Polakom zgładzonym przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu jeszcze w br. stanie w Bielsku-Białej – poinformował w piątek bielski magistrat. Monument upamiętni także tych Ukraińców, którzy narażając własne życie ratowali Polaków.

REKLAMA

Pomnik z łupanego granitu stanie na cmentarzu Wojska Polskiego. Będzie to prostopadłościan o wysokości ponad 2 m. W zagłębieniu w formie krzyża umieszczona zostanie figura Chrystusa, która wygląda jakby została zniszczona w pożodze.

Inskrypcja na monumencie będzie głosiła: "W hołdzie Polakom - ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, zamordowanym przez OUN, UPA i inne formacje zbrojne ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945 oraz Ukraińcom ratującym Polaków przed straszliwą śmiercią za cenę własnego życia".

Znajdą się na nim też słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w 2001 r. we Lwowie: "Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to co jednoczy niż to co dzieli, ażeby razem budować przyszłość".

Szymon Gąsowski z biura prasowego magistratu poinformował, że autorem projektu jest Jacek Grabowski, bielszczanin, który urodził się w 1943 r. w Stryju na Kresach. - Pomnik stanie jeszcze w tym roku. Data jego odsłonięcia nie została jeszcze wyznaczona - powiedział.

Monument ufundował samorząd Bielska-Białej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie