×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pomnik Wolności wróci

  • Autor: PAP
  • 22 cze 2018 15:53
Pomnik Wolności wróci
fot. pixabay

Pomnik Wolności w Czechowicach-Dziedzicach, wysadzony w powietrze przez Niemców w 1939 r., odbudowuje samorząd miasta, aby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości – podał wiceburmistrz miasta Maciej Kołoczek. Odsłonięcie zaplanowano na 11 listopada.

REKLAMA

"Pomnik ma stanąć na 11 listopada. (…) Jego odsłonięcie będzie kulminacyjnym momentem uroczystości obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości" - powiedział wiceburmistrz.

Pierwszy Pomnik Wolności został wzniesiony w 1924 r. naprzeciw dworca kolejowego w ówczesnych Dziedzicach. Dzieło rzeźbiarza Jana Raszki przypominało o wymarszu 10 lat wcześniej Legionistów z Dziedzic i Czechowic, a także upamiętniało przyłączenie ziemi śląskiej do odrodzonej Rzeczypospolitej. Miał kształt 6-metrowego obelisku, o który wspierały się postacie legionisty oraz górnika-powstańca śląskiego. Na monumencie znajdowało się m.in. także godło narodowe.

"Symbolicznym znakiem utraty wolności było zburzenie pomnika przez Niemców 7 września 1939 r." - powiedział rzecznik czechowickiego magistratu Łukasz Piątek.

Nowy pomnik nie stanie w miejscu poprzednika, bo jest to niemożliwe ze względu na zmiany urbanistyczne, które się dokonały. "Historyczne miejsce upamiętnił jednak zmodernizowany rok temu, na 99. rocznicę niepodległości, plac Wolności z wkomponowanym +cieniem+ dawnego monumentu" - powiedział Piątek.

Jak dodał, odbudowywany Pomnik Wolności stanie w eksponowanej lokalizacji w ścisłym centrum miasta. Wokół niego powstanie skwer. "Będzie on nie tylko miejscem godnym i odpowiednim dla Pomnika Wolności, ale pozwoli na organizację w jego otoczeniu uroczystości związanych z ważnymi świętami państwowymi. Powstanie przy tym nowe, atrakcyjne miejsce do spotkań i odpoczynku dla mieszkańców" - powiedział Piątek.

Nowy obelisk powstaje w pracowni profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Karola Badyny. Koszt odbudowy wraz z budową skweru i jego zagospodarowaniem wyniesie ok. 1,5 mln zł. Ponad 110 tys. przeznaczyło na ten cel ministerstwo kultury. Fundusze na odbudowę przekazać mogą też mieszkańcy.

Miasto Czechowice-Dziedzice liczy ok. 35 tys. mieszkańców. Położone jest tuż przy Bielsku-Białej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie