Ponad 2 mln zł z budżetu Lublina trafi na wsparcie inwestycji w ogrodach działkowychPAP - 25-08-2020 15:40


Ponad 2 mln zł z budżetu Lublina trafi na wsparcie inwestycji w ogrodach działkowych. Zrealizowane zostaną wszystkie wnioski działkowców – zapowiedział we wtorek prezydent miasta Krzysztof Żuk.

W ubiegłym roku radni Lublina przyjęli uchwałę o wspieraniu modernizacji rodzinnych ogrodów działkowych. Przeznaczyli na to milion złotych z tegorocznego budżetu miasta. Ogłoszono konkurs na dotacje, które miały posłużyć sfinansowaniu do 80 proc. wartości planowanych inwestycji.

Działkowcy złożyli 37 wniosków o dotacje na łącznie ponad 2 mln zł. Władze miasta, biorąc pod uwagę spowodowane pandemią zwiększone zainteresowanie ogródkami działkowymi, zdecydowały, że zwiększą pulę dotacji i przedłużą możliwość dofinansowania inwestycji na przyszły rok.

"Uznaliśmy po szczegółowej analizie zasadność wszystkich wniosków, chcemy je wszystkie przyjąć do realizacji" - powiedział Żuk na konferencji prasowej.

Stosowne wnioski dotyczące zmian w wieloletniej prognozie finansowej i zasadach konkursu zostaną skierowane pod obrady najbliższej sesji rady miasta 3 września - zapowiedział Żuk.

Ogrody działkowe zajmują w Lublinie 380 ha. Inwestycyjne plany działkowców dotyczą głównie elektryfikacji ogrodów, remontów ogrodzeń i modernizacji infrastruktury wodociągowej.

"To nie jest sprawa małego kalibru inwestycyjnego ani społecznego" - podkreślił prezydent Lublina.

Żuk zapowiedział też urządzanie nowych ogrodów działkowych. Miałyby one powstawać głównie w dolinie przepływającej przez miasto rzeki Bystrzycy, na gruntach należących do Skarbu Państwa, które miasto ma przejmować w ramach wzajemnych rozliczeń.

Prezes Okręgowej Rady Polskiego Związku Działkowców w Lublinie Grzegorz Kurczuk powiedział, że działki w ogrodach w tym mieście ma 10 tys. rodzin. Zapewniają im odpoczynek i odprężenie, dają możliwość aktywności fizycznej, dostarczają warzyw i owoców, a także tlenu dla miasta. Najstarszy ogród działkowy ma blisko sto lat.

Kurczuk dodał, że infrastruktura na działkach jest zaniedbana, ich posiadaczy nie stać na samodzielne sfinansowanie niezbędnych inwestycji, więc miejskie dotacje są bardzo potrzebne. "Czegoś takiego do tej pory nie było" - podkreślił.

Lubelska posłanka PO Marta Wcisło poinformowała, że wystąpi do premiera Mateusza Morawieckiego z interpelacją dotyczącą powołania specjalnego funduszu do wspierania ogrodów działkowych w miastach, ich modernizacji i zakładania nowych na gruntach Skarbu Państwa.

"Samorządy nie udźwigną dodatkowego zadania, za którym nie idą środki finansowe" - powiedziała Wcisło. (PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ joz/