×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pomorski konserwator zabytków przyznał dotacje

  • Autor: PAP
  • 07 maj 2018 14:33
  • Aktualizacja: 07 maj 2018 14:29
Pomorski konserwator zabytków przyznał dotacje
fot. pixabay

Gospodarze 19 obiektów otrzymają w tym roku dotacje od pomorskiego konserwatora zabytków. Łączna kwota pomocy to ponad 640 tys. zł. Środki posłużą głównie pracom w obiektach sakralnych, ale otrzymają je też użytkownicy prywatnych domów i obiektów fortyfikacyjnych.

REKLAMA

O rozdysponowaniu tegorocznej puli środków przeznaczonych na renowację zabytkowych obiektów poinformował w poniedziałek Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku.

Tymiński wyjaśnił, że wśród obiektów, których gospodarze otrzymają pomoc, znajdzie się m.in. willa przy ul. Orzeszkowej 2 w Gdańsku. "W czasach Wolnego Miasta Gdańska w willi mieściła się polska Ekspozytura Inspektoratu Ceł. Nad pomieszczeniami biurowymi były mieszkania, m.in. wyższego urzędnika celnego nadkomisarza Stefana Świdy i jednego z inspektorów celnych" - poinformował Tymiński dodając, że właściciel tego - niszczejącego od długiego czasu - obiektu otrzyma ponad 62 tys. zł, które mają posłużyć zabezpieczeniu dachu i tarasów willi.

Tymiński poinformował, że jedna z najwyższych dotacji - 65 tys. zł, trafi do Klubu Wysokogórskiego "Trójmiasto" na konserwację murów ceglanych i tynków Baszty Białej w Gdańsku, w którym to obiekcie Klub ma swoją siedzibę.

Pomorski konserwator postanowił też wspomóc kwotą 23 tys. zł przygotowanie projektu odbudowy po pożarze zabytkowego domu w Jazowej. Z kolei 22 tys. zł otrzymają gospodarze stadniny koni w Miłosnej, którzy chcą przeprowadzić remont pokrycia dachowego krytej ujeżdżalni.

Głównymi beneficjentami dotacji konserwatorskich będą gospodarze obiektów sakralnych. Największą pomoc - 67 tys. zł - otrzyma parafia pw. św. Barbary w Kokoszkowach. Środki mają zostać przeznaczone na prace konserwatorskie przy gotyckich malowidłach w świątyni.

56 tys. zł pomorski konserwator zabytków przekaże na prace renowacyjne przy obrazach znajdujących się w klasztorze pocysterskim w Gdańsku Oliwie. Dominikanie będący gospodarzami gdańskiego kościoła św. Mikołaja otrzymają z kolei ponad 37 tys. zł na prace konserwatorskie przy dwóch barokowych obrazach - "Kazanie Jana Chrzciciela na puszczy" i "Wręczenie dominikanom dokumentu fundacyjnego". 30 tys. zł na prace konserwatorskie przy ławach i stalli trafi do kościoła p.w. Znalezienia Krzyża św. w Krzywym Kole.

Gospodarzom kościoła pw. św. Katarzyny w Gdańsku przyznano 35 tys. zł na badania architektoniczne i konserwatorskie, a 39 tys. zł trafi do kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie na remont elewacji południowej i kruchty. Z kolei 29 tys. zł otrzyma kościół pw. św. Marcina w Lignowach Szlacheckich, dzięki czemu zakończona ma zostać konserwacja elewacji wieży i dwóch przypór świątyni.

Konserwator chce też przekazać: ponad 11 tys. zł na badania konserwatorskie, w tym mykologiczne w kościele św. Mikołaja w Gdańsku, 10 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej zespołu pobernardyńskiego w Dzierzgoniu i 3,2 tys. zł na badania konserwatorskie przy ambonie, ścianach i stropie kościoła św. Jakuba w Gdańsku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie