REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Pomorze z milionami na architektoniczne perełki

  • Autor: PAP
  • 15 lis 2017 15:17
Pomorze z milionami na architektoniczne perełki
Fot. unsplash

Blisko 40 mln zł przeznaczamy na prace konserwatorskie przy 20 zabytkach w regionie – poinformował w środę Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Pieniądze trafią m.in. na remonty kościołów w Choszcznie, Koszalinie, Białogardzie oraz na muzeum regionalne w Drawsku Pomorskim.

REKLAMA

- Prowadzony od wielu lat i finansowany z budżetu województwa proces ratowania architektonicznych perełek wzmacniamy teraz potężnym zastrzykiem eurofunduszy - powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Pomorze Zachodnie to zróżnicowany kulturowo obszar naszego kraju, dlatego tak ważna jest ochrona jego dóbr - dodał.

Największe dotacje rzędu 3 mln zł zostaną przeznaczone m.in. na rekonstrukcję gotyckiego stylu w północnej części bazyliki archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, renowację XIV-wiecznego gotyckiego kościoła pw. Narodzenie Najświętszej Marii Panny w Białogardzie oraz na konserwację i dostosowanie do ruchu turystycznego kościoła katedralnego Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Koszalinie.

Dofinansowanie na przywrócenie dawnej świetności klasztoru cystersów otrzymała parafia w Bierzwniku, zaś parafia grekokatolicka z Trzebiatowa na remont kaplicy pw. św. Gertrudy. Prowadzone będą także prace konserwatorskie w parafiach w Choszcznie, Osiekach, Jamnie, Gryficach, Sławnie i Korytowie.

Blisko 3 mln zł trafią do gminy Trzebiatów na remont murów obronnych i Baszty Kaszanej oraz do gminy Resko na restaurację zabytków związanych z rycerskim rodem Borków.

Dotację otrzyma gmina Drawsko Pomorskie, planująca przebudowę XVII-wiecznego magazynu solnego, w którym ma powstać muzeum regionalne. Unijne środki trafią także do Myśliborza, Barlinka i Pyrzyc - na prace przy tamtejszych historycznych murach obronnych. Prace konserwacyjne będą prowadzone również na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim - dofinansowanie otrzyma Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu na konserwację Reduty Morast.

Z unijnego funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego prawie 24,3 mln zł zostało przeznaczonych na prace konserwatorskie dla zachodniopomorskich kościołów i związków wyznaniowych. Blisko 14,9 mln zł zostanie przekazanych samorządom terytorialnym, instytucjom kultury i organizacjom pozarządowym działającym na Pomorzu Zachodnim. To pierwszy rozstrzygnięty konkurs na unijne środki przeznaczone na ochronę dziedzictwa kulturalnego w perspektywie 2014-2020.

Zachodniopomorski urząd marszałkowski poinformował, że od 2004 r. z własnego budżetu na ochronę zabytków w regionie wydał ok. 10 mln zł.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie