Fasada budynku jest niczym jego wizytówka, a sposobów na nią jest wiele. Przedstawiamy pięć inspirujących brył, których elewacje robią wrażenie i dodają charakteru całemu obiektowi.
Za projekt budynku biurowca D wchodzącego w skład poznańskiego Nowego Ronku, który został oddany do użytku pół roku temu odpowiada Medusa Group. Wyróżnia się on swoją wyjątkową i oryginalną fasadą, która mieni się odcieniami zieleni przechodząc ku górze w barwę rdzawego różu.
W niższych kondygnacjach znalazły się przeszklone witryny, których celem jest oderwanie gmachu od ziemi. Aby dodać budynkowi lekkości zastosowane zostało zróżnicowanie charakteru i kolorystyki elewacji pokrytych pionowym układem kątowników, które pełnią jednocześnie funkcję zacieniaczy.
Czteropiętrowa kamienica na Ostrowie Tumskim z XIX wieku stanowi dokument historyczny – to jedyny zachowany po II wojnie światowej budynek na Wyspie Słodowej, który jednak nie jest wpisany do rejestru zabytków.
Z historycznego wyglądu kamienicy zachowana została fasada wraz z charakterystycznymi zdobieniami i gzymsami, która płynnie przechodzi w nową, minimalistyczną część budynku. W części okien pozostawione zostały szprosy, odrestaurowano drzwi od oficyny, a drzwi frontowe zrekonstruowano. W części zachodniej, od strony Wyspy, fasada nowej części budynku otwiera się na otoczenie poprzez przeszklony, wysoki na 3 kondygnacje void.
Dzięki kilku zabiegom architektonicznym nowa i historyczna część inwestycji zostały subtelnie zaznaczone, wyodrębnione. Wskazuje na to dylatacja pomiędzy budynkami, zróżnicowana wielkość okien (stopniowo rosnąca w nowej części) czy elewacja, choć w tym samym kolorze, różni się nieco strukturą – gładka na części historycznej i porowata na nowej części obiektu.
W zielonej części Warszawy powstał luksusowy apartamentowiec nawiązujący architekturą do tradycji stylu modernistycznego. Zaprojektowaną przez pracownię Tekktura bryłę cechuje płaski dach, proste kąty, duże przeszklone powierzchnie i nietuzinkowa elewacji budynku. Jasna kolorystyka, perforacje na płytach elewacyjnych i duże przeszklenia dodają bryle wizualnej lekkości. Główną ideą projektu była fuzja nowoczesności z ekologią. Dlatego budynek znajduje się w towarzystwie miejskiej zieleni, a dzięki szerokim oknom wnętrza zanurzają się w świetle dziennym.
Apartamenty przy Warzelni zdecydowanie wyróżniają się na tle nowoczesnej i historycznej zabudowy Browarów Warszawskich. Wznoszą się na wysokość blisko 30 m nad ulicą Krochmalną.
– Sąsiedztwo historycznych zabudowań stało się inspiracją dla studia JEMS Architekci przy tworzeniu spektakularnej fasady Apartamentów. Przyjęte rozwiązania i szlachetne materiały są ukłonem w stronę historii tego miejsca. W projekcie wykorzystane zostały panele w kolorze miedzianym, które idealnie współgrają z sąsiadującymi budynkami Browarów Warszawskich. Co ciekawe, dzięki zastosowaniu ruchomych elementów fasada będzie mogła ciągle zmieniać swój kształt, zgodnie z upodobaniem właścicieli mieszkań – tłumaczy Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment.
Wave to dowód na to, że nowoczesna architektura biurowa może nawiązywać swoim wyglądem do historii miasta, w którym powstaje. Architekci z pracowni medusa group, którzy projektowali Wave, inspirowali się rytmiczną kompozycją portowych składów kontenerowych. Elewacja nawiązuje do stoczniowych tradycji miasta.
- Projekt biurowców Wave to architektura zainspirowana rytmiczną kompozycją industrialnych portowych składów kontenerowych. Elewacja, nie wprost, czerpie z matematycznego, modułowego układu stoczniowych pierzei Gdańska. Ogólnodostępna przestrzeń między budynkami nawiązywać ma do bałtyckiego, nabrzeżnego krajobrazu, gdzie wydmy interferują z morskimi falami, tworząc niepowtarzalny klimat - mówi Przemo Łukasik, architekt z medusa group.
architekt, współwłaściciel WXCA
współwłaściciel, architekt BB Architekci
architekt, urbanista ArKuS Biuro Projektowo-Doradcze
właściciel, główny projektant FAAR architekci
założyciel, architekt Proarchitektura
założyciel, architekt Proarchitektura