×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ponad 130 mln zł na rewitalizację Mazowsza

  • Autor: PAP
  • 11 cze 2018 15:50
  • Aktualizacja: 11 cze 2018 15:52
fot. pixabay.com

Bank Gospodarstwa Krajowego przyjmuje wnioski o preferencyjne pożyczki Jessica 2, finansujące inwestycje rewitalizacyjne na Mazowszu - poinformował BGK. Z puli ok. 130 mln zł mogą skorzystać m.in. przedsiębiorcy. BGK będzie wspierać projekty aktywizujące gospodarczo obszary miejskie.

REKLAMA

Jak przekazano w poniedziałkowym komunikacie, środki pochodzą z regionalnego programu operacyjnego województwa mazowieckiego na lata 2014-2020 i ze środków własnych BGK. Samorząd województwa mazowieckiego na preferencyjne pożyczki przeznaczył ok. 103 mln zł, zaś BGK - ok. 28 mln zł.

BGK tłumaczy, że udziela finansowania na preferencyjnych warunkach. Maksymalna kwota jednej pożyczki to 20 mln zł, a okres spłaty - do 15 lat, z karencją w spłacie do 4 lat od rozpoczęcia realizacji inwestycji.

"Dzięki temu, że pożyczki udzielane są ze środków regionalnego programu operacyjnego województwa mazowieckiego na lata 2014-2020, ich oprocentowanie może być znacznie niższe, niż w przypadku kredytów komercyjnych. Im projekt jest bardziej społeczny i poprawiający życie mieszkańców lub rozwiązujący występujące na danym obszarze problemy, tym oprocentowanie pożyczki jest niższe" - wyjaśnił bank w komunikacie.

BGK tłumaczy, że projekty, które będzie wspierać, powinny przede wszystkim aktywizować społecznie i gospodarczo obszary miejskie.

"Taką inicjatywą może być np. odrestaurowanie zaniedbanego budynku z przeznaczeniem na nowe cele. Warto podkreślić, że z całej puli ok. 40 mln zł przeznaczone zostanie wyłącznie na rewitalizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych. W takim przypadku elementem projektu może być również termomodernizacja. Jestem przekonany, że dzięki naszemu wsparciu poprawi się jakość życia wielu mieszkańców regionu" - powiedział cytowany w komunikacie Przemysław Cieszyński z zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak przekazano, z preferencyjnych pożyczek rewitalizacyjnych mogą skorzystać przedsiębiorcy planujący inwestycje na Mazowszu, mazowieckie samorządy, spółki komunalne, instytucje edukacyjne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. Wniosek o pożyczkę mogą złożyć także mazowieckie organizacje pozarządowe, instytucje pomocy i integracji społecznej, rynku pracy oraz kultury, jak również kościoły i związki wyznaniowe.

Bank przekazał, że pożyczki Jessica 2, to kontynuacja "dobrych praktyk" z poprzedniej perspektywy unijnej, kiedy województwo mazowieckie przeznaczyło na tego rodzaju finansowanie ok. 200 mln zł. Środki te wsparły realizację wielu inwestycji jak np.: rozbudowa bazy dydaktycznej Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki Towarzystwa Przyjaciół Dzieci "Helenów", które od ponad 90 lat pomaga niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży, renowacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Teodozji Majewskiej w Warszawie należącego do Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie swoją siedzibę ma teraz Instytut Dziennikarstwa UW, czy modernizacja i rozbudowa sieci ciepłowniczej dla Piaseczna.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując z innymi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Bank wspiera także ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie