×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ponad 21 mln zł na rewitalizację Człuchowa, Bytowa i Brus

  • Autor: PAP
  • 01 sie 2018 09:30
  • Aktualizacja: 01 sie 2018 09:33
fot. pixabay.com

Projekty rewitalizacyjne o wartości ponad 21 mln zł zostaną zrealizowane w Człuchowie, Bytowie i w Brusach. Zaplanowano remonty budynków, zagospodarowanie terenów oraz pomoc rodzinom z problemami opiekuńczo-wychowawczymi.

REKLAMA

Zintegrowane projekty rewitalizacyjne o wartości ponad 21 mln zł, które zostaną zrealizowane w Człuchowie, Bytowie i w Brusach otrzymały dofinansowanie w wysokości prawie 13 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

We wtorek marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski oraz przedstawiciele Człuchowa, Bytowa i Brus podpisali umowy na dofinansowanie zintegrowanych projektów rewitalizacyjnych. Projekty przewidują rewitalizację obszaru o łącznej powierzchni prawie 130 ha, na którym mieszka ok. siedmiu tysięcy osób.

W Śródmieściu Człuchowa ma być zrealizowany projekt rewitalizacyjny o wartości ponad 10,4 mln zł. Zakłada się, że najbardziej potrzebujący mieszkańcy - głównie z rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi - uzyskają dostęp do specjalistycznych usług społecznych. W budynku Miejskiego Domu Kultury przy ul. Traugutta ma powstać Centrum Rodzin, które ma oferować pomoc dzieciom, młodzieży, rodzicom i seniorom. Prowadzona będzie również pomoc prawna, organizacja grup wsparcia i grup samopomocowych.

W ramach projektu zaplanowano ponadto m.in. utworzenie przestrzeni publicznej dla mieszkańców Śródmieścia, remont części wspólnych budynków komunalnych i wspólnot mieszkaniowych, zagospodarowanie podwórek gminnych, spółdzielni mieszkaniowej i wspólnot mieszkaniowych. Działania mają być zrealizowane na terenie o powierzchni ok. 35 ha zamieszkałym przez ponad 3 tys. osób.

W Bytowie i w Brusach mają być zrealizowane projekty o wartości ponad 11 mln zł. Ich celem jest podniesienie jakości życia mieszkańców oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Dla uczestników projektu zostaną przygotowane m.in. kursy zawodowe oraz warsztaty a także szkolenia w zakresie opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

W Bytowie projekt zakłada także utworzenie Centrum Integracji Społecznej przy ul. Miłej 26 oraz remonty elementów wspólnych w sześciu budynkach mieszkalnych zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe oraz zagospodarowanie przestrzeni publicznych Bytowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zostanie wykonana także rewaloryzacja parku miejskiego oraz przebudowa ul. Pochyłej. W gminie Bytów na walkę z ubóstwem oraz wsparcie społeczności zamieszkującej obszar zdegradowany przeznaczone zostanie ponad 6 mln zł. Zaplanowane działania obejmują teren o powierzchni ok. 49 ha zamieszkały przez ok. 2,7 tys. osób.

W Brusach projekt przewiduje utworzenie Centrum Usług Społecznych, w którym m.in. organizowane będą szkolenia dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych oraz warsztaty umiejętności rodzicielskich. Planowane jest również stworzenie Placówki Pobytu Dziennego, która ma oferować np. poradnictwo specjalistyczne. W gminie Brusy na walkę z ubóstwem oraz wsparcie społeczności zamieszkującej obszar zdegradowany przeznaczone ma być ponad 5,3 mln zł. Zaplanowane działania obejmują teren o powierzchni ok. 43 ha zamieszkały przez ponad 1,3 tys. osób.

W miastach województwa pomorskiego w najbliższych latach zostaną zrealizowane projekty rewitalizacyjne o łącznej wartości prawie pół miliarda złotych, z tego prawie połowę pochodzić będzie z funduszy unijnych. Np. w Gdyni, Tczewie, Wejherowie i Kartuzach realizowane są projekty o łącznej wartości ponad 115 mln zł a w Gdańsku - ponad 120 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie