REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej zdemontowany. Czas na nowy projekt

  • Autor: PAP
  • 20 lis 2017 11:42
Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej zdemontowany. Czas na nowy projekt
fot. pixabay.com

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stojący w centrum Szczecina został zdemontowany. W ciągu najbliższych dni nastąpi rozbiórka cokołu – poinformował szczeciński magistrat .Szczecińska Pracownia Architektoniczna Archaid w marcu br. wygrała konkurs na zagospodarowanie placu.

REKLAMA

"Od środy trwają prace związane z rozbiórką pomnika. W poniedziałek została zdemontowana kolumna, w ciągu najbliższych dni zostaną usunięte fundamenty monumentu" - powiedziała PAP Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.

Jak wyjaśniła "podczas prace demontażowych płaskorzeźby oraz elementy rzeźbiarskie zostały zabezpieczone".

Magistrat zapowiedział, że kompozycje figuralne oraz herby miast zostaną wyeksponowane w 2018 r. w południowo-wschodniej części kwatery wojennej Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Na miejscu znajdzie się także informacja dotycząca historii pomnika.

Szczecińska Pracownia Architektoniczna Archaid w marcu br. wygrała konkurs na zagospodarowanie placu, na którym obecnie stoi pomnik. "Po remoncie będzie to przestrzeń wykorzystywana przez mieszkańców, z ławkami i zielenią, a także pod cele wystawowe i wydarzeniowe. Będzie to przedłużenie Alei Kwiatowej" - wyjaśniła Cyza-Słomska.

Zakładany przez szczeciński magistrat maksymalny koszt prac budowlanych, które będą wiązały się z realizacją projektu nie może przekroczyć 2,5 mln zł. Realizacja ma rozpocząć się w 2018 r.

Szczeciński magistrat planuje także demontaż Pomnika Tych, Którzy Zdobywali Szczecin. "Do tej pory nie ustaliśmy terminu jego rozbiórki, gdyż jest to związane z remontem ulicy Nehringa i Szosy Polskiej. Trwa przygotowanie dokumentów oraz kosztorysu remontu" - zaznaczyła Cyza-Słomska.

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stał na Złotym Szlaku - reprezentacyjnej ścieżce spacerowej prowadzącej od Jasnych Błoni do Zamku Książąt Pomorskich.

Pomnik upamiętniający zasługi Armii Czerwonej w zdobywaniu miast Pomorza Zachodniego podczas II wojny światowej został odsłonięty 23 kwietnia 1950 r. w piątą rocznicę wkroczenia do Szczecina armii sowieckiej. Pomnik ustawiono na reprezentacyjnym placu w centrum miasta. W 1992 r. na polecenie urzędu miejskiego usunięto z pomnika wieńczącą go pięcioramienną betonową gwiazdę, którą obecnie można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie