REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ponad 100 mln złotych na rewitalizację wsi i miasteczek w Małopolskiem

  • Autor: PAP
  • 05 lis 2020 16:52
Ponad 100 mln złotych na rewitalizację wsi i miasteczek w Małopolskiem
Fot. Unsplash

Zarząd województwa przeznaczył ponad 101 mln zł na zadania związane z rewitalizacją wsi oraz miasteczek w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Środki te zostaną wydane na inwestycje, które ożywią gospodarkę i zintegrują lokalne społeczności.

REKLAMA

Jak podkreślił w czwartek marszałek Małopolski Witold Kozłowski, moduł związany z rewitalizacją wsi oraz miasteczek to kolejny etap realizacji pakietu rozwoju Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

"W ramach tego etapu (…) przekazujemy gminom ponad 101 mln zł na zadania, które mają na celu ożywić lokalną gospodarkę. Realizacja tych przedsięwzięć sprawi, że Małopolska nie tylko wypięknieje, ale - co dziś szczególnie ważne - da konkretne zlecenia małopolskim firmom budowlanym czy wykończeniowym. Dzięki temu utrzymamy miejsca pracy w tym ciężkim dla nas wszystkich czasie walki z COVID-19" - zaznaczył marszałek.

Do realizacji skierowano 41 inwestycji, opiewających na łączną kwotę ponad 101 mln zł.

Według władz województwa są to zadania, które pozwolą ożywić gospodarkę, wzmocnią lokalny rynek, wpłyną na integrację lokalnych społeczności.

"To przedsięwzięcia, na które gminy niejednokrotnie czekały latami. Są niezwykle ważne z punktu widzenia mieszkańców, bowiem ich małe ojczyzny wypięknieją, a lokalna społeczność zyska przyjazne miejsca spotkań, aktywizacji czy rekreacji" - ocenił Kozłowski.

Większość przedsięwzięć, które zostaną przeprowadzone, wiąże się z przebudową, rozbudową, modernizacją i adaptacją obiektów infrastrukturalnych, przeznaczonych na cele społeczne. Zaplanowano także remonty i przebudowę infrastruktury drogowej, poprawiającej dostępność do rewitalizowanych obiektów i terenów.

Wśród zaplanowanych inwestycji znalazły się m.in.: budowa kortu tenisowego i skate parku w gminie Rzezawa, rewitalizacja rynku w Zakliczynie, rozbudowana zbiornika wodnego z przeznaczeniem na cele rekreacyjne w gminie Koniusza, stworzenie Babiogórskiego Centrum Aktywności Lokalnej w Zawoi czy modernizacja Domu Kultury "Papiernik" w gminie Klucze.

Wicemarszałek województwa Łukasz Smółka przypomniał, że pieniądze na Małopolską Tarczę Antykryzysową pochodzą ze środków unijnych pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

"Nasze starania i konkretne działania związane m.in. z przeniesieniem oszczędności i dokonaniem aktualizacji RPO pozwoliły zwiększyć alokację we wcześniejszym konkursie związanym z odnową obszarów wiejskich. Tym samym dziś, jesteśmy w stanie dofinansować wszystkie projekty z listy rezerwowej konkursu i podjąć działania w obszarze infrastruktury związane z niwelowaniem negatywnych skutków pandemii w sferze gospodarczej" - wyjaśnił Smółka.

Jak podkreślił, inwestycje związane z rewitalizacją i odnową terenów wiejskich wzmocnią lokalnych przedsiębiorców dając im konkretne zlecenia, związane z przeprowadzeniem remontu, przebudowy czy budowy konkretnego obiektu w danej gminie.

Według władz regionu, w ciągu ostatnich dwóch lat z programów unijnych przeznaczonych na działania realizowane na obszarach wiejskich oraz w małych miastach poniżej 5 tys. mieszkańców, zrealizowano blisko 60 przedsięwzięć o wartości około 200 mln zł.

Małopolska Tarcza Antykryzysowa ma wartość ponad 1 mld zł - pieniądze te pochodzą z Funduszy Europejskich oraz budżetów państwa i województwa. Tarcza została podzielona na trzy etapy. Pierwszy etap składa się z pakietu medycznego (190 mln zł), pakietu przedsiębiorczości (354 mln zł) i pakietu płynności finansowej (111 mln zł). Drugi etap to pakiet społeczny (55,2 mln zł) i pakiet edukacyjny (35 mln zł). Trzeci etap to pakiet rozwoju (279 mln zł). (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ mmu/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie