
Styl industrialny odważnie wkroczył do wnętrz komercyjnych. Już na dobre zagościł w restauracjach, biurach czy salonach sprzedaży. Redakcja Propertydesign.pl przygotowała zestawianie designerskich wnętrz utrzymanych w industrialnym klimacie. Wśród nich m.in. salon fryzjerski, biuro i restauracja.
W ostatnim czasie, styl industrialny coraz częściej wybierany jest przez architektów jako dominujący we wnętrzu. Nie tylko dodatki czy meble utrzymane są w stylistyce industrialnej, ale i całe wnętrze.
Na styl industrialny postawili architekci przy projekcie salonu fryzjerskiego, sali szkoleniowej, restauracji, sklepu i biura.
Hipsterski salon w industrialnym wydaniu - U fryzjerów. Projekt Łukasz Matuszewski
Salon U fryzjerów mieści się przy ul. Andersa, jego powierzchnia to ok. 180 mkw. - Wysokie pomieszczenia, bogata sztukateria, duże okna – to już bardzo mocno definiuje to wnętrze. Dodaliśmy tylko to, co niezbędne do funkcjonowania salonu fryzjerskiego. Minimalistyczna, wręcz skąpa stolarka meblowa, oświetlenie w postaci zwykłych żarówek rozwieszonych jak olbrzymia pajęczyna pod sufitem oraz duże powierzchnie lustrzane, są industrialnym elementem wnętrza - mówi architekt Łukasz Matuszewski. - W połączeniu z klasyczną architekturą dają nutkę eklektyzmu. Pragnęliśmy, by to wnętrze było tylko przyjemnym, odrobinę neutralnym tłem dla wszystkiego tego, co dzieję się w tym miejscu i dla ludzi w nim przebywających - dodaje architekt.
Designerska sala szkoleniowa projektu Base Architekci
W kamienicy na warszawskiej Woli projektanci z Base Architekci wykreowali wyjątkową przestrzeń, która służy jako pracownia szkoleniowa. Lokal, które zaprojektowała pracownia Base Architekci podzielony jest na dwie części. Pierwsza to główna sala szkoleniowa z obrotowym projektorem oraz ekranem, który w razie potrzeby można rozpiąć na tle ceglanej ściany. W sali przewidziano 12 miejsc dla uczestników zajęć. Druga to pomieszczenie socjalno-administracyjne. Miejsce, gdzie w przerwie można się zrelaksować, odpocząć od intensywnej pracy i napić kawy.
Dzięki odsłonięciu ścian z wielu warstw farby i tynku odkryto oryginalną cegłę, usunięcie warstw wykładzin zaprezentowało piękną drewnianą podłogę.
Architekt Diana Lebiedzińska wspomina, że w projekcie wykorzystano meble, które już znajdowały się w lokalu. Dzięki ich częściowemu przemalowaniu zyskały nową interpretację w projektowanym wnętrzu. - Industrialny charakter nadają lokalowi zastosowane lampy warsztatowe oraz instalacja elektryczna poprowadzona po powierzchni ścian i sufitów - dodaje Anna Dudek z Base Architekci.
Cropp - klimat starego garażu dla Generacji Z, według projektu Studio 1:1
Salon Cropp w Poznaniu to pierwszy salon marki w nowym koncepcie. Opracowali go architekci z pracowni Studio 1:1.
Inspiracją dla nowej koncepcji salonu były przestrzenie pofabryczne, miejskie. W zamyśle miały być swobodne i proste. Przestrzeń zakupowa utrzymana jest w klimacie squat'u, starego garażu, dostosowana do zainteresowań klientów, czyli nastolatków. W salonie są specjalne strefy relaksu z PlayStation oraz strefy wi-fi z tabletami.
Architekci do aranżacji salonu użyli surowych materiałów wykończeniowych, m.in. bloczków z gazobetonu, blachy trapezowej i sklejki.
- Duża powierzchnia ściany przy wejściu przykryta została stalową konstrukcją witrynową inspirowaną starymi halami fabrycznymi. Efekt naturalnego światła na tak dużej płaszczyźnie uzyskano przez zastosowanie specjalnych paneli LED. Zrezygnowaliśmy praktycznie z sufitu podwieszonego, pozostawiając całkowicie widoczne instalacje techniczne - mówi architekt.
Odważne biuro firmy LeasePlan od JMP Service
Stworzenie odpowiedniej przestrzeni biurowej dla lidera rynku zarządzającego flotą samochodową było dużym wyzwaniem dla pracowni JMP Service. Postawiono na nowoczesny i industrialny klimat.
Biuro firmy LeasePlan znajduje się w biurowcu przy Postępu 14B na warszawskim Mokotowie. Aranżowana powierzchnia miała odpowiadać przede wszystkim pracownikom i specyfice pracy jaka panuje w firmie. - Priorytetem było stworzenie biura nowoczesnego dedykowanego pracy kreatywnej, w którym pracownicy będą czuć się swobodnie i komfortowo. Układ przestrzeni jest otwarty z wydzieleniem sal konferencyjnych i gabinetów zarządu - mówi Barnaba Grzelecki, architekt prowadzący z JMP Service.
Restauracja The Dorsz w Krakowie - projekt Libido Architekci
Restauracja podzielona jest na pięć sal, rozłożonych na dwóch kondygnacjach. Każde z pomieszczeń ma charakterystyczny dla siebie akcent, odróżniający je od pozostałych. Parter lokalu jest jasnym wnętrzem, wypełnionym drewnem, ciemnymi industrialnym lampami oraz instalacjami z kabli i żarówek. - Już z ulicy uwagę przechodnia przykuwają drewniane żyletki, układające się w symbol londyńskiego metra. Poza tradycyjnymi stołami, wzdłuż jednej ściany znajduje się długi barowy blat z czarnymi hokerami i małą galerią fotografii - wspominają.
W ostatniej sali na parterze zlokalizowany został oryginalny brytyjski range do smażenia, który jest niejako gwarantem jakości kuchni. W restauracjach serwujących „fish and chips” obowiązuje niepisana zasada eksponowania tego urządzenia, niczym zwycięskiego trofeum. O rybnym charakterze lokalu przypina znacznych rozmiarów ręcznie malowana ryba z elementem polsko-brytyjskiej integracji językowej.
Klimat w piwnicy został zdominowany przez autentyczne kamienne ściany. Jedna z sal jest jasna, wypełniona stołami wykonanymi z oryginalnych bębnów kablowych, oraz dużych zwieszonych z sufitu lamp. Natomiast druga sala, w odróżnieniu do pozostałych ma czarny sufit, przez co uwaga skupia się na podświetlonych drewnianych stołach i historycznych ścianach.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Architekt, Wiceprezes Zarządu Oddziału Krakowskiego SARP SARP
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci